Informacje

PREMIERA ONLINE "TRAVIATY" OPERY NA ZAMKU

Dodano:
PREMIERA ONLINE "TRAVIATY" OPERY NA ZAMKU

Od dziś od północy przez dwa dni – do północy 20 grudnia (niedziela) można oglądać w internecie jedną z największych oper w historii – „Traviatę” G. Verdiego Opery na Zamku w Szczecinie. Nagranie szczecińskiej premiery z 2016 roku, w reżyserii światowej sławy artysty Michała Znanieckiego, pod kierownictwem muzycznym Vladimira Kiradjieva dostępne będzie na stronie internetowej Opery na Zamku za opłatą 10 złotych.

Bilety można kupić już tylko dziś.
 
Opis:
Dzieje kurtyzany Violetty, znajdującej po raz pierwszy w życiu prawdziwą miłość i odtrąconej, a jednocześnie śmiertelnie chorej, poruszają publiczność operową od ponad półtora stulecia.
Szczecińska realizacja "Traviaty" przenosi widza w świat współczesnego blichtru, gdzie jak w lustrze odbija się rozpaczliwa pustka uczuciowa dzisiejszych ludzi. Tropem takich filmów jak „Diabeł ubiera się u Prady” czy „Prêt-à-porter” Altmana Michał Znaniecki buduje otoczenie Violetty jak wielki pokaz mody Vogue'a, gdzie emocje są mniej ważne niż nowe trendy i relacje biznesowe. Wśród bogatych wnętrz paryskiego hotelu, wśród przyjęć i czerwonych dywanów, wśród spektakularnych kostiumów „haute couture” Violetta pokaże znowu swoje współczesne oblicze i stanie się symbolem krytyki dzisiejszych relacji międzyludzkich.
 
Reżyser Michał Znaniecki o spektaklu: „Traviata” była skomponowana przez Giuseppe Verdiego jako lustro ówczesnego świata społecznego. Publiczność weneckiego teatru La Fenice nie spodziewała się tak współczesnej i krytycznej analizy jej własnej egzystencji. Verdi był zmuszony do zmiany epoki, ale jego opera, pokazująca Paryż jako pustynię emocji jest aktualna i uniwersalna. Choć świat kurtyzan i pojedynków się skończył, nadal możemy śledzić losy chorej Violetty, która decyduje się na ucieczkę ze świata blichtru i pozorów, aby szukać miłości. Jej samotność, jej choroba, a nawet jej poświęcenie dla ukochanego stają się kontrastem dla przyjęć i gier towarzyskich, które do dzisiaj ocierają się o metaforyczną prostytucję. W naszej inscenizacji pokazujemy współczesny świat mody, świat operacji plastycznych i luksusów, które skrywają prawdziwe ludzkie uczucia pod maską człowieka sukcesu. (…) Tematyczne kolekcje znanych stylistów przybliżają nas do absurdów rządzących światem „fashion show biznesu”, przechodząc przez pokaz historii mody i modę ogrodową, aż do paradoksalnego „funeral show”, czyli pokazu mody pogrzebowej, która też może być ekonomicznym interesem.
Cóż bardziej bliskiego zamysłowi Verdiego, aby zdemaskować chorobę Paryża, w którym jedyną wrażliwą postacią wydaje się kurtyzana Violetta mówiąca o miłości i o Bogu częściej niż nawet Germont, symbol mieszczańskiego świata norm i zasad!
Kontekst pokazów mody, intryg poza wybiegami i wielkiego świata celebrytów pokaże bardzo dobitnie problem Violetty i jej ukrywanej choroby (w naszej inscenizacji jest to choroba naszej cywilizacji, czyli nie gruźlica, a rak) (…)”.

Zaproszenie reżysera Michała Znanieckiego na spektakl Opery na Zamku online:
"Traviata Verdiego jest jednym z arcydzieł, którego nie może zabraknąć w żadnym teatrze muzycznym w jego repertuarze. Jego premiera w Operze na Zamku w Szczecinie była wielkim wydarzeniem, mimo że nie była to pierwsza "Traviata" przecież. Ale to była nasza "Traviata", współczesna, mówiąca o tych samych problemach, jakie może mieć publiczność, tych samych, które spotkały naszą bohaterkę Violettę, o chorobie, która doprowadza do opuszczenia wielkiego świata, w tym przypadku świata mody. Miłość, izolacja – to wszystko można zobaczyć w spektaklu online 19 i 20 grudnia – jak i poświęcenie, jako cechę, która odróżnia ten spektakl od wszystkich innych. Jako reżyser zawsze staram się pokazać operę jako lustro, tak jak chciał tego sam Verdi. I właśnie to lustro, pokazanie problemów na scenie, pozwala operze przetrwać i nie bać się konkurencji internetu, kina. Spróbowaliśmy w Operze na Zamku pokazać tę cechę, lustro naszych obaw, naszych radości, możliwości. Ta inscenizacja jest chyba jedną z moich najważniejszych inscenizacji, bo naprawdę udało się być blisko kompozytora.  
Nie mogę się doczekać tego spektaklu".

 
 
Link do zakupu biletów: https://www.opera.szczecin.pl/repertuar/traviata-online
 
Trailer spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=tvlxJpb_XOM&t=5s
 
 
Realizatorzy:
Reżyseria    Michał Znaniecki
Kierownictwo muzyczne    Vladimir Kiradjiev
Scenografia    Luigi Scoglio
Kostiumy    Joanna Medyńska
Choreografia i ruch sceniczny    Elżbieta Szlufik-Pańtak
     Grzegorz Pańtak
Reżyseria świateł    Bogumił Palewicz
Przygotowanie chóru    Małgorzata Bornowska
Asystent reżysera    Grzegorz Pańtak
Asystent dyrygenta    Bartosz Olejnik
Asystent scenografa    Alejandro Contreras Cortes
Asystent choreografa    Anna Tłokińska
     
Obsada:
Violetta Valéry    Marcelina Beucher
Alfredo Germont    Andrzej Lampert
Flora Bervoix    Gosha Kowalinska
Giorgio Germont    Leszek Skrla
Annina    Agnieszka Kadłubowska
Gaston de Letorieres    Piotr Zgorzelski
Baron Douphol    Krzysztof Bobrzecki
Markiz d’Obigny    Adam Tomaszewski
Doktor Grenvil    Janusz Lewandowski
Józef    Felipe Cespedes
Służący Flory    Marcin Scech
Komisarz    Michał Marszałek
 
Orkiestra, Chór i Balet Opery na Zamku
 
Dyrygent    Vladimir Kiradjiev
 
Inspicjent    Maria Malinowska-Przybyłowicz, Izabela Mielczarek
 
 
 Fot. M. Grotowski©Opera na Zamku
 
 
 
 

 • 05:55 Karen Souza Creep
 • 05:59 Michel Legrand Largo's Waltz
 • 06:00 Tomaso Albinoni II Koncert obojowy d-moll op. 9 (2)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic