Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od szesnastu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Smooth Classics

Zrelaksuj się przy klasyce

Szybkie tempo codziennego życia, stres i wszechobecna popowa papka zmęczyły Cię już do cna? Jest na to rada... Brzmi to trochę jak z reklamy SPA, ale tak właśnie jest z albumem "Smooth Classics". Działa niczym kojący balsam na nasze ogłuszone kakofonią zmysły. Wiele osób szukając muzyki, która ukoiłaby ich zszarpane nerwy sięga po tzw. muzykę relaksacyjną. Wydaje się im, że ta obdarzona sympatycznie brzmiącą nazwą muzyka w mig uleczy ich ciało i duszę. I może wielu rzeczywiście ona pomaga. Tylko po co odkrywać nieznane lądy, kiedy sprawdzona, poczciwa klasyka, oczywiście odpowiednio wyselekcjonowana, daje dokładnie taki sam, a może nawet lepszy, bo przy okazji "edukacyjny" efekt. A trzeba podkreślić, że repertuar zawarty na "Smooth Classics" został dobrany w bardzo przemyślany sposób. Nie brakuje zatem klasycznych hitów, jak "Kanon" Pachelbela, "Aria na strunie G" Bacha, czy "Adagio" Albinoniego. Ale są również kompozycje, których popularne melodie wszyscy doskonale znają, nawet jeśli nie mają pojęcia kto i kiedy je skomponował, przykładem może być "Wspomnienie z Alhambry" Tarregi. Za jedyną ułomność tego trzypłytowego albumu można uznać nie umieszczenie na nim "Pawany na śmierć Infantki" Ravela, będącej motywem przewodnim stacji RMF Classic, która idealnie komponowała by się z relaksującym klimatem całości.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Smooth Classics
Relax Vol.1
SONY BMG


Sprawdź także:

 • 12:55 Brett Eldredge, Meghan Trainor Baby, It's Cold Outside
 • 12:57 Nino Rota Parting Is Such Sweet
 • 13:00 Slade Merry Xmas Everybody
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 232, niedziela, 10 grudnia 2017
 • 1
  Lianne La Havas
  Twój Vincent
  Starry Starry Night
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Vangelis
  Łowca androidów
  Love Theme
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2017 RMF Classic