Rozpoczął się 30. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Ponad 100 filmów, reportaży telewizyjnych i radiowych zostanie zaprezentowanych na 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu organizowanym w Łodzi. W tym roku wydarzenie będzie dostępne online, a część radiowa na witrynie Radia Łódź.

Rozpoczął się 30. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu

"To dziwne rozpoczęcie 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu - nie widzę państwa, trudno jest mówić do pustych foteli. Festiwal odbędzie się w internecie, bo dopadła nas pandemia koronawirusa i jest to z pewnością największe zagrożenie współczesności, ale jednocześnie niejedyne - gdy spojrzymy, co dzieje się na świecie i w Polsce. To festiwal czasów, gdy zastanawiamy się, czy to człowiek, czy może media są największym zagrożeniem" - powiedział dyrektor Festiwalu Jakub Wiewiórski otwierając we wtorek wydarzenie, organizowane przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Zapraszając widzów i słuchaczy "w różne części świata i w zakamarki ludzkiej duszy" Wiewiórski zaznaczył, że będą oni mogli obejrzeć i wysłuchać łącznie ponad 100 filmów, reportaży telewizyjnych i radiowych, które od 24 do 29 listopada będą dostępne online na stronach www.czlowiekwzagrozeniu.pl i www.dafilms.pl; część radiowa na witrynie Radia Łódź.

Ważnym punktem tegorocznego Festiwalu będzie konkurs filmów dokumentalnych - najlepszy spośród 25 zgłoszonych obrazów wybierze jury w składzie: Natalia Koryncka-Gruz, Ewa Puszczyńska, Tadeusz Sobolewski, Łukasz Czajka, Adam Wyżyński. Twórca najwyżej ocenionego filmu otrzyma Grand Prix Nagrodę Miasta Łodzi w wysokości 15 tys. zł oraz statuetkę  Białej Kobry. Ponadto zostaną przyznane m.in. Nagroda "Cierpliwe oko" im. Kazimierza Karabasza od Narodowego Centrum Kultury, Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Nagroda za przezwyciężanie zagrożeń im. Aleksandra Kamińskiego oraz nagroda publiczności.

W konkursie reportaży telewizyjnych znalazło się 13 poruszających produkcji z Polsatu, TVN , TVP i od mniejszych producentów - zdaniem Wiewiórskiego udowadniających, że niezależne i wrażliwe na krzywdę ludzką dziennikarstwo ma głęboki sens, wykraczający poza ideologiczne podziały. Z kolei konkurs reportaży radiowych, realizowany w partnerstwie z Radiem Łódź pozwoli na prezentację ośmiu propozycji z różnych zakątków Polski.

Poza konkursem przygotowano retrospektywę Andrzeja Fidyka, obejmującą pięć zrealizowanych w latach 80. i mniej znanych filmów z dorobku mistrza dokumentu, a także przegląd filmów izraelskich twórców dokumentu Baracka i Tomera Heymannów. Twórcy Festiwalu umożliwią także jedyną w swoim rodzaju "podróż przez kino dokumentalne wolnej Polski" obejmującą filmy, które zwyciężały na poprzednich edycjach - m.in. autorstwa Pawła Łozińskiego, Jacka Bławuta, Henryka Dederki, Marcela Łozińskiego, Macieja Drygasa, Marcina Koszałki, Marty Minorowicz, Anny Zameckiej, Beaty Januchty.

Wśród pokazów specjalnych warto odnotować takie produkcje jak "For sama", w reż. Waad Al-Khateab i Edwarda Wattsa, "Acasa – mój dom", reż. Radu Ciorniciuc, "Mifune – ostatni samuraj", reż. Steven Okazaki, "Pogrzeb Stalina", reż. Sergiej Łoźnica, oraz polskie: "Amerykańskie tournée" Piotra Jaworskiego, "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej, "Zapach ziemi" Jacka Grudnia oraz "Lekcja białoruskiego" i "Muzyczna partyzantka" Mirosława Dembińskiego.

W programie festiwalu jest także blisko 50 wywiadów z twórcami filmów i reportaży. Wśród nich m.in. rozmowa z reżyserem Henrykiem Dederką i producentem Jackiem Gwizdałą; ich film - "Witajcie w życiu", jeden z najsłynniejszych dokumentalnych "półkowników", którego rozpowszechnianie było zakazane wyrokiem sądowym przez dwie dekady - będzie także pokazany w jednej z festiwalowych sekcji.

Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest organizowany w Łodzi od 1990 roku. Jest finansowany przez Miasto Łódź oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic