Informacje

Chórzyści ćwiczą online, przygotowując się do wirtualnego koncertu

Dodano:
Chórzyści ćwiczą online, przygotowując się do wirtualnego koncertu

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Pandemia koronawirusa zmusiła chórmistrza Sebastiana Sikorę do wymyślenia nietypowych prób online. Artyści łączą się przez komunikatory internetowe i każdy w swoim domu, ale razem online, ćwiczy wykonanie utworów. Przygotowują wirtualny koncert.

Muzyk, pedagog i chórmistrz Sebastian Sikora czas kwarantanny postanowił wykorzystać na ćwiczenia ze swoimi podopiecznymi z trzech zespołów artystycznych, m.in. z grupą Con Grazie z gminy Czastary w powiecie wieruszowskim w woj. łódzkim.

"Niewątpliwie jest to trudny okres, tym bardziej że zajęcia chóralne są zajęciami w grupach. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia, dlatego też znalazłem rozwiązanie nauki online" – powiedział PAP Sebastian Sikora.

Muzyk podkreślił, że taka praca nie zastąpi bezpośredniego kontaktu chórzystów, ale pozwala na ćwiczenia bieżącego repertuaru. Chórmistrz i chórzyści wykorzystują komunikatory internetowe i łącza sieciowe.

"Chórzyści w ten sposób mogą w swoich domach codziennie ćwiczyć i opanowywać linie melodyczne. Mam możliwość połączyć wszystkich chórzystów, przekazać najważniejsze informacje dotyczące utworów. Odbywają się także próby sekcyjne dla każdego głosu oddzielnie – sopranów, altów, tenorów i basów" – opowiadał PAP o swojej pracy w nietypowej sytuacji Sebastian Sikora.

Chórzyści łączą się ze sobą o określonej porze. Po próbie chórmistrz ćwiczy z nimi indywidualnie, co umożliwia mu kontrolę indywidualnego rozwoju każdego z nich.

"Szczęściem jest fakt, że każdy w zasadzie ma dobre łącze internetowe, które warunkuje jakość przepływu obrazu i dźwięku" – powiedział muzyk.

Sikora i jego chórzyści przygotowują się do koncertu online. Na razie trwają próby do wirtualnego występu. "Niewątpliwie taki performance można przygotować i zarejestrować – jesteśmy na to gotowi" – powiedział Sikora.

Oprócz pracy ze swoimi chórzystami Sebastian Sikora pracuje jako dyrygent przy aranżacjach nowych utworów. Muzyk prowadzi trzy chóry: Cantiamo Tutto i Symfonię Śpiewaków z Wrocławia oraz Con Grazie z Czastar.

Sebastian Sikora jest także prezesem Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Kultury "Kulturalny Koneser".

Autor: Hubert Bekrycht

 • 13:14 Maurice Jarre Building The Barn
 • 13:18 Mark Mancina Te Fiti Restored
 • 13:24 Jerzy Matuszkiewicz Nie lubię poniedziałku
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic