Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od szesnastu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle! "Król rozrywki" dziś w Płytach Jowity o 15:15.

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki

"Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki" już w kinach, zatem nie mogłam sobie odmówić przesłuchania muzyki z najnowszej części przygód przystojnego, choć leciwego już archeologa.

Od razu przyznaję się, że nie widziałam jeszcze wyczekiwanego powrotu Indiany. Za to spotkałam się ze skrajnie odmiennymi opiniami znajomych krytyków. Zdanie o filmie wyrobię sobie dopiero, kiedy zobaczę go na własne oczy, ale za to z muzyką już się zapoznałam. No i muszę przyznać, że nawet fakt, iż jestem zagorzałą fanką Indiany, nie jest w stanie zmusić mnie do jej wysokiej oceny. Chodzi mi oczywiście o muzykę na płycie, bo może rzeczywiście muzyka w filmie, czyli gdybym wysłuchała jej w połączeniu z obrazem, zrobiła by na mnie lepsze wrażenie. Jednak w oderwaniu od niego jest według mnie czymś owszem sprawnie i poprawnie napisanym, ale "stary, dobry Williams" niczym nas w swojej najnowszej partyturze nie zaskakuje. A więc można oczywiście kupić ten album ze względu na odkurzony, fantastyczny zresztą temat i ze względu na sentyment jakim pewnie wielu, nie tylko ja, darzy postać głównego bohatera, innych powodów niestety nie znajduję.

Ale polecam go wszystkim miłośnikom filmów z serii Indiana Jones.

Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic

Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (Indiana Jones and The Kingdom of The Crystal Skull)
John Williams
Concord Records


Sprawdź także:

 • 02:55 Josef Myslivecek Uwertura A-dur (Allegro con brio)
 • 03:00 Daniel Hope Fragment Lata z Czterech Pór Roku w aranżacji Maxa Richtera
 • 03:04 Georges Bizet Carmen (III Entract'e)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 240, niedziela, 18 lutego 2018
 • 1
  Daria Zawiałow
  Plan B
  Jeszcze w zielone gramy
 • 2
  Hans Zimmer / Rupert...
  The Crown
  Main Title
 • 3
  Keala Settle / The...
  Król rozrywki
  This is Me
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic