Informacje

Płyta "Songs and Sonnets” T. Koniecznego i L. Napierały na urodziny Romualda Twardowskiego

Dodano:
Płyta "Songs and Sonnets” T. Koniecznego i L. Napierały na urodziny Romualda Twardowskiego

Płyta "Songs and Sonnets" Tomasza Koniecznego (bas-baryton) i pianisty Lecha Napierały z utworami Romualda Twardowskiego, który w tym roku kończy 90 lat, ukaże się w sobotę. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się koncert poświęcony kameralnej twórczości kompozytora.

Koncert - promujący album - odbędzie się bez udziału publiczności. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Nagranie będzie dostępne przez 24 godziny po koncercie. Tomasz Konieczny i Lech Napierała wykonają pieśni i sonety.

"Śpiew, muzyka wokalna towarzyszyły mi od najwcześniejszych lat dzieciństwa. Popularne melodie, pieśni nucone przez matkę, brzmienie chórów kościelnych – wszystko to pobudzało moją wyobraźnię" - wspominał Romuald Twardowski.

Na płycie wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne znalazły się pieśni i sonety Twardowskiego. "Utwory odległe w czasie i o różnym ciężarze emocjonalnym: od przepełnionych bólem Sonetów pożegnalnych (1970) poświęconych pamięci zmarłej nagle narzeczonej Twardowskiego, duńskiej kompozytorki Elizabeth Tramsen, przez formalnie złożony cykl pieśni Oblicze morza (1979), aż po cykl Znad Wilii (1990), napisany do słów Heleny Massalskiej, ewokujący atmosferę dawnej Wileńszczyzny" - czytamy w informacji prasowej.

Właśnie w Wilnie 17 czerwca 1930 r. urodził się Romuald Twardowski. W mieście tym spędził dzieciństwo i młodość, które przypadały na lata okupacji. Uczył się wówczas gry na skrzypcach, a po wojnie na fortepianie i organach. W latach 1952-57 studiował w klasie fortepianu i kompozycję u Juliusa Juzeliunasa w Państwowym Konserwatorium Litewskiej SRR w Wilnie. Po zakończeniu studiów, w 1957 roku, wyjechał do Warszawy. Kontynuował studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u prof. Bolesława Woytowicza. Po wygraniu konkursu Związku Kompozytorów Polskich, w 1963 r. wyjechał do Paryża na studia u Nadii Boulanger. Ponownie do Paryża pojechał w 1966 r., aby również u Boulanger uzupełnić studia nad chorałem gregoriańskim i polifonią średniowiecza.

Jego twórczość określana jako nowoczesna, a zarazem komunikatywna, pełna wewnętrznego dramatyzmu - stanowiąca oryginalne zjawisko w powojennej muzyce polskiej.

Olga Łozińska

 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic