Informacje

Koncerty, warsztaty i wystawy on-line w ramach "kultury zdalnej"

Dodano:
Koncerty, warsztaty i wystawy on-line w ramach "kultury zdalnej"

Warsztaty dla dzieci z teatrem lalek, wirtualna wystawa zabytkowych pojazdów muzeum techniki czy koncert fortepianowy w filharmonii – to niektóre propozycje szczecińskich instytucji kultury dostępne on-line na czas zagrożenia koronawirusem. Miasto zapowiada kolejne atrakcje "kultury zdalnej".

Warsztaty dla najmłodszych "Halo Ziemia" przygotował szczeciński Teatr Lalek "Pleciuga". Zabawa polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania: "jak twoim zdaniem czuje się dziś Ziemia?", "gdyby Ziemia mogła mówić to co by nam powiedziała?", "gdyby Ziemia nie była Ziemią, to kim chciałaby być?" oraz "dlaczego Ziemia się kręci, a my nie spadamy?". Najciekawsze odpowiedzi, przesłane na adres marta.lagiewka17@gmail.com mają szansę znaleźć się w przedstawieniu przygotowywanym przez teatr.

Instytucja zaprasza też na spektakle on-line. W sobotę i w niedzielę o godz. 11 na kanale YouTube "Pleciugi" będzie można zobaczyć "Bajkę o szczęściu" Izabeli Degórskiej.

Dom Kultury 13 Muz rozpoczął m.in. akcję "Z dzieckiem w domu", w której proponuje "analogowe formy zabawy", bez użycia pomocy technologicznych.

Zajęcia dla najmłodszych przygotowała też Filharmonia im. M. Karłowicza. Trwa cykl "EduPoranków z Filharmonią". Ich uczestnicy m.in. słuchają muzyki i wspólnie śpiewają. Pierwszą piosenką, której poświęcone zostały warsztaty, jest "Nie nad morzem", pochodząca z płyty filharmonii "I żyli długo i w Szczecinie".

Dla starszych odbiorców filharmonia przygotowuje natomiast premierę koncertu on-line. W serwisie YouTube oraz na Facebooku instytucji melomani będą mogli zobaczyć i usłyszeć zapis "Koncertu fortepianowego a-moll, op. 16" Edvarda Griega w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod batutą Rune Bergmanna, której towarzyszył wybitny hiszpański pianista Joaquín Achúcarro. Koncertu będzie można wysłuchać w niedzielę o godz. 19.

Na stronie facebookowej Domu Kultury Słowianin przypominane są fragmenty koncertów i festiwali, a także rozmowy z artystami, którzy wystąpili na scenie klubu. W poniedziałek rozpoczną się natomiast bezpłatne lekcje gry na gitarze dla początkujących z Waldemarem Baranowskim z zespołu After Blues.

Zapisy spotkań autorskich m.in. z Olgą Tokarczuk, Filipem Springerem czy Danielem Odiją udostępniła na swoim kanale w serwisie YouTube Miejska Biblioteka Publiczna. Na Facebooku MBP pojawią się też recenzje książek, ocenianych przez bibliotekarzy. Wkrótce udostępnione mają też być strony z bezpłatnym dostępem do e-booków, audiobooków, filmów, zasobów bibliotek cyfrowych, a 1 kwietnia czytelnicy otrzymają kolejną pulę kodów do aplikacji Legimi.

Zabytkowe pojazdy w ruchu prezentuje natomiast na swoim kanale w serwisie YouTube Muzeum Techniki i Komunikacji. Za sterami kultowych samochodów (wśród nich będą prototypowe Smyk czy Wszędołaz) znajdą się mistrzowie kierownicy, uznani kolekcjonerzy i celebryci. O zabytkowych samochodach i tramwajach opowiedzą także świadkowie epoki, w której pojazdy pojawiały się na ulicach.

Miasto zapowiada kolejne inicjatywy, które wkrótce dostępne będą w ramach akcji "Kultura zdalna", m.in. specjalny koncert w ramach Szczecin Jazz 2020 czy małe formy teatralne.

autorka: Elżbieta Bielecka

 • 06:17 Ramin Djawadi Uriel
 • 06:21 Edvard Grieg Peer Gynt (Solveig's Song)
 • 06:27 Georg Friedrich Haendel Kapłan Zadok
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic