Informacje

Ogłoszono wyniki w 24. Festiwalu Szekspirowskim w nurcie SzekspirOFF

Dodano:
Ogłoszono wyniki w 24. Festiwalu Szekspirowskim w nurcie SzekspirOFF

Nagrodę Publiczności w 24. Festiwalu Szekspirowskim w nurcie SzekspirOFF zdobył spektakl "Othello Tonight!" Teatru Przedmieście z Rzeszowa, a nagrodę "Shaking the Walls" - zdobyły dwa zespoły - Studio Kokyu z Wrocławia oraz Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód z Bytomia.

Organizatorzy Festiwalu podjęli decyzję, że Konkurs SzekspirOFF 2020 nie odbędzie się w tradycyjnym kształcie, a pula nagród, o którą mieli powalczyć finaliści Konkursu, zostanie podzielona równo pomiędzy wszystkich uczestników, którzy zdecydują się zarejestrować swoje wydarzenia i zaprezentować je w formie nagrania wideo.

Jak powiadomiła PAP rzeczniczka prasowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Magdalena Hajdysz, w ramach tegorocznego Festiwalu udało się zrealizować i zaprezentować łącznie 7 nagrań wydarzeń w nurcie SzekspirOFF Prezentacje.

"Wszystkie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zgromadzonej przed ekranami publiczności. Obejrzało je łącznie 3355 widzów. Wszyscy artyści, biorący udział w tegorocznej edycji SzekspirOFF, będą również mogli zgłosić się do udziału w Konkursie SzekspirOFF 2021 i, mamy nadzieję, wystąpić przed publicznością na żywo" – dodała Hajdysz.

W ramach SzekspirOFF Produkcje odbyły się również dwie premiery spektakli, których współproducentem jest Festiwal Szekspirowski w Gdańsku – "Glorious Summer" Heleny Ganjalyan i Bartosza Szpaka oraz "Epitafium Błazna" Kolektywu Kejos. Obydwa spektakle zostały zaprezentowane w formie streamingu na żywo.

W tym roku widzowie Festiwalu Szekspirowskiego mogli głosować na spektakle w nurcie SzekspirOFF Prezentacje. Głosowanie możliwe było w czasie dostępności rejestracji na platformie VOD Teatru Szekspirowskiego.

Nagrodę Publiczności zdobył spektakl "Othello Tonight!" Teatru Przedmieście z Rzeszowa.

Widzowie tegorocznych spektakli w ramach Nurtu SzekspirOFF mogli również  wziąć udział w Konkursie na recenzję. Do zrecenzowania mogli wybierać zarówno spośród siedmiu spektakli w ramach Prezentacji, jaki i dwóch Produkcji SzekspirOFF 2020. Konkurs organizowany był przez redakcję festiwalowej gazety "Shakespeare Daily".

"Zwyciężczynią konkursu na recenzję SzekspirOff została Pani Joanna Baum, której tekst połączył wnikliwą analizę spektaklu z niespotykaną wrażliwością na kwestie społeczno-polityczne. Autorka podjęła się recenzji wyjątkowo trudnego spektaklu, jakim był dźwiękowy performance stormy protest song poznańskiego duetu Monster Hurricane Wihajster. Zaowocowało to intrygującą i pogłębioną interpretacją oraz słusznymi uwagami krytycznymi" – informuje Magdalena Hajdysz.

Nagrodą w Konkursie na recenzję jest podwójne zaproszenie na dowolny spektakl prezentowany w ramach kolejnego, 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Podczas 24. Festiwalu Szekspirowskiego wydarzenia w nurcie SzekspirOFF Prezentacje mogły powalczyć również o Nagrodę Shaking the Walls - projektu realizowanego w ramach programu Kreatywna Europa przez artystów z Islandii, Wielkiej Brytanii, Czech, Irlandii oraz  z Polski. Liderem projektu jest Gdański Teatr Szekspirowski.

"Jury Nagrody Shaking the Walls w składzie: Philip Parr, Jana Ryšlavá, Gudmundur Ingi Thorvaldssonzdecydowało o przyznaniu Pierwszej nagrody Shaking the Walls równorzędnie dwóm zespołom Studiu Kokyu z Wrocławia za spektakl I Come to You River. Ophelia Fractured oraz Stowarzyszeniu Artystów Bliski Wschód z Bytomia, Paulina Prokopiuk i Nadia Kraińska za spektakl Nazwisko" - dodała Magdalena Hajdysz.

Jak podkreśliła rzeczniczka GTS, "jury postanowiło równorzędnie nagrodzić dwie bardzo mocne, wyróżniające się produkcje, których nie sposób ze sobą porównać, zatem i wybrać spośród nich jednego zwycięzcy".

Autor: Krzysztof Wójcik

 • 13:14 Maurice Jarre Building The Barn
 • 13:18 Mark Mancina Te Fiti Restored
 • 13:24 Jerzy Matuszkiewicz Nie lubię poniedziałku
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic