Foto Story

Słuchaj już w sobotę (od 13:00 do 17:00)

Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie mawiał Ansel Adams – amerykański fotograf i pianista. A za dobrymi fotografiami kryją się często świetne historie. I o tym co w kadrze i poza kadrem w sobotnim Foto Story będziemy rozmawiać. Gośćmi programu będą mistrzowie kadrowania. Wspólnie naświetlimy fotografie, zdjęcia i ujęcia filmowe.

Poznamy ludzi, którzy mają to coś w oku.
Będą też foto fakty - wystawy, plenery, plany, premiery i wydawnictwa.

Ula Urzędowska - zapraszam od 13:00

Dziś w kadrze:

Chris Niedenthal 1989. Rok nadziei
Niesamowite twarze pełne nadziei, dyskusje polityczne w klubokawiarniach, przygotowania do pierwszych wolnych wyborów to pejzaż tego okresu. Rok 1989 to rok buntu, chaosu oraz rewolucji na świecie. Rok 1989 to także rok nadziei, oczekiwania na zamiany oraz wiary w wolność. Ponad 200 unikatowych zdjęć ukazujących przełomowe wydarzenia, które były kluczowe dla świata znalazło się w albumie jednego z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich –  Chrisa Niedenthala.

Autor zdjęć będzie gościem magazynu Foto Story“Rozmowy nie tylko o fotografii, czyli kolacja z Filipem Ćwikiem”
Zapraszamy miłośników fotografii do udziału w kameralnym spotkaniu kolacyjno-warsztatowym z Filipem Ćwikiem, które będzie wyjątkową okazją do bliższego poznania jednego z najciekawszych polskich fotografów. Dowiecie się jak pracuje, jaką drogę przeszedł jako fotograf, jak współpracuje z bohaterami zdjęć oraz po prostu – jakim jest człowiekiem. Będzie czas na rozmowę o Waszych zdjęciach, cenne wskazówki i wspólne sesje fotograficzne. Dla autora najlepszego zdjęcia wykonanego w trakcie warsztatów czeka dodatkowa nagroda: Instax Mini 90!

Udział w spotkaniu jest bezpłatny! Obowiązują zapisy i rekrutacja.

Rekrutacja: 10 zdjęć pojedynczych (1200 px w dłuższym boku) lub jeden cykl zdjęciowy należy wysłać na adres: info@wszyscyjestesmyfotografami.pl. W tytule maila należy podać: ROZMOWY NIE TYLKO O FOTOGRAFII - FILIP ĆWIK. Na zgłoszenia czekamy do 17 maja 2017 roku, do godz. 23:59 :) Spotkanie odbędzie się 24 maja.


Rafał Milach /Odmowa
wernisaż wystawy: 12.05.2017, godz. 19.00 wystawa: 13.05–18.06.2017

Odmowa jest próbą wizualnego przedstawienia różnych systemów kontroli i wywierania nacisku. W proces formatowania i przesuwania znaczeń oraz tworzenia nowych ideologii wpisują się zarówno niewinne gesty, jak i sprawdzone zabiegi socjotechniczne. W zależności od regionu różnią się intensywnością, skalą i metodami, natomiast wszystkie służą konkretnej utopijnej wizji narzucanej przez aparat władzy.

Wystawa towarzyszy 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi


Vivian Maier. Tajemnicza niania, która zostawiła po sobie ponad 120 tys. negatywów, taśmy filmowe 8 mm i 16 mm, nagrania, tysiące drobiazgów typu bileciki, karteczki, ząb w pudełku…. i mnóstwo domysłów i tajemnic. Porozmawiamy o wystawie, której wernisaż odbędzie się 28 kwietnia 2017 r. o godz. 18:30 w Centrum Sztuki Mościce. Naszymi gośćmi będą Bogusław Hynek kurator wystawy  i Tomasz Sobczak prezes Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego

http://www.rmfclassic.pl/polecamy/Obraz,6/VIVIAN-MAIER-In-her-own-hands,32129.html 

Wystawa Fotografii „ULOTNIE”

Monika Gawinowska :autor
Waldemar Zdrojewski : kurator

Wernisaż 23.03.2017 godz 19.00
wystawa trwa 24.03- 25.05
galeria Obserwacja
ul.Tarczyńska 3 Warszawa
www.obserwacja.art.plW czasach gdy fotografia jest często upolityczniona, zunifikowana, amoralna, hiperrealistyczna, nowo dokumentalna, długo i krótko projektowa, konceptualna, kreowana, zmanipulowana a przede wszystkim służy konkretnym celom i została zawłaszczona przez koterie intelektualistów, lobbystów czy decydentów i zwyczajnie wyrwana z serc romantyków, pomyślałem, że warto pokazać prace Gawinowskiej.

„Nasza kultura opiera się na nadmiarze, nadprodukcji, w rezultacie czego nasze doświadczenie zmysłowe stopniowo coraz bardziej traci na wyrazistości. Warunki współczesnego życia - materialnej obfitości, namnożenia rzeczy - osłabiają naszą zdolność odczuwania. [...] Dziś ważne jest uleczenie naszych zmysłów. Musimy się nauczyć więcej widzieć, słyszeć i odczuwać.”
(„O fotografii”, Susan Sontag)

To tak jakby cud się wydarzył i w piramidzie Cheopsa okryto sarkofag, w którym ożyła mumia; tu - fotografia. Zdjęcia Gawinowskiej to powrót do przeszłości ale i fotografia z siebie i dla siebie: znakomite ekspresyjne kadry, decydujący moment, ulotne chwile, czasem celowo odrealnione ale tez realnie proste w przekazie. To najprawdziwsza fotografia - swoisty powrót do źródeł.

Fotografując zarówno aparatem cyfrowym jak analogowym, Gawinowska staje się łącznikiem pomiędzy dwoma światami: tym, który nami włada i tym, o którym marzymy. Dzięki magii światła, odkrywa rąbek samej siebie i pozwala nam wejść w magiczny świat.
Niezaprzeczalny talent i konsekwencja są w przymierzu z wrażliwością; ta konfiguracja daje znakomite efekty a fakt, że Gawinowska jest fotografką-amatorką napawa nadzieją, ze nie tylko wyżej wspomniane „wartości” są istotą współczesnej fotografii.


 

 • 14:32 Nicola Piovani Buon Giorno Principessa
 • 14:35 Carlos Gardel Por Una Cabeza
 • 14:38 Piotr Czajkowski Nutcracker (Chinese Dance & Dance of the Mirlitons)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 217, niedziela, 14 maja 2017
 • 1
  Michał Lorenc
  A Prominent Patient
  Masaryk
 • 2
  Justin Hurwitz / Benj...
  La La Land
  Another Day of Sun
 • 3
  Marco Beltrami
  Logan
  Main Titles
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2017 RMF Classic