4. edycja MocArtów - RMF Classic ogłasza nominacje

Dodano: Tuesday, 28 January 2014 (10:09)

Redakcja RMF Classic ogłosiła nominacje do czwartej edycji nagród MocArty. Propozycje nominacji zgłaszane były przez słuchaczy, którzy teraz wyłonią laureatów z poniższej listy w specjalnym internetowym głosowaniu, które potrwa od 28 stycznia do 11 lutego. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 3 marca w warszawskim VitkAcu.

 

 

 

CZŁOWIEK  ROKU

1. Agnieszka Holland                                                                                                                                                                
Za nominację na przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej - jako pierwsza od  25-ciu lat kobieta, za umacnianie marki jaką jest polska kinematografia,  oraz za stałą, wysoką pozycję w światowym kinie.

2. Ewa Błaszczyk                                                                                                                                                                    
Za siłę, która pozwoliła jej przekuć osobiste doświadczenia w pełne poświęcenia działanie na rzecz innych  i za determinację w walce o przetrwanie kliniki „Budzik” w Międzylesiu  dla dzieci po ciężkich urazach mózgu.

3. Profesor  Adam Maciejewski                                                                                                                                      
Za przeprowadzenie nowatorskiego zabiegu przeszczepu twarzy, zakończonego sukcesem i  nagrodzonego „medycznym Oskarem” Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej jako najlepszy zabieg rekonstrukcyjny w 2013 roku.  Zespół profesora Maciejewskiego udowodnił, że medycyna  też jest sztuką!

4. Wojciech Smarzowski                                                                                                                                                    
Za  intensywność twórczą,  konsekwentne  i bezkompromisowe  portrety Polski i Polaków, i za to, że jak piszą krytycy „coraz trudniej wytrzymać na jego filmach, ale i tak oglądamy je do końca”.

5. Włodek Pawlik                                                            
Za mistrzostwo w każdej dziedzinie sztuki muzycznej jaką uprawia. Za zwieńczoną sukcesem nominację albumu  „Night in Calisia” z jego kompozycjami do prestiżowej,  amerykańskiej nagrody Grammy Awards. A także za fantastyczny wkład kompozytora w propagowanie jazzu, który miejmy nadzieję już wkrótce stanie się dzięki Włodkowi Pawlikowi tak popularny w Polsce jak skoki narciarskie.

WYDARZENIE ROKU
 
1. Otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach  
Maestro Penderecki we właściwy sobie sposób zrealizował w praktyce to, o czym swego czasu tylko śpiewali bracia Golcowie... Tu, gdzie niegdyś było ściernisko powstało nowoczesne Centrum Muzyki, a plonem jego działalności będą niewątpliwie następcy pana Profesora. To jeden z najlepiej zagospodarowanych kawałków ziemi w Polsce.          

2. Uruchomienie Portalu trzejkompozytorzy.pl
Narodowy Instytut Audiowizualny i zgromadzeni wokół niego znakomici specjaliści wykonali iście benedyktyńską pracę. To dzięki nim powstała największa ogólnodostępna baza dzieł trzech wybitnych twórców wraz z omówieniami i bogatą grafiką. Łącznie ponad 320 nagrań i 380 opisów utworów. Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki  i Krzysztof Penderecki  mogą wystąpić  jednocześnie przed największym audytorium świata, jakim jest Internet.

3. Otwarcie wystawy ”Szuflada Szymborskiej” oraz pierwsza edycja konkursu o Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej
Niezwykła kolekcja pamiątek po noblistce. Wystawa, która wzrusza, bawi i zadziwia. Dwa pokoiki w krakowskiej kamienicy Szołajskich, w których zamknięto w szufladach, trudny do zaszufladkowania świat Wisławy Szymborskiej. Nieco bardziej konkretna jest nagroda poetycka Jej imienia, przyznana w tym roku po raz pierwszy . Statuetka oraz 200 tys. złotych – to dość konkretna, choć złośliwi powiedzą – prozaiczna  zachęta do bycia poetą...       

4. Wystawa „W sercu kraju”
Największy z dotychczasowych projektów wystawienniczych Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 150 prac i tyleż samo – jeśli nie więcej – pytań, jakie prowokują. A do tego performansy, wykłady, sesje naukowe, pokazy filmowe i spotkania z ekspertami z różnych obszarów sztuki. A wszystko to w tymczasowej siedzibie Muzeum. Znakomita kontynuacja  marszu w kierunku nowego gmachu przy Placu Defilad.

5. Koncert  Stinga na Life Festiwal Oświęcim
Co prawda Sting w Polsce to już nie żadna sensacja, ale doskonały koncert legendarnej gwiazdy na niewielkim stadionie miejskim w Oświęcimiu, to wydarzenie, które nie mogło przejść bez echa. Muzyczne przesłanie Artysty płynące z miejsca, które stało się symbolem zagłady, zabrzmiało bardzo donośnie i znakomicie wpisało się w ideę kolejnej już edycji  Life Festival Oświęcim.  

MUZYKA FILMOWA

1. OST Grawitacja (Watertower Music 2013)   -  Steven Price
W kosmosie  nie ma tlenu,  nie ma ciśnienia i nie ma grawitacji. W kosmosie słychać tylko bicie serca Sandry Bullock i muzykę, która balansuje pomiędzy rykiem silników promów kosmicznych, a ciszą nieskończonego  mroku...

2. OST Imagine  (ZAIR 2013/KINO ŚWIAT )  - Tomasz Gąssowski
Oryginalny minimalizm, który łapie za ucho klimatycznym brzmieniem niezwykłych instrumentów -  egzotycznego hang drumu i rumuńskiej vioary.  W obsadzie  cała plejada znakomitych polskich instrumentalistów,  a więc „imagine it, then you’ll hear it”...

3. OST Koneser (Warner Music Poland, 2013) -  Ennio Morricone  
Nestor kompozytorów filmowych w  tym razem w odsłonie subtelnej, tajemniczej i zmysłowej.  I nawet jeśli brak olśnień na miarę  tematów z „Misji“ czy „Cinema Paradiso“ partytura tego klasyka pozostaje warsztatowym majstersztykiem i ani przez chwilę nie jest falsyfikatem.

4. OST Stocker (Warner Music Poland, 2013)  - Clint Mansell
Specjalista od pobijania dźwiękiem mrocznej strony ludzkiej natury i  człowiek z wyobraźnią dźwiękową godną Edgara Allana Poe. Nas przyprawiły o dreszcze sceny , w których główna bohaterka ćwiczy na fortepianie w rytm upiornego metronomu  i  idziemy o zakład,  że bez  muzyki  Mansella ten thriller ogląda się jak romantyczną komedię  z Hugh Grantem...

5. OST Wielki Gatsby (Universal Music Group, 2013)  - Various Artists                             
Zachwycający  muzyczny fajerwerk  z udziałem z najbardziej gwiazdorskiej ekipy  - tym razem poza ekranem.  Lana Del Ray,  Florence&The Machine,  Beyoncé, a do tego zaskakujące covery m.inn Jacka White’a   i  Emeli Sandé.  Nad całością czuwał Jay-Z!  Klasyk... RAPU.

RZECZ Z KLASĄ

1. Projekt architektoniczny budynku muzeum Muzeum Historii Żydów Polskich
Za  pokazanie możliwości współczesnej architektury,  za wyjątkowy kształt i klimat, który w unikatowy sposób łączy przeszłość i przyszłość.
Efektowny  i wysmakowany  projekt jest dziełem  fińskiego guru architektury Rainera Mahlamäkiego i tylko zaostrza  apetyt w oczekiwaniu na  główną ekspozycję Muzeum.

2. BMW i3 - pierwszy samochód, który nie emituje spalin!
Za ostateczne rozprawienie się ze skojarzeniem, że samochód musi mieć rurę wydechową!
BMW i3 jest pierwszym s e r y j n i e produkowanym samochodem o napędzie w całości elektrycznym, a w jego wnętrzu zastosowano materiały pochodzące z recyklingu. Jeśli do tego dodać nowatorską konstrukcję nadwozia i znakomity design, to mamy do czynienia z absolutnie elektryzującym modelem...

3. Łazik marsjański z Politechniki Białostockiej  - HYPERION
Za udowodnienie, że Polacy nie tylko potrafią „wstrzymać Słońce - ruszyć Ziemię”, ale - jeśli zajdzie potrzeba - połazić po Marsie. HYPERION w ub. roku wygrał w Stanach Zjednoczonych zawody University Rover Challenge. Łazik z Białegostoku, jako jedyny wykonał wszystkie zadania powierzone przez komisję sędziowską.

4. Wydawnictwo „Mundin” Grażyny Kulczyk i Honzy Zamojskiego i jego ekskluzywne  książki
Za nawiązanie  do tradycji solidnego rzemiosła poligraficznego, którego wynikiem jest seria ekskluzywnych książek o sztuce. W tym wypadku stwierdzenie „sztuka dla sztuki” nabiera absolutnie nowego znaczenia i jest książkowym przykładem doskonałości,  nadającym się do... druku.

5. Audiobook Jo Nesbø „Karaluchy”
Wspólna  produkcja Wydawnictwa Dolnośląskiego i serwisu Audioteka.pl, która nawiązuje do najlepszych tradycji powieści w wydaniu dźwiękowym.  Wysmakowana oprawa z autentycznymi odgłosami nagranymi w miejscu akcji powieści, specjalnie skomponowana muzyka oraz znakomite głosy elity polskich aktorów.  Superprodukcja filmowa nie powstydziłaby się takiej obsady!


Pozostałe informacje prasowe:

 • Notowanie: 281, Sunday, 12 May 2019
 • 1
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic