Informacje

Darmowe biblioteki cyfrowe. #Zostanwdomu i czytaj, słuchaj, oglądaj

Dodano:
Darmowe biblioteki cyfrowe. #Zostanwdomu i czytaj, słuchaj, oglądaj

(zdjęcie ilustracyjne) /NIC BOTHMA /PAP/EPA

Biblioteki, podobnie jak wszystkie instytucje kultury, będą zamknięte do odwołania. Ale mamy dostęp do darmowych bibliotek on-line. To projekty fundacji, sieci edukacyjnych czy domeny publiczne.

POLONA.PL

Polona to największa w kraju biblioteka cyfrowa i jedna z największych tego typu w Europie. Poprzez nią czytelnicy mają nieodpłatny i szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości, do książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.

Można tam znaleźć zabytki piśmiennictwa i historii polskiej oraz wiele tekstów niedostępnych dziś na rynku księgarskim i antykwarycznym. Są tam okładki i ilustracje najlepszych polskich artystów, unikatowe ulotki i afisze, książki z kolekcji królewskich i arystokratycznych, rysunki i ryciny najlepszych polskich artystów. Obok poważnych publikacji naukowych i źródeł historycznych znajdują się publikacje popularne jak romanse i kryminały, książeczki dla dzieci, poradniki, książki kucharskie.

Na stronie Polona.pl można zobaczyć słynny „Psałterz floriański” wykonany dla królowej Jadwigi w XIV w. a także jedyny zachowany rękopis Jana Kochanowskiego.

WOLNELEKTURY. PL

To darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca 5571 tytułów, biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. W ofercie ma wiele lektur szkolnych, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach - HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI, FB2.

W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.

Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

Wolne Lektury to projekt fundacji Nowoczesna Polska realizowany pro publico bono, we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Ślaską oraz Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

LEKTURY.GOV.PL

To jest platforma, na której każdy nieodpłatnie znajdzie ebooki oraz audiobooki lektur, zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, a także ci, którzy chcą przypomnieć sobie teksty lektur. To wybór nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego i rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające - od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka. Projekt realizowany jest w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Katarzyna Sobiechowska-Szuchta RMF24

 • 06:57 John Williams Star Wars - Main Title
 • 07:00 Rafał Blechacz, Fryderyk Chopin Prelude in Db major Opus 28 No.15 (Deszczowe)
 • 07:05 Piotr Czajkowski Nutcracker (Dance of the Sugar plum fairy)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic