ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Rozpoczął się 18. Miesiąc Fotografii w Krakowie

Kryzys klimatyczny, osamotnienie, lęk o przyszłość i manipulacja obrazem to tematy, które będą poruszać artyści, kuratorzy i badacze podczas rozpoczętego w czwartek Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Rozpoczął się 18. Miesiąc Fotografii w Krakowie

18. odsłona wydarzenia ze względu na pandemię koronawirusa będzie inna i dłuższa od dotychczasowych. Wykłady, rozmowy, spotkania, prezentacje i warsztaty odbędą się online, a część wystaw przybierze nowe formy: książki, strony internetowej i "interwencji artystycznych" zarejestrowanych przez twórców w miejscu ich zamieszkania.

Klasyczne wystawy otwierane będą sukcesywnie, w miarę dostępności galerii i muzeów, z zachowaniem rygorów sanitarnych, prawdopodobnie już od końca czerwca. Miesiąc to termin umowny, bo tegoroczny festiwal potrwa kilkanaście tygodni - co najmniej do końca wakacji.

Inauguracja festiwalu była planowana w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. "Jest cicho i pusto, a przede wszystkim jesteśmy sami, bo nie ma was tu z nami" - mówiła w czwartek wieczorem dyrektor festiwalu Joanna Gorlach. "Zastanawialiśmy się, jakie są najbardziej palące problemy współczesności i jak możemy je ukazać poprzez obraz. W centrum zainteresowania znalazła się również sama fotografia, jako medium na wskroś współczesne i dominujący język komunikacji. Artyści i artystki, kuratorzy i kuratorki, twórcy i twórczynie czując, widząc, rejestrując dają nam szansę na zobaczenie zjawisk i problemów, które na co dzień są przez nas ignorowane" –podkreśliła.

Gorlach powiedziała, że uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć prace mówiące m.in. o katastrofie klimatycznej, ludzkiej solidarności, emocjach, nieadekwatności komunikacji obrazkowej do wyrażania uczuć.

Tomasz Gutkowski, szef Fundacji Sztuk Wizualnych, organizującej festiwal podkreślił, że rozpocznie się on od wydarzeń organizowanych online, ale zdecydowana większość wystaw odbędzie się w tradycyjnej formule – w galeriach i muzeach.

"Jednocześnie nowa sytuacja, w jakiej znaleźli się twórcy i organizatorzy uwypukliła problemy, o których warto rozmawiać i wymusiła poszukiwanie nowych form opowiadania. W tym roku, we współpracy z redakcją pisma Widok i łódzkim Laboratorium Narracji Wizualnych rozpoczynamy dwuletni projekt badawczy: Jak zobaczyć świat, w którym udział wezmą wybitni badacze wizualności z polski i zagranicy" - zapowiedział Gutkowski.

Pierwsze z tego cyklu spotkań - z Joanną Żylińską - odbędzie się w piątek 22 maja o godz. 20.

Podczas festiwalu nie zabraknie też wirtualnych form oprowadzania po wystawach oraz warsztatów skierowanych do tych, którzy ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się muszą zostać w domach.

Kuratorzy wystawy "Znaki na niebie i na ziemi" zaprosili do udziału w niej artystów przeczuwających i opisujących zmiany w naturze, będzie to seria performansów, które zostaną opublikowane w internecie. W ramach festiwalu zaprezentowany zostanie także efekt kilkuletniej pracy Leny Dobrowolskiej i brytyjskiego artysty Tea Ormond-Skeapinga, którzy od 2012 roku zajmują się kwestią zmiany klimatu i dokumentowaniem tego, co dzieje się Chinach, Nepalu, Bangladeszu i Laosie.

Wątek nieadekwatności komunikacji obrazkowej do opisywania uczuć pojawi się w pracach artystek i artystów biorących udział w wirtualnej wystawie "Z nikim się nie dzielę", a wpływ mediów masowych na kształtowanie obrazu świata będzie jednym z punktów ekspozycji "Do kogo należy kosmos?", na którą złożą się zdjęcia wybrane z archiwum Zygmunta Rytki.

Po raz dwunasty w sekcji ShowOFF zostaną zaprezentowane prace ośmiu młodych twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu: Oktawiana Jurczykowskiego, Domenico Camardy, Aleksandry Nowysz, Agaty Read, Barta Krezolka, Joanny Szpak Ostachowskiej, Jakuba Stanka i Dominika Wojciechowskiego.

Przegląd Portfolio, podczas którego zajmujący się fotografią będą mogli zaprezentować swoje prace cenionym recenzentom i je omówić, odbędzie się online i w zmienionej formule, we współpracy z łódzkim Fotofestiwalem.

Informacje o terminach wystaw i wydarzeń będą podawane w kanałach społecznościowych lub na stronie www.photomonth.com. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wprowadzania zmian w programie, stosownie do bieżącej sytuacji.

Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie jest finansowany z dotacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.

Organizatorem Miesiąca Fotografii w Krakowie jest Fundacja Sztuk Wizualnych – organizacja pozarządowa powołana w 2001 roku w Krakowie, której celem jest promocja oraz popularyzacja sztuk wizualnych w Polsce. Za główne pole działalności przyjęła fotografię, ale Fundacja organizuje również inne wydarzenia kulturalne, wydaje książki, promuje młodych artystów, zajmuje się opracowywaniem i digitalizacją archiwów oraz promocją twórczości czołowych polskich artystów powojennych, między innymi Zofii Rydet, Wojciecha Plewińskiego i Zygmunta Rytki.

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic