Informacje

Organizatorzy festiwalu w Cannes szukają nowego terminu

Dodano:
Organizatorzy festiwalu w Cannes szukają nowego terminu

Dyrektor festiwalu Thierry Fremaux/fot.PAP/EPA/JULIEN DE ROSA

Miał się odbyć w maju, ale w związku z pandemią został przeniesiony na przełom czerwca i lipca. Teraz jednak nadzieje na zorganizowanie Festiwalu Filmowego w Cannes w tym terminie też zostały rozwiane, bo zarządzenie prezydenta Emmanuela Macrona przedłużyło okres przymusowej kwarantanny we Francji. Organizatorzy festiwalu mają nadzieję na to, że organizacja tegorocznego festiwalu będzie jednak możliwa.

„W odpowiedzi na oświadczenie francuskiego prezydenta informujemy, że przełożenie 73. Międzynarodowego Festiwalu w Cannes na przełom czerwca i lipca nie jest możliwe. Trudno mieć nadzieję na to, że tegoroczny festiwal odbędzie się w takiej formie jak poprzednie edycje” – czytamy w oświadczeniu organizatorów festiwalu. 13 kwietnia Emmanuel Macron w swoim orędziu do narodu poinformował, że co najmniej do połowy lipca nie będą mogły być organizowane żadne imprezy masowe.

„Jesteśmy w trakcie wielu rozmów z francuskimi i zagranicznymi filmowcami. Zgadzają się oni, że festiwal w Cannes to ważny filar dla przemysłu filmowego i konieczne jest zbadanie wszystkich możliwości pozwalających na organizację edycji 2020 w ten czy inny sposób” – zaznaczają w oświadczeniu organizatorzy festiwalu. Pierwotnie tegoroczny festiwal miał odbyć się w maju, ale termin został przełożony z powodu pandemii koronawirusa.

Jedną z ewentualnych możliwości jest przełożenie festiwalu na jesień. Kłopot w tym, że jesienią odbędą się już inne duże festiwale filmowe - w Wenecji, Toronto i San Sebastian. Z kolei w październiku w Cannes zorganizowana zostanie kolejna edycja targów telewizyjnych MIPCOM.

Na pewno nie wchodzi w grę przeniesienie festiwalu do Internetu. Taką opcję wykluczył dyrektor festiwalu Thierry Fremaux. Możliwe, że w formie online zorganizowane zostaną na przełomie czerwca i lipca towarzyszące festiwalowi targi filmowe Marche du Film. Decyzja w tej sprawie wciąż nie została jednak podjęta. Targi filmowe w Cannes są kluczową imprezą dla przemysłu filmowego z całego świata. W zeszłym roku wzięło w nich udział ponad 12 tysięcy uczestników. (PAP Life)

 • 13:04 Martha Argerich & Sergei Babayan, Sergiusz Prokofiew Gavotte z Romea i Julii
 • 13:14 Maurice Jarre Building The Barn
 • 13:18 Mark Mancina Te Fiti Restored
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic