Informacje

Monodram "Kolega Mela Gibsona" online w wykonaniu Jana Pala - w piątek

Dodano:
Monodram "Kolega Mela Gibsona" online w wykonaniu Jana Pala - w piątek

Na stronie Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" (MCK) 29 stycznia odbędzie się bezpłatny pokaz monodramu Jerzego Pala (członka ZASP, oddział Kraków) "Kolega Mela Gibsona" - poinformowano na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

Jak wyjaśniono, nagranie monodramu będzie dostępne bezpłatnie na stronie i kanale YouTube MCK "Sokół" 29 stycznia od godz. 14 do 22.

"Kolega Mela Gibsona w reż. Tomasza Piaseckiego to relacja aktora opowiadającego o swej wyboistej drodze artystycznej i życiowej, w której otarł się o wielkość (spotkanie Mela Gibsona, entuzjastycznie przyjęta rola w klasycznej sztuce Cyrano de Bergerac), ale i doznał bolesnego upadku (nieudany... napad na kantor)" - czytamy na stronie MCK.

Podkreślono, że tekst Tomasza Jachimka "z rozbrajającą niefrasobliwością i sporą dozą humoru ukazuje w krzywym zwierciadle różne cienie i blaski aktorskiego zawodu". "Ten monodram to z jednej strony – lekko napisany, dowcipny tekst, pełen zabawnych historii, osadzony mocno w realiach życia artystycznego, będący satyrą na tzw. środowisko aktorskie, z drugiej – świetne wykonanie, bezpretensjonalne zachowanie na scenie, doskonały warsztat Jerzego Pala, który łatwo nawiązuje kontakt z publicznością" - napisano.

Jerzy Pal jest absolwentem Szkoły Teatralnej przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W 1999 r. ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, a w 2002 r. Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (zarządzanie w kulturze). Pracował jako aktor w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Satyry "Maszkaron" w Krakowie.

Jak przypomniano na stronie MCK, "w latach 1989-90 przebywał w USA, gdzie występował na scenie Wooden Galery Jerzego Kenara w Chicago (grał m.in. w spektaklu Audiencja+ Vaclava Havla)".

Po powrocie do Polski pracował m.in. w Teatrze Nowym w Łodzi i w Teatrze Ludowym w Krakowie. Występował też w serialach telewizyjnych ("M jak miłość", "Na Wspólnej", "Psie serce", "Pensjonat pod Różą", "Plebania", "Kryminalni", "Faceci do wzięcia”), oraz w filmach fabularnych ("Sztuczki", "U Pana Boga w ogródku", "Księstwo").

"W swoim dorobku ma zarówno role w sztukach klasycznych (m.in. Romeo i Julia, Świętoszek, Trzy siostry, Gałązka rozmarynu, jak i współczesnych (m.in. Audiencja, Spróbujmy jeszcze raz, Hemar, Teatrzyk Zielona Gęś, Sceny z Gombrowicza)" - czytamy na stronie MCK "Sokół".

autor: Grzegorz Janikowski

 • 12:09 Geoff Zanelli Mistress of Evil
 • 12:11 Brian Tyler Legacy
 • 12:16 Billy Boyd, Howard Shore The Last Goodbye
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 354, Sunday, 18 April 2021
 • 1
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic