Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od szesnastu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Anna Netrebko "Souvenirs"

Stare powiedzenie śpiewaczek operowych "Nas się nie ogląda, nas się słucha" w przypadku Anny Netrebko nie do końca się sprawdza...

Odwiedzając stronę internetową Netrebko mamy wrażenie, że zbłądziliśmy pod adres jakiejś topowej modelki a nie divy operowej. Czasy nader puszystych primadonn odchodzą w zapomnienie. Podobnie jak przeświadczenie, że "głos musi mieć duże zaplecze". O życiu i sukcesach Netrebko powstały już dwie książki i film dokumentalny Vincenta Petersona, reżysera i choreografa współpracującego z Larsem von Trier'em w filmie "Tańcząc w ciemnościach", a z Madonną i Björk przy tworzeniu teledysków.

Urodzona w Krasnodarze Netrebko zadebiutowała w 1994 r. w petersburskim Teatrze Maryjskim i z nim wyjeżdżała na pierwsze zagraniczne tournée.

Samodzielnie na scenach europejskich i amerykańskich pojawiła się w drugiej połowie lat 90. Światową gwiazdą stała się po entuzjastycznie przyjętej roli Donny Anny w "Don Giovannim" w Salzburgu w 2002 r. Później specjaliści od reklamy wpadli na pomysł, by wykorzystać powodzenie wspólnego występu Netrebko i Rolando Villazona w "Traviacie". Plan powiódł się. Ale tym razem nie będę polecać kolejnej składanki w wykonaniu tego urodziwego duetu lecz propozycję samej Netrebko.

Album "Souvenirs" reklamowany jest jako najbardziej osobisty i intymny album artystki. Jest to zbiór pięknych arii i pieśni, które uwydatniają temperament śpiewaczki. Jak mówi sama Netrebko, jest to kolekcja utworów wyrażających najważniejsze i najgłębsze emocje: pasję, miłość, zabawę i wrażliwość. Wszystkie są jej bliskie, a pochodzą z najróżniejszych stron świata. Są zatem utwory Dworzaka, Kalmana, Lehara, Offenbacha, Straussa, Griega, Webera, czy Rimskiego-Korsakowa. W nagraniach pojawiają się także goście, m.in. wybitny polski tenor Piotr Beczała.

Dla fanów Netrebko album ten, to bardzo smakowity kąsek...


Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic
Anna Netrebko "Souvenirs"
Deutsche Grammophon


Sprawdź także:

 • 06:05 The Ground
 • 06:09 Tomaso Albinoni Concerto in F major for 2 Oboes Opus 9 No.3 (1)
 • 06:14 Shaun Davey Andy's Miniature Camera
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 244, niedziela, 18 marca 2018
 • 1
  Sufjan Stevens
  Tamte dni, tamte noce
  The Mystery of Love
 • 2
  Daria Zawiałow
  Plan B
  Jeszcze w zielone gramy
 • 3
  Lianne La Havas
  Twój Vincent
  Starry Starry Night
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic