Informacje

Koncert on-line z Filharmonii Narodowej

Dodano:
Koncert on-line z Filharmonii Narodowej

Filharmonia Narodowa, mimo braku możliwości zaproszenia publiczności do Sali Koncertowej, zaprasza na koncerty on-line. W piątek, 5 lutego o godz. 19:30 Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą swojego dyrektora artystycznego, Maestro Andrzeja Boreyki zagra Sześć madrygałów Gesualda da Venosy w opracowaniu na orkiestrę Stanisława Skrowaczewskiego, III Symfonia F-dur Johannesa Brahmsa, a także prawykona Concerto classico na skrzypce i orkiestrę Andrzeja Czajkowskiego – a solistą w tym utworze będzie wybitny rosyjski skrzypek Ilya Gringolts.

Carlo Gesualdo da Venosa to jeden z najwybitniejszych kompozytorów schyłku renesansu, komponujący przede wszystkim madrygały – czołowy gatunek świeckiej muzyki a cappella włoskiego renesansu. Smutek, cierpienie, śmierć – to tematy najczęściej przewijające się w tekstach tych utworów. Słowom towarzyszy muzyka pełna gwałtownych kontrastów, muzyka o niezwykle przejmującej ekspresji, momentami brzmiąca, jak gdyby powstała w dwudziestym wieku… Sześć madrygałów Gesualda zorkiestrował w roku 1992 Stanisław Skrowaczewski, jeden z największych polskich dyrygentów i ceniony kompozytor.  

Tradycyjnie czteroczęściowa III Symfonia F-dur Brahmsa powstała w 1883 roku, a więc jako dzieło dojrzałego, 50-letniego twórcy. Symfonie Brahmsa należą do najpopularniejszych dzieł tego gatunku w muzyce późnego romantyzmu.  

Twórczość Andrzeja Czajkowskiego dopiero w ostatnich dekadach zyskuje powoli należne uznanie. Urodzony w 1935 roku w Warszawie, zdobył sławę jako wybitny pianista, był laureatem m.in. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1955 roku. Od 1956 roku do śmierci (1982) mieszkał w Anglii. Skomponował m.in. symfonię, dwa koncerty fortepianowe, koncerty fletowy i skrzypcowy, liczne solowe dzieła fortepianowe, kilka kompozycji kameralnych, pieśni, a także operę Kupiec wenecki. Wiele utworów kompozytora nie doczekało się dotąd wykonania. Podczas koncertu 5 lutego zabrzmi po raz pierwszy Concerto classico na skrzypce i orkiestrę, skomponowane w latach 1962–64.

Koncert on-line z Filharmonii Narodowej
Piątek, 5 lutego 2021, godz. 19:30
www.bilety24.pl
Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Andrzej Boreyko – dyrygent
Ilya Gringolts – skrzypce

Program:
Carlo Gesualdo da Venosa – 6 madrygałów na orkiestrę (instrum. Stanisław Skrowaczewski) na orkiestrę kameralną
Andrzej Czajkowski – Concerto classico na skrzypce i orkiestrę prawykonanie)
Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 • 06:21 Edvard Grieg Peer Gynt (Solveig's Song)
 • 06:27 Georg Friedrich Haendel Kapłan Zadok
 • 06:30 Grzegorz Markowski, Włodzimierz Korcz 07 zgłoś się
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic