Informacje

Premiera "Henryka V" Szekspira na kanale YouTube Dariusza Rosiaka

Dodano:
Premiera "Henryka V" Szekspira na kanale YouTube Dariusza Rosiaka

Na kanale YouTube autora "Raportu o stanie świata" Dariusza Rosiaka odbędzie się 14 czerwca o godz. 19 premiera realizacji wideo dramatu Szekspira "Henryk V" w nowym przekładzie Piotra Kamińskiego, z udziałem Piotra Fronczewskiego, Grzegorza Damięckiego i Marcina Rogacewicza.

"Realizacja Henryka V Williama Szekspira w wersji czytanej na trzech aktorów to pierwszy mariaż Raportu o stanie świata z teatrem. Głównym bohaterem tego przedstawienia jest tekst angielskiego dramaturga w nowym przekładzie Piotra Kamińskiego" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak przypomniano, "Henryk V" to kronika historyczna napisana około 1599 r., w której Szekspir opisał losy syna Henryka IV, króla Henryka V, oraz wydarzenia wokół bitwy pod Azincourt podczas wojny stuletniej.

"Za namową przewrotnych książąt kościoła, młody Henryk zgłasza pretensje do tronu francuskiego i rusza na wojnę z Francją. Odnosi w niej jedno z największych zwycięstw w dziejach oręża angielskiego. W pięć lat po bitwie pod Grunwaldem, rozbija Francuzów w proch pod Azincourt" - czytamy w opisie sztuki.

Szekspir poświęcił Henrykowi V "wielki, patriotyczny poemat, gdzie aż się roi od legendarnych cytatów, ale pokazał też, że kiedy wali się na nas historia, mamy do wyboru tylko złe wyjścia. Henryk wiesza przyjaciół, morduje jeńców". Anglia na tych działaniach nie skorzystała.

Jak przypomnieli realizatorzy, "dramat Szekspira opowiada o dorastaniu do władzy, o samotności, odpowiedzialności, lojalności, politycznych intrygach i manipulacji, o wojnie, gdzie z nadludzkim bohaterstwem sąsiadują podłość i rzeź, i gdzie jeden człowiek trzyma na smyczy głód, miecz i ogień". "Zwłaszcza dziś – w czasach powszechnego zwątpienia, zagubienia i gasnących nadziei, potrzebna jest nam wielka literatura, która wie wszystko o ludzkiej kondycji i ludzkiej naturze. Nie znajdziemy lepszego przewodnika niż William Szekspir" - napisano w przesłanej informacji.

"Pracując nad filmami dokumentalnymi widziałam wojnę na własne oczy. Tym razem miałam szansę zmierzyć się z tym tematem na deskach teatru pracując z wybitnymi aktorami. Dramat Szekspira w kontekście moich doświadczeń wojennych okazuje się przerażająco aktualny" - napisała realizatorka Vita Maria Drygas.

Autorem nowego przekładu dramatu Stratfordczyka jest Piotr Kamiński, który dokonał także skrótu scenicznego tekstu na potrzeby realizacji. Za realizację odpowiada Vita Maria Drygas. Autorem zdjęć jest Mateusz Wajda, a producentem - Dariusz Rosiak.

Występują Piotr Fronczewski, Grzegorz Damięcki i Marcin Rogacewicz.

Zdjęcia do realizacji wideo odbyły się w Domu Kultury "Świt" na Targówku w Warszawie.

Początek prezentacji wersji czytanej na trzech aktorów "Henryka V" - 14 czerwca o godz. 19 na stronie:

autor: Grzegorz Janikowski

 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic