Od dzisiaj słuchacze RMF Classic wybierają laureatów MocArtów za rok 2012

Dodano: Tuesday, 22 January 2013 (12:51)

Radio RMF Classic ogłosiło dzisiaj listę nominowanych (zgłoszonych przez słuchaczy) do nagród MocArty RMF Classic.

Ostatecznego wyboru laureatów słuchacze stacji dokonają na specjalnie do tego celu uruchomionej podstronie internetowej http://www.rmfclassic.pl/mocarty-2012/. Głosowanie rozpocznie się 22 stycznia i zakończy 5 lutego.


Oto tegoroczne nominacje:


CZŁOWIEK ROKU:


1. Wojciech Kilar - za wszystko, co przekazuje nam w swojej muzyce, za serię koncertów i płyt  z jego kompozycjami, które uświetniły 80. urodziny Mistrza, za skromność i  bycie „Wielkim w cieniu”. Za to, że jest.
2. Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie – za odwagę   i determinację  w zmienianiu wizerunku instytucji, która sama stała się czymś w rodzaju eksponatu, a także za znakomitą wystawę inauguracyjną  „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi”.  
„Żelazna Dama”, która nie mieści się w muzealnych ramach!
3. Krzysztof Penderecki – za nieustającą  gotowość na eksperymenty w muzyce  i  realizację projektu „Penderecki/Greenwood” (Nonesuch, 2012), a także za konsekwencję i upór, dzięki którym doprowadził do ukończenia budowy Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach. Klasyk XX i XXI wieku, który nie stoi na piedestale!
4. Jerzy Stuhr – za danie nam przykładu odwagi, siły i niezłomności ducha w walce z chorobą,  za intymne  wyznania w dzienniku „Tak sobie myślę” (Wydawnictwo Literackie, 2012) i za wielki zawodowy powrót  na scenę w stylu godnym Mistrza.  
5. Michał Urbaniak – za późny, ale jakże udany debiut aktorski i autentyczną kreację w filmie „Mój Rower”, a także za konsekwentną realizację projektu „Urbanator Days”, czyli inwestycję w młodych, którzy kochają grać niezależnie od stylu i gatunku. Iskrzące połączenie elektrycznych skrzypiec  i elektryzującej osobowości!
 
MUZYKA FILMOWA ROKU:


1. OST „Anna Karenina” Dario Marinelli (Decca, 2012)
Zmysłowość podszyta cieniem i  smutna tajemnica w oczach Keiry Knightley. Niezawodny Marianelli każdym dźwiękiem podbija malarskie kadry kolejnej ekranizacji wielkiej, rosyjskiej klasyki. Wysmakowane, subtelne, dwuznaczne.  Tołstoj byłby zachwycony!
2. OST „ Operacja Argo” Alexandre Desplat  (Water Tower Music, 2012)
Muzyczny  thriller  na  głosy i egzotyczne instrumenty, stworzony przez jednego z najmodniejszych  kompozytorów Hollywood.  Brawo za pomysłowe wykorzystanie ludzkiego głosu i uchwycenie klimatu niepokoju i napięcia.  Gęsia skórka podczas słuchania gwarantowana! 
3. OST „Atlas chmur” Johnny Klimek, Reinhold Heil, Tom Tykwer (Water Tower Music, 2012)
Kameralnie, subtelnie i prosto  - w kontrze do skomplikowanej fabuły.  W roli głównej wytrawni muzycy ze znakomitej Radiowej Orkiestry Symfonicznej z Lipska, a w trakcie napisów  końcowych jeden z najpiękniejszych tematów muzycznych ostatniego roku. Warto dosiedzieć do końca. 
4. OST „Gangster” Nick Cave , Warren Ellis (Sony Music, 2012)
Muzyczna podróż  na prowincję  Ameryki Północnej lat 30-tych XX wieku, do krainy country, bluegrass’u  i chropowatych, męskich głosów.  Najbardziej  autentyczna muzyka filmowa ubiegłego roku – jest jak szorstka, surowa ballada  przy butelce czegoś mocniejszego.
5. OST „Skyfall” Thomas Newman i tytułowa piosenka „Skyfall”  - kompozycja Paul Epworth, wykonanie Adele  (Sony Music, 2012)
Klasyczna ścieżka kina akcji i kolejny, przebojowy akcent w kolekcji bondowskich piosenek.   Agent Secret Service  i diva brytyjskiego popu dają nam się poznać jako posiadacze  wspólnej „licencji na zasłuchanie”!  
 
WYDARZENIE ROKU:


1.  „Jesteś Bogiem” - reżyseria Leszek Dawid,  scenariusz Maciej Pisuk
Historia nastolatków ze śląskiego  blokowiska, która przyciągnęła  do kin półtora miliona widzów i stała się najpopularniejszym polskim filmem minionego roku.  Siła hip-hopowej  legendy  w rękach pary znakomitych  filmowców.
2. Jubileusz 60-ciolecia Janusza Olejniczaka
Wirtuoz, indywidualista i wrażliwy romantyk od lat wiedzie prym w czołówce najlepszych polskich pianistów . Jubileuszowy album „Janusz Olejniczak. Koncerty” (Sony Music, 2012) jest  przypieczętowaniem wielkiej, artystycznej klasy Jubilata.
3. Kampania „Legalna Kultura”
Pierwsza liga polskich artystów w służbie  słusznej idei -  korzystania  z legalnych źródeł kultury.  Brawo za uruchomienie  unikatowej na skalę kraju bazy LEGALNYCH ŹRÓDEŁ i dotarcie z tym przesłaniem do młodych odbiorców.  
4.  „Tajny Dziennik” Miron Białoszewski (Znak, 2012)
Jeden z bardziej niezwykłych dzienników w polskiej literaturze, "odtajniony" 29 lat po śmierci pisarza. Białoszewski  po raz pierwszy pokazuje, jak stał się tym, kim był.  Może i my jesteśmy o krok bliżej odkrycia jego tajemnicy?
5. Otwarcie nowej siedziby Filharmonii i Opery Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku                                                                                                                           
16 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni,  nowoczesna Duża Scena, kilka mniejszych sal koncertowych i zaskakujące rozwiązania technologiczno-akustyczne.  To dziś największa instytucja artystyczna w północno-wschodniej Polsce.  Jak na premiery - to tylko na Podlasie!
 
 
RZECZ Z KLASĄ:


1. Limitowana seria t-shirtów  -  „Pisarze na lato/a”
Nowatorski pomysł Instytutu Książki na gadżet, który dzięki swojej atrakcyjności wizualnej w nietuzinkowy sposób przyczynia się do promocji  czytelnictwa w Polsce. Koszulki z portretami polskich pisarzy to wyjście z inicjatywą do młodych ludzi i pokazanie im czytelnictwa, jako modnej i atrakcyjnej formy spędzania czasu.
2. Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie
Świeże podejście do tradycji sztuki teatralnej, połączone ze stworzeniem przestrzeni dla młodych ambitnych artystów i umożliwienie im wejścia w świat wielkich twórców i wydarzeń.  MOS to także nowoczesna siedziba  wkomponowana  w architekturę krakowskiego Starego Miasta, a przy tym przystosowana do działań nowatorskich i awangardowych.
3. Tkaniny Architextiles
Trójwymiarowe materiały  o unikatowym splocie i wzornictwie,  stanowiące połączenie sztuki użytkowej z artyzmem. To nie tylko podniesienie  tkanin do rangi dzieła sztuki,  ale także  nadanie im nowej jakości,  wykorzystywanej w takich dziedzinach jak architektura, wystrój wnętrz i moda.
4. Fotel Romana Modzelewskiego RM58
To wskrzeszenie ikony polskiego designu z drugiej połowy XX wieku i docenienie jej ponadczasowego piękna. To także przypomnienie ważnej dla polskiego środowiska artystycznego postaci Romana Modzelewskiego (twórcy i rektora łódzkiej ASP) oraz  uczczenie jubileuszu 100-lecia jego urodzin.
5.Samsung Smart TV
Nominacja za  innowacyjną technologię sterowania telewizorem za pomocą gestów i głosu, która  pozwala łatwo włączyć lub wyłączyć odbiornik, zmienić kanał, włączyć wybraną aplikację lub przeszukiwać  Internet. Telewizor  Samsung  Smart TV wyróżnia się także eleganckim - acz minimalistycznym designem, dzięki któremu  odbiornik idealnie wkomponowuje się w każde domowe wnętrze.
 

Pozostałe informacje prasowe:

 • 13:32 Max Steiner 'Tara Theme cz.1
 • 13:38 Bill Conti Falcon Crest
 • 13:43 Johannes Brahms Walc op.39 nr 15
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic