Kultowe felietony Stanisława Janickiego z radia RMF Classic trafiają do księgarń!

Dodano: Thursday, 16 May 2013 (10:55)

„Odeon Stanisława Janickiego” - popularne radiowe felietony znanego dziennikarza i popularyzatora kina będą miały swoją wersję książkową. Opowieści o gwiazdach i najwybitniejszych twórcach kina, od prawie ośmiu lat są obecne w programie radia RMF Classic. Słuchacze pokochali Janickiego za charakterystyczny styl, poczucie humoru, lekkość pióra i swadę z jaką opowiada o filmach i jego twórcach. W jego tekstach na nowo ożywają nie tylko ekranowe boginie, ale też wielcy przegrani fabryki snów czy bohaterowie najsłynniejszych skandali i romansów. Jak wyznaje sam autor – „O filmie pisze się najczęściej albo bardzo poważnie, wzniośle uczenie, albo chichotliwie, sensacyjnie i skandalizująco. Do pierwszego sposobu nie dorosłem, drugi mnie nudzi. W tym, co robię, staram się znaleźć złoty środek”.

Czytelnicy znajdą w książce „ Odeon - felietony filmowe” ponad  80 wybranych opowieści poświęconych ludziom kina. Są wśród nich takie gwiazdy jak: Charlie Chaplin, Humphrey Bogart, Elizabeth Taylor, Paul Newman, Sergio Leone czy Vivian Leigh.  Janicki odkrywa nieznane wątki w życiorysach gwiazd, przegląda ich szafy, opowiada o miłosnych rozterkach i karierowych wpadkach. Przybliża fenomen geniuszy i przygląda się filmowym gatunkom.  „Nie miałem ambicji stworzyć systematycznej historii X muzy, to zbiór opowieści na marginesie historii kina” - wyjaśnia autor.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa BOSZ. Pierwsze spotkanie ze Stanisławem Janickim już  w najbliższy piątek (17 maja)  o godz. 14:00 na Warszawskich Targach  Książki.  Kolejne spotkania autorskie odbędą się w Warszawie w Głównej Księgarni Naukowej i Krakowie w księgarni „ Pod Globusem”.

Stanisław Janicki urodził się w 1933 roku w Czechowicach-Dziedzicach.  Swoją karierę rozpoczynał  jako dziennikarz i krytyk filmowy m.in  w magazynach „Film” i „Kino”. Jest  twórcą  kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i fabularnych.  Dużą popularność  zdobył jako autor kultowego już dziś cyklu   „W starym kinie”, który przeszedł do historii jako najdłużej nadawany program telewizyjny. Swoją misję popularyzacji dawnego, wartościowego kina kontynuuje „W Iluzjonie” w telewizji Kino Polska.  Do dziś jest czynnym scenarzystą i reżyserem.

 

Pozostałe informacje prasowe:

 • 08:50 Antonio Vivaldi Cztery pory roku - Wiosna (3)
 • 08:54 Rodrigo Y Gabriela , Hans Zimmer The Pirate That Should Not Be
 • 08:57 Ben E. King Stand By Me
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 281, Sunday, 12 May 2019
 • 1
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic