Informacje

Krytyczka literatury założyła cykl "Wirus czytania"

Dodano:
Krytyczka literatury założyła cykl "Wirus czytania"

Bernadetta Darska wirus czytania / Materiały prasowe

"Wirus czytania" to cykl porad literackich dr hab. Bernadetty Darskiej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która w krótkich filmikach zamieszczanych w internecie podpowiada, co warto przeczytać w czasie kwarantanny.

Bernadetta Darska w zamieszczonych w internecie filmikach mówi, że chce odczarować negatywne skojarzenia wywoływane obecnie przez słowo "wirus".

"Chcę zarażać ludzi pasją czytania, potrzebą namysłu i rozmowami o literaturze" - mówi Darska.

Darska, która od wielu lat prowadzi z sukcesami blog czytelniczy w swoich filmikach poleca zarówno nowości wydawnicze, jak i książki dobrze znane. Wśród takich pozycji znalazła się m.in. "Ronja, córka zbójnika" Astrid Lindgren, czy "Dziewczęta z Nowolipek" Poli Gojawiczyńskiej. W przypadku "Ronji" Darska radzi, by wrócić do lektury z lat dzieciństwa i zobaczyć, do czego prowadzą waśnie między ludźmi oraz jak przebojowa i pozbawiona uprzedzeń jest tytułowa Ronja. Czytając "Dziewczęta z Nowolipek" Darska doradza, by popatrzeć na tę książę przez pryzmat tego, jaka rolę odgrywa w naszym życiu przyjaźń.

Wśród klasyki, do której warto wrócić Darska pisze o "Ptakach ciernistych krzewów" Colleen McCullough, a z nowszej literatury poleca m.in. m.in. "Pianistkę" Elfriede Jelinek.

https://www.facebook.com/bernadetta.darska

Krytyk literacka zamieszcza lektury z cyklu "Wirus czytania" każdego dnia na swoim profilu w mediach społecznościowych. Za propagowanie czytelnictwa z wykorzystaniem najnowszych środków komunikacji dr hab. Bernadetta Darska została uhonorowana Pikowym Laurem Polskiej Izby Książki za 2019 rok.
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

 

 

 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic