Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od szesnastu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Berlioz: Harold in Italy, Overtures

Dla laika skrzypce i altówka niewiele się od siebie różnią. Ludzie często w ogóle nie zauważają różnic zarówno w wyglądzie, jak i w brzmieniu tych instrumentów, albo mówią, że "to takie za duże skrzypce". Jednak różnice oczywiście istnieją. Altówka jest instrumentem o ciepłym i pięknym brzmieniu, ale również instrumentem, będącym bardzo częstym obiektem żartów pozostałych muzyków, szczególnie tych grających właśnie na skrzypcach...

Dzisiejszą rekomendację płytową poświęcam albumowi z altówką w roli głównej. Wprawdzie album, który chcę polecić, nie należy do nowości płytowych, nagranie to pochodzi z 1958 i 1959 roku, ale zostało ono zremasterowane, czyli oczyszczone i udoskonalone pod względem brzmieniowym, przez co w niczym nie ustępuje kroku najnowszym nagraniom. Ale tak naprawdę jego jakość nie ma w tym przypadku większego - przynajmniej dla mnie - znaczenia. Zatrzymałam się przy tym nagraniu ze względu na osobę solisty - Williama Primrose'a, nieżyjącego już amerykańskiego altowiolisty szkockiego pochodzenia. Altowiolisty, którego gra doskonale oddaje wszystko to, co w altówce najlepsze. Soliście towarzyszy Boston Symphony Orchestra, dyryguje Charles Munch. Nie jest to album tylko z muzyką na altówkę. Oprócz "Harolda w Italii" Hectora Berlioza, dzieła bardzo specyficznego, programowego, w którym altowiolista może się popisać, na płycie usłyszeć można również uwertury symfoniczne francuskiego kompozytora. Album polecam szczególnie tym, którzy altówki nie znają, albo jej nie doceniają.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Berlioz: Harold in Italy, Overtures
Boston Symphony; Munch; Primrose
Sony BMG Music Entertainment 2007


Sprawdź także:

 • 11:01 Antonio Vivaldi Koncert gitarowy A-dur (3)
 • 11:03 Elmer Bernstein Taarna's Theme
 • 11:09 Alex North Unchained Melody (orch.)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 244, niedziela, 18 marca 2018
 • 1
  Sufjan Stevens
  Tamte dni, tamte noce
  The Mystery of Love
 • 2
  Daria Zawiałow
  Plan B
  Jeszcze w zielone gramy
 • 3
  Lianne La Havas
  Twój Vincent
  Starry Starry Night
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic