Holland, Hoffman, Smarzowski, Więckiewicz i inni… o ludziach bez których nie byłoby filmu w nowym programie RMF CLASSIC

Dodano: wtorek, 29 października 2013 (09:21)

„Mistrzowie drugiego planu” to pierwszy program radiowy opowiadający o pracy ekip filmowych, które współtworzyły najlepsze polskie produkcje ostatnich lat. „Ekipa filmowa jest trochę inną rasą ludzi, osobnym narodem - mówi jedna z bohaterek cyklu, wybitna reżyserka Agnieszka Holland. Spotykam tych ludzi w różnych krajach, ale tak naprawdę niczym się od siebie nie różnią w swojej szlachetności, w swoich potrzebach i emocjach”. Opowiemy m.in. o tym kim jest szwenkier, ostrzyciel i klapser, będzie o reżyserach tyranach i demokratach, a także o tym dlaczego „barobus” jest jednym z najważniejszych miejsc dla ekipy filmowej.

Pokażemy od kuchni kilkanaście planów filmowych najgłośniejszych produkcji ostatnich sezonów, takich jak:  „Wałęsa. Człowiek z nadziei”,   „W  ciemności” , „W imię” czy „Papusza”.  Podpatrzymy jak funkcjonują filmowe ekipy, od aktorskiej gwiazdy po sekretarkę  planu, sprawdzimy co jedzą,  gdzie śpią i kto poza reżyserem  jest dla nich najważniejszy. 

Spędziłam na planach filmowych wiele godzin. Zależnie od rozmachu produkcji na zapleczu pracuje nawet kilkaset osób - wyjaśnia autorka i pomysłodawczyni cyklu Magda Miśka- Jackowska. Widzowie nie znają  ich nazwisk ani twarzy , jednak bez nich nie powstałby żaden film”.  Dziennikarka RMF Classic przeprowadziła wywiady z kilkudziesięcioma przedstawicielami różnych zawodów filmowych.  Są wśród nich:  dźwiękowcy, operatorzy, kierownicy produkcji, kostiumografowie, charakteryzatorzy, kaskaderzy, kierownicy planu i wózkarze. Z  ich historii powstała  niezwykła opowieść o pasjonatach zakochanych  w kinie, pełna anegdot  i  wspomnień  o kulisach kręcenia najlepszych polskich filmów. 

O swoich ekipach filmowych opowiedzą także najwybitniejsi polscy reżyserzy: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Jerzy Hoffman, Wojciech Smarzowski, Dorota Kędzierzawska, Jan Jakub Kolski i Marcin Krzyształowicz.  Zdradzą nam jak dobierają swój zespół, jakie obyczaje, a  czasem  i  przesądy panują na ich planach filmowych.  Nie zabraknie także popularnych i cenionych aktorów: Roberta Więckiewicza, Agaty Kuleszy, Marcina Dorocińskiego czy  Mai Ostaszewskiej. „Gwiazdy po raz pierwszy publicznie opowiedzą  nie tylko o sobie i swojej pracy, ale o całym sztabie ludzi, który towarzyszy im na planie, ludzi którzy im pomagają, a często także inspirują” – podkreśla autorka, Magda Miśka-Jackowska.

Opowieściom „Mistrzów drugiego planu” będzie towarzyszyć polska muzyka filmowa  mistrzów gatunku, m.in. Wojciecha Kilara, Michała Lorenca, Zygmunta Koniecznego, Tomasza Gąssowskiego czy Jerzego Satanowskiego.   Na rmfclassic.pl  postanie galeria fotosów filmowych  Piotra Litwica.

Cykl „Mistrzowie Drugiego Planu” będzie można usłyszeć w RMF Classic zawsze we wtorek po 17:00. Premierowy odcinek już  jutro, 29 października.

 

Pozostałe informacje prasowe:

 • 05:00 Ralph Vaughan Williams Fantazja na temat "Greensleeves"
 • 05:04 Giuseppe Verdi Traviata (Libiamo)
 • 05:07 Antonio Vivaldi Concerto in C major RV.558 (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic