Wielkanoc w RMF Classic

Dodano: Friday, 29 March 2013 (16:14)

Słynny kompozytor Michał Lorenc zdradzi, jaka muzyka wywołuje u niego duchowe katharsis, a satyryk Michał Ogórek będzie uczył nas śmiania z siebie samych. Z kolei dwójka niezwykłych wokalistów - Stanisław Soyka i Halinka Mlynkova - wyzna, jaką muzyką brzmi ich Wielkanoc, a o najważniejszych, „wielkich nocach” w swoim życiu opowiedzą nam m. in. Grzegorz Jarzyna i słynny kardiochirurg prof. Jerzy Sadowski.

Wielki Piątek

Wielkopiątkowe popołudnie, poświęcone tradycyjnie zadumie i rozmyślaniom, słuchacze RMF Classic spędzą w towarzystwie Magdaleny Miśki-Jackowskiej i znanego kompozytora muzyki filmowej - Michała Lorenca. Klimatu  popołudnia dopełnią kompozycje gościa programu, a także wybranych przez niego innych twórców muzyki filmowej. 

Chwilę potem o najtrudniejszychmomentach życia i wynikających z takich sytuacji doświadczeniach, Alicja Myśliwiec będzie rozmawiać z prof. Tadeuszem Gadaczem - filozofem i religioznawcą, autorem bestsellerowej książki „O umiejętności życia” .

Wieczór  zamknie arcydzieło muzyki klasycznej „Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu” Josepha Haydna.  Jedną z najciekawszych interpretacji przedstawi Wojciech Padjas w świątecznym wydaniu cyklu „Muzyka spod igły”.

Wielka Sobota

Słuchaczom RMF Classic towarzyszyć będzie Urszula Urzędowska. Razem z Jerzym Poznańskim, mistrzem sztuki kulinarnej z Muzeum Pałacu w Wilanowie, opowie o kuchni staropolskiej i o najpiękniejszych smakach i zapachach dawnych polskich Wielkanocy.

O smakach świątecznych opowie też Stanisław Soyka, w popołudniowej audycji Dariusza Stańczuka. W programie także pieśni wielkopostne w interpretacji artysty oraz wspomnienia ze śląskiego świętowania w domu rodzinnym.

Wieczorem przed mikrofonami RMF Classic zasiądą: reżyser Grzegorz Jarzyna, prof. Jerzy Sadowski - jeden z najsłynniejszych polskich kardiochirurgów, Zofia Gołubiew - dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie oraz augustianin ojciec Wiesław Dawidowski.  Wyjątkowi goście będą opowiadać Magdalenie Miśce-Jackowskiej o ich Wielkich Nocach.

Sobotni wieczór wypełnią fragmenty jednego z najsłynniejszych utworów świata - oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händela. Wyboru nagrania dokonał wielbiciel szumu czarnej płyty - Wojciech Padjas.

Wielkanoc

W Wielkanoc gościem RMF Classic będzie prof. Zdzisław Ryn, psychiatra, podróżnik i dyplomata. Razem z Ewą Stanek będą odkrywać tajemnice „Pępka Świata”, czyli owianej tysiącem legend Wyspy Wielkanocnej.

Następnie w podróż tropem tego co przemija zabierze słuchaczy fotograf  Wojciech Wilczyk. Artysta opowie też w rozmowie z Eweliną Pacyną o fotografowanych przez lata pielgrzymach z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wieczorem Dariusz Stańczuk zaprosi na spotkanie z Adamem Szostkiewiczem. Znany dziennikarz  i publicysta opowie o frapujących go wątkach w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

A w wielkanocny wieczór gościem Alicji Myśliwiec będzie artystka o ciekawym, artystycznym rodowodzie i szerokich muzycznych horyzontach - Halinka Mlynkowa.

Lany Poniedziałek

W świąteczny poniedziałek sprawdzimy, czy publicysta i satyryk - Michał Ogórek ma poczucie humoru. Na rozmowę o śmianiu się z siebie i innych oraz nauce, która zajmuje się humorem porozmawiamy na poważnie zaprasza Ewelina Pacyna.

Po południu Urszula Urzędowska przybliży rodzinne zwyczaje ptaków. O niezwykłych ptasich obyczajach i zalotach rozmawiać będzie z Antonim Marczewskim, ornitologiem z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Wieczorem nad potrzebą mierzenia czasu zastanawiać się będą  Michał Łanuszka i dr Anna Olszewska z Katedry Kulturoznawstwa i Filozofii AGH, historyk sztuki, miłośniczka astrologii i średniowiecznych kalendarzy.

Śmigusowy wieczór zakończy Ewa Stanek, prezentując słuchaczom „Wiosenki”, czyli wiosenne piosenki w wykonaniu specjalistek od muzyki wieczornej: niezapomnianej K.D. Lang, młodej gwiazdki Birdy i maestry Urszuli Dudziak.

Pozostałe informacje prasowe:

 • 21:35 Edvard Grieg Peer Gynt (Solveig's Song)
 • 21:43 Wolfgang Amadeusz Mozart Piano Concerto No.21 in C major
 • 21:48 Danzón No.2
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 281, Sunday, 12 May 2019
 • 1
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic