Netflix to nie wszystko, czyli co robić w domu, żeby się nie nudzić

W związku z pandemią koronawirusa najbliższe wolne dni wiele osób spędzi w domowych pieleszach. Oto kilka ciekawych propozycji, które nie pozwolą się nudzić w tym czasie.

Netflix to nie wszystko, czyli co robić w domu, żeby się nie nudzić
fot.PAP/ Grzegorz Michałowski

W całej Polsce odwołano imprezy masowe, nieczynne są kina, teatry oraz muzea. Nieczynne są również restauracje, bary, baseny, siłownie i kluby sportowe. Do pozostania w domu i nienarażanie siebie oraz innych na infekcję namawiają gwiazdy i celebryci. Oczywistym wyborem w tej sytuacji wydaje się spędzenie czasu z rodziną, gry planszowe, oglądanie telewizji, a także filmów i seriali w internetowych wypożyczalniach. Ale form rozrywki, które na nas czekają, jest znacznie więcej. Do sieci przenoszą się bowiem również inicjatywy kulturalne.

Fundacja Powszechnego Czytania zachęca rodziców i dzieci do sięgnięcia po książki i organizuje akcję #TerazCzasNaCzytanie. Na apel odpowiedział już m.in. serwis Legimi, oferujący ebooki i audiobooki. Od piątku można na nim pobrać bezpłatnie udostępnione książki cyfrowe. Blog „Smak książki” zapowiedział natomiast na niedzielę kryzysowe spotkanie online z autorem bestsellerowych kryminałów, Wojciechem Chmielarzem. Kryzysowe, ponieważ wszystkie spotkania autorskie pisarzy zaplanowane w najbliższym czasie, podobnie jak mające odbyć się w marcu targi książki i festiwale literackie, zostały odwołane.

Spragnieni polskich spektakli teatralnych, ambitnych filmów i koncertów mogą zajrzeć na stronę Ninateki, która udostępnia bezpłatnie zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Teatr w Tarnowie zapoczątkował z kolei akcję #kulturawdomu i zamierza udostępnić publiczności wybrane przedstawienia on-line. Do oglądania spektakli w internecie zachęca również Borys Szyc. „Tu jesteśmy zawsz otwarci”, napisał na Instagramie aktor oraz założyciel internetowego teatru TheMuba. I dodał: „Może uda nam się zarejestrować wstrzymane spektakle , żebyście nie byli odcięci od sztuki”.

W sieci dostępne są także ciekawe materiały innych instytucji kulturalnych. Na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie (mnw.art.pl) można znaleźć druki edukacyjne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Centrum Nauki Kopernik na swoim kanale na youtube.pl oferuje cały szereg nagrań z wykładów i spotkań, a na stronie Pasażu Wiedzy Pałacu w Wilanowie znajdziemy teczki edukacyjne i słuchowiska. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic