Informacje

Bielska Banialuka pokaże dzieciom w Internecie, jak stworzyć teatr

Dodano:
Bielska Banialuka pokaże dzieciom w Internecie, jak stworzyć teatr

Program w Internecie, skierowany do najmłodszych, przygotowuje bielski Teatr Lalek Banialuka. Jego przedstawicielka Katarzyna Dendys-Kosecka podała, że pracownicy sceny pokażą, jak w domowym zaciszu dzieci mogą stworzyć różne przedmioty, a nawet własny teatr.

„Świat zmaga się z epidemią, która wstrząsnęła ludzkością separując nas od siebie, od obcowania zarówno z kulturą, jak i z innymi sferami życia codziennego. W tych nadzwyczajnych czasach, kiedy widzowie w trosce o swoje i innych zdrowie pozostają w domach i nie mogą przekroczyć progu naszego Teatru, (...) postanowiliśmy odwiedzić ich domach i zarówno tych starszych, jak i najmłodszych wesprzeć edukacyjnie” – powiedziała Dendys-Kosecka.

Obecnie przygotowywany program, pod nazwą „Banialuka. Klub małego rzemieślnika”, adresowany będzie do dzieci w wieku od 4 do 6 lat.

„Pracownicy Teatru: plastyczki, krawcowe, rzeźbiarze, stolarze, odkryją tajemnice przeistaczania różnych prozaicznych i często na pozór zbędnych przedmiotów domowych w prawdziwą magię teatralnych lalek, rekwizytów. Zaprojektują kostium teatralny, meble i scenografię. Do udziału w programie zaprosiliśmy Małgorzatę Jankowską, Krystynę Nikiel, Joannę Bogacz-Lisicką, Grzegorza Sowę oraz Roberta Marciniaka. To dzięki nim w domowym zaciszu najmłodsi widzowie Teatru zbudują prawdziwie magiczne przedmioty, a może nawet swój własny teatr” – powiedziała Dendys-Kosecka.

Jak dodała, program „Banialuka. Klub małego rzemieślnika” jest obecnie przygotowywany. Pierwsze odcinki pojawią się jeszcze przed świętami Wielkanocnymi w godzinach przedpołudniowych. Teatr poda szczegóły, gdy będą już znane.

Katarzyna Dendys-Kosecka przypomniała, że od środy scena na swoim profilu na Facebooku – chcąc pomóc maturzystom w przygotowaniach do egzaminu - emituje kolejne odcinki programu „Banialuka. Lektury do matury”. „Codziennie o godz. 19. prezentowane są kolejne opowiadania Brunona Schulza w znakomitych interpretacjach naszych artystów. Archiwalne odcinki można oglądać na kanale YouTube i stronnie internetowej w zakładce Aktualności” – poinformowała.

Aktorzy Banialuki czytają dla maturzystów opowiadania ze zbioru „Sklepy cynamonowe” oraz „Sanatorium pod Klepsydrą”. Wstępu do cyklu dokonał dr hab. Marek Bernacki, literaturoznawca, dziekan wydziału humanistyczno-społecznego bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce.

 • 13:04 Martha Argerich & Sergei Babayan, Sergiusz Prokofiew Gavotte z Romea i Julii
 • 13:14 Maurice Jarre Building The Barn
 • 13:18 Mark Mancina Te Fiti Restored
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic