ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Jak uczyć się z domu? FINA podpowiada!

Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie proponuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Edukacyjne treści dostępne bezpłatnie online znaleźć można m.in. na ninateka.pl, filmotekaszkolna.pl czy biogramy.pl.

Jak uczyć się z domu? FINA podpowiada!
Materiały promocyjne FINA

Materiały promocyjne FINA

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA), chcąc wyjść naprzeciw bieżącym potrzebom edukacyjno-kulturalnym nauczycieli, rodziców i uczniów szczególnie teraz zaprasza do korzystania z serwisów, które mogą okazać się przydatne w nadchodzących tygodniach. W wirtualnej ofercie FINA znajdują się materiały, które mogą znaleźć zastosowanie na wszystkich szczeblach edukacji. Już dziś można korzystać z wartościowych i inspirujących treści oraz pomocy dydaktycznych dostępnych na portalach takich jak: Ninateka i Ninateka EDU (ninateka.pl), Filmoteka Szkolna (filmotekaszkolna.pl), Muzykoteka Szkolna (muzykotekaszkolna.pl), biogramy.pl oraz Internetowy Polski Słownik Biograficzny (ipsb.pl).

Ninateka i Ninateka EDU (ninateka.pl)


Ninateka to wyjątkowy serwis VOD, który w otwartym, darmowym dostępie prezentuje bogactwo polskiej kultury audiowizualnej. Zawiera ponad 7600 wyselekcjonowanych materiałów poświęconych kulturze, a liczba ta stale rośnie. W Ninatece znajdują się filmy fabularne i dokumentalne, rejestracje spektakli i koncertów, animacje, słuchowiska i rozmowy z twórcami. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach, tabletach, smartfonach. Szczególne miejsce w zbiorach Ninateki zajmuje polski dokument, zarówno twórczość klasyków tego gatunku – przedstawicieli Polskiej Szkoły Dokumentu – w tym m.in. Marcela Łozińskiego, Pawła Łozińskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Kazimierza Karabasza, Marii Zmarz-Koczanowicz, jak i dokumentalistów debiutujących później, m.in. Wojciecha Staronia, Bartka Konopki czy Hanny Polak. Z myślą o miłośnikach teatru powstała Kolekcja teatralna, w której znajduje się ponad 50 przedstawień Teatru Telewizji oraz słuchowisk. Odwiedzając Ninatekę można obejrzeć spektakle najważniejszych polskich reżyserów, m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Jana Klaty, Adama Hanuszkiewicza, Krystiana Lupy, Zygmunta Hübnera, Tadeusza Kantora, Jerzego Jarockiego, Krystyny Jandy, Izabelli Cywińskiej i Erwina Axera. Ninateka to także bogata oferta dla melomanów – kolekcje muzyczne poświęcone największym polskim kompozytorom XX wieku – m.in. Witoldowi Lutosławskiemu, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu i Krzysztofowi Pendereckiemu, ale też rejestracje koncertów ukazujących najciekawsze zjawiska współczesnej rodzimej sceny muzycznej.
 

Serwis daje także możliwość skorzystania z konta EDU, skierowanego do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zarejestrowani pedagodzy zyskują dostęp do scenariuszy lekcji, ułatwiających prowadzenie zajęć z języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii i muzyki, a także zajęć dodatkowych, np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.

Filmoteka Szkolna (filmotekaszkolna.pl)
Filmoteka Szkolna to zgodny z podstawą programową projekt edukacyjny skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dzięki niemu  nauczyciele mogą przygotować ciekawy materiał samodzielnie lub skorzystać z gotowych rozwiązań. Bazę strony stanowi pakiet 61 lekcji tematycznych odpowiednich dla wszystkich etapów edukacji szkolnej. W skład każdej lekcji wchodzą dwa lub trzy filmy – główny (najczęściej fabularny) i dopowiadający (dokumentalny, animowany), łącznie ponad 120 polskich produkcji oraz materiały dydaktyczne – scenariusze lekcji, opracowania filmoznawcze i zagadnienia do dyskusji – jak również artykuły kontekstowe – recenzje, wywiady z twórcami.

Pracę nauczycieli i odbiór filmów przez uczniów wspomagają krótkie wykłady oraz krótkometrażowe filmy studentów PWSFTviT stanowiące artystyczne komentarze do poszczególnych lekcji. Przy konkretnych filmach znajdują się również odnośniki do innych stron FINA, takich jak Akademia Polskiego Filmu, Pleograf, GAPLA czy Fototeka, na których zainteresowani poszerzeniem wiedzy znajdą wykłady, artykuły, fotosy i plakaty. W dziale Ćwiczenia filmowe znajdują się materiały filmowe, w których Paweł Łoziński i wykładowcy Warszawskiej Szkoły Filmowej dzielą się swoimi radami dotyczącymi tego, jak zrobić film!

Dobór filmów w programie Filmoteki Szkolnej podporządkowany został określonym problemowo-tematycznym hasłom, które rozwijają umiejętność świadomego i krytycznego obcowania ze sztuką filmową – pozwolą zrozumieć rolę twórczości filmowej w życiu społecznym i artystycznym, jej udział w dyskursie o kondycji państwa, historii, człowieka, twórczości, a także nauczą rozpoznawania środków wyrazu i instrumentów formalnych, którymi posługuje się film. Z programu mogą skorzystać nauczyciele wielu przedmiotów – języka polskiego, plastyki, historii czy wiedzy o społeczeństwie oraz wychowawcy klas.

Lista filmów i tematów lekcji dostępna jest tu: http://filmotekaszkolna.pl/dla-nauczycieli/nasze-lekcje
Korzystanie z serwisu wymaga rejestracji.

Nauczycielom poszukującym ciekawej lektury i przydatnych materiałów edukacyjnych FINA poleca również stronę www.edukacjafilmowa.pl zawierającą m.in. obszerne opracowania z pomysłami na zajęcia oraz recenzje tytułów premierowych ukierunkowanych na treści edukacyjne.

Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl)
Muzykoteka Szkolna to internetowe narzędzie edukacyjne dla nauczycieli muzyki w szkołach podstawowych i średnich, animatorów kultury, rodziców, dzieci i młodzieży i dla wszystkich, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę o muzyce klasycznej. Najważniejszymi elementami serwisu są scenariusze lekcji, z których mogą skorzystać nauczyciele wszystkich poziomów nauczania, a także konspekty niekonwencjonalnych zajęć z muzyką w roli głównej. Ważną częścią serwisu są liczne prezentacje wideo dotyczące na przykład tańców tradycyjnych, instrumentów ludowych czy muzyki tradycyjnej. Portal zawiera także wyczerpujące sylwetki kompozytorów, opisy epok muzycznych, gatunków, słownik terminów i leksykon instrumentów. Ci, którzy chcą poznać świat muzyki klasycznej od podstaw, mogą zapoznać się z Kanonem Muzykoteki Szkolnej – to 133 najważniejsze utwory w historii muzyki klasycznej, od średniowiecza po drugą połowę XX wieku w formacie audio, zdigitalizowane ze zbiorów archiwalnych Polskiego Radia.  

Muzykoteka Szkolna jest też współproducentem aplikacji ORKIESTROWNIK na urządzenia mobilne, która jest przewodnikiem po tajnikach orkiestry symfonicznej. Pozwala ona użytkownikom poznać od kuchni wykonanie wybitnych utworów muzyki klasycznej. Aplikacja umożliwia słuchaczowi słuchanie i obserwowanie wykonania słynnego „Bolera” Ravela z perspektywy dowolnego, wybranego muzyka orkiestry lub jej dyrygenta.
 
Strona jest ogólnodostępna i nie wymaga logowania, ale wiele radości i inspirujących muzycznych odkryć przyniesie także dzieciom i młodzieży!

 

BIOGRAMY.pl, internetowy Polski Słownik Biograficzny (ibsp.pl)
FINA prowadzi dwa portale poświęcone życiorysom wybitnych Polaków i osób z Polską związanych: to iPSB oraz BIOGRAMY.pl. iPSB to internetowe wydanie pomnikowego, wielotomowego Polskiego Słownika Biograficznego mającego już prawie 100 lat a wydawanego w wersji papierowej przez Instytut Historii PAN. Wydanie internetowe obejmuje około 1/3 życiorysów wydanych drukiem w PSB, jednak nowość stanowią portrety, ilustracje, zdjęcia, a nawet pliki dźwiękowe czy filmowe. Polski Portal Biograficzny BIOGRAMY.pl ma za zadanie uzupełniać bazę danych o te życiorysy znanych Polaków, które z tego czy innego względu nie znalazły się w PSB. Życiorysy, bądź zastępujące je kalendaria życia bohaterów, uzupełniane są mapami czy animowanymi wykresami pozwalającymi śledzić różnego typu powiązania między osobami.

#FINAzdalnie, #FINAonline!

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic