Danie do myślenia – serwuje Tomasz Skory

To cykl dedykowany wszystkim, którzy spragnieni są wiedzy na temat tego, co ich otacza i łakną informacji z różnych dziedzin życia.

Tomasz Skory zaprasza do naszego studia wybitnych komentatorów i ekspertów – naukowców, prawników, ekonomistów etc. - słowem ludzi, których wiedza pomoże nam w zrozumieniu funkcjonowania współczesnego świata. 

„Danie do myślenia – poranna rozmowa w RMF Classic” - na kolejne odcinki zapraszamy od poniedziałku do piątku po 8:30.

Tomasz Skory – wieloletni dziennikarz RMF FM, reporter polityczny i komentator, autor programów radiowych, telewizyjnych i publikacji prasowych.


Zburzony ład konstytucyjny

„Chodzi o przejęcie Trybunału Konstytucyjnego w jak najszybszym trybie. Myślę, że jest to oczywiste dla średnio rozgarniętego prawnika” - mówił o kolejnym projekcie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa. „Mamy absolutnie zburzony ład konstytucyjny i do momentu, gdy tego ładu nie wyrównany, wszystkie ustawy noszące miano naprawczych są fasadą” – przekonywał w „Daniu do Myślenia” gość Tomasza Skorego. „Wszyscy chyba dzisiaj obserwujemy, że obecna władza, która zlała się w jedno, bo jest to władza wykonawczo - ustawodawcza, w ogóle nie rozumie trójpodziału władzy. Nie rozumie, że władza musi być odrębna i niezależna” – dodał nasz gość.

Zburzony ład konstytucyjny

fot.Michał Dukaczewski

 Posłuchaj rozmowy Tomasza Skorego:

Posłuchaj

Posłuchaj

Tomasz Skory: Wczoraj w sejmie pojawił się kolejny projekt ustawy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego - trzeci jak na razie w obiegu prawnym. Według relacji posłów PiS służy ona odblokowaniu prac Trybunału - to bardzo dobrze brzmi. Po lekturze z grubsza - zgodzi się pan z tym? To odblokuje Trybunał?

Waldemar Żurek: Nie, chodzi o przejęcie Trybunału w jak najszybszym trybie. Jest to myślę - dla średnio rozgarniętego prawnika - oczywiste. W bardzo krótkim okresie pojawiają się duże ilości projektów ustawy, która jest zasadniczą ustawą dla funkcjonowania państwa i niezależnego wymiaru sprawiedliwości. Widać, że obecna władza bardzo się śpieszy - pytanie dlaczego? Chce przejąć Trybunał jak najszybciej.Przecież i tak przejmie. Za parę miesięcy - naturalną koleją rzeczy będzie miała większość wobec Trybunału.

Chyba nie naturalną koleją rzeczy - bo niezgodnie z prawem. Nadal mamy trzech sędziów, od których prezydent nie odebrał ślubowania - jeżeli będą wprowadzani inni sędziowie na ich miejsce - to będzie ewidentne złamanie konstytucji, bo o tych sędziach orzekł wcześniej legalnie wybrany Trybunał. To nie jest respektowane - prawnicy w Polsce, Europie i na świecie to widzą. Możemy tworzyć fasadę - jak najszybciej mamy uchwycić władzę - tylko pytanie, jakie będą konsekwencje. Czy orzeczenia z udziałem tych sędziów - którzy zostali wybrani na miejsce już zajęte - będą miały walor ważnych orzeczeń Trybunału.

Opisuje pan w gruncie rzeczy sytuacje, w której Trybunał Konstytucyjny jest tylko z nazwy - część jego składu nie będzie konstytucyjna. Mam na myśli tych trzech sędziów, których przyszły prezes zapewne powoła, powierzy im obowiązki.

Mamy absolutnie zburzony ład konstytucyjny. Do momentu, kiedy nie wyrównamy ładu to wszystkie ustawy, które noszą miano naprawczych, poprawiających, rozwiązujących konflikt - są fasadą. Możemy stosować propagandę wobec osób, które na prawie się nie znają. A jest to zdecydowana większość naszych obywateli. To zrozumiałe - nie mogą znać się na wszystkim. Rolą prawników dzisiaj - niezależnych prawników, także sędziów - jest stać na straży prawa. Krajowa Rada Sądownictwa oraz sędziowie sądów powszechnych - bo wierzę jednak w sądy - mamy obowiązek, mówić o tym głośno. Wszystkie te metody, które mają doprowadzić do zburzenia trójpodziału władzy - mamy się im przeciwstawić. Wszyscy dzisiaj obserwujemy, że rządząca władza, która zlała się w jedną - bo to jest władza ustawodawczo – wykonawcza - nie rozumie trójpodziału władzy. Nie rozumie, że musi być władza odrębna i niezależna, która nie pochodzi z bezpośredniego wyboru, bo tak mamy zbudowaną konstytucję i przyjęliśmy ją.

Może zamiarem władz jest wprowadzenie czegoś, co ładnie uosabia Komisja Weryfikacyjna, której szczegółów działania jeszcze nie znamy? Ona łączy w sobie wszystkie cechy wszystkich władz - sądowniczej, wykonawczej, ustawodawczej -  jeszcze działa na obszarze zajmowanym merytorycznie przez samorządy.

Komisja Weryfikacyjna to - moim zdaniem - próba pokazania, że wprowadzamy rodzaj sprawiedliwości ludowej. Obok działających, funkcjonujących legalnie instytucji państwa, które są do tego, żeby ściągać nieprawidłowości - powołujemy hybrydę, która idzie całkowicie w bok od konstytucji. To jest moim zdaniem test. Jeżeli on zda egzamin - w sensie medialno odbiorczym u społeczeństwa - jeżeli społeczeństwo to „kupi" - to później wykasujemy sądy. O tym mówi się głośno, że nowe władze chcą doprowadzić do weryfikacji wszystkich sędziów, ponownie wręczać nominacje - wybranym. Najpierw prezydent odmówił nominacji 10 sędziów - to też był test. Jak zareaguje Europa, jak środowisko, jak społeczeństwo - czy będzie bronić sądów i ich niezależności. Teraz będzie komisja, która będzie miała takie uprawienia, o jakich nikomu się do tej pory nie śniło. Będzie mogła panu odebrać mieszkanie, bo kupił pan od dewelopera, który kiedyś nabył kamienice - co będzie, jak za chwilę będzie Komisja Weryfikacyjna w spółdzielniach mieszkaniowych?

Państwo konstruowane na nowo.

Musimy pamiętać, że dzisiaj są organy, które mają instytucjonalne rozwiązania, które mogą wszystkie błędy przy reprywatyzacji wyrównać. Są nowe fakty i dowody, wydano wyrok za pomocą przestępstwa. Wszystko da się wznowić.

A mimo to Komisja Weryfikacyjna.

Prokurator może dzisiaj wpisać w księgi wieczyste każde ostrzeżenie - jeśli zobaczy, że coś było źle. Mówiliśmy wtedy: „Ustawa reprywatyzacyjna jest niezbędna”. Nikt nie chciał nas słuchać.

Możemy uznać za normalne, że prace Trybunału poza Konstytucją w Polsce będą teraz opisane w 4 ustawach? To jest światowy rekord - jesteśmy liderem w produkcji ustaw związanych z Trybunałem. Czy to jest normalne?

Cel jest jeden - przejąć Trybunał wszelkimi możliwymi metodami. Trzeba wrzucać taką ilość ustaw, żeby odbiorca, który nas słucha lub ogląda - w ogóle się nie orientował. Wiedział, że coś się dzieje w Trybunale, że chce świętego spokoju.

Może to jest komunikat skierowany do Komisji Europejskiej, która domaga się od nas działań związanych z unormowaniem sytuacji - odblokowania Trybunału? Dzisiaj upływa termin na wdrożenie tych zaleceń, które nam przesłała w lipcu. Może to jest właśnie dla nich komunikat? „Proszę, mamy tych ustaw mnóstwo. Jeszcze będą kolejne - działamy, uzdrawiamy!”

Nikt już nie da się na to nabrać w Europie. Europa wyraźnie powiedziała - trzeba opublikować wszystkie orzeczenia Trybunału. Trzeba odebrać i dopuścić do orzekania tych sędziów, którzy zostali legalnie wybrani przez poprzedni parlament - czyli tej trójki, a u nas się o niej zapomina. To jest mydlenie oczu opinii publicznej w kraju - z nadzieją, że społeczeństwo się tym zmęczy. I to się dzieje. Widać to po sondażach, rozmowach z ludźmi, którzy nie są związani z prawem. Mamy już dość tych rozmów - wydaje się, że cel został już osiągnięty.

Europa być może nie da się nabrać. A jak pana zdaniem Europa przyjmie taką odpowiedź, o której piszą gazety - nieoficjalnie, że tak ona wygląda - że polski rząd odpisze Komisji Europejskiej: „Proszę się nie wtrącać. To są nasze sprawy".

Polski rząd w ostatnich latach obraża wszystkich - siadamy w oślej ławce. Od jakiegoś czasu jest mi naprawdę trudno tłumaczyć zachowania - pohukiwanie, pouczanie, obraźliwe teksty. Grupa elitarnych prawników z całego świata przyjeżdża - mówi się, że robi sobie wycieczkę do Warszawy. To jest ignorancja, która bije w autorytet naszego kraju i w naszą pozycję w Europie. To jest przykre przy tym, że budowaliśmy pozycję latami. Przy wielu niedociągnięciach jakie były, udało nam się stworzyć Państwo Prawa - dzisiaj od niego dramatycznie odchodzimy. Tak naprawdę to na końcu szary Kowalski dostanie najbardziej po głowie. Prawnicy sobie poradzą, bo to jest grupa wyedukowanych ludzi. To są ludzie, którzy są pracowici, sprawni. Natomiast my nie potrafimy się bronić. Są sądy w Europie, które będą patrzyć czy przestrzegamy prawa europejskiego - jest Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu, Trybunał w Luksemburgu, który będzie badał zgodność naszego prawa z europejskim. My będziemy stosować te metody prawne.

Wy prawnicy - a obywatele?

Oni będą mieli problem. Sprawa między Kowalskim a Nowakiem - ona oczywiście może zostać załatwiona bez problemu. Jeśli złamie się niezawisły sąd i Nowak natrafi na lokalnego polityka rządzącej partii - tutaj należy wydać jedynie rozstrzygnięcie. Jeśli dzisiaj chce się złamać Trybunał - to w perspektywie chce się złamać sądy powszechne, ich niezależność i Sąd Najwyższy. Jest jeszcze Krajowa Rada Sądownictwa po drodze - a już w maju pojawił się projekt nas dotyczący. Wygaszamy kadencję sędziów w Krajowej Radzie - pomimo tego, że w Konstytucji mówi się 4 lata. Ustawodawca chce zwykłą ustawą zlikwidować ten organ właśnie dlatego, że stoi on na straży niezawisłości sędziów oraz skazuje kandydatów na sędziów. Stoimy kością w gardle. Jesteśmy kolejnym organem - po zdławieniu Trybunału – którym zajmie się dzisiaj rządząca większość. Jest jeszcze dzisiaj Sąd Najwyższy i sądy powszechne. To jest 10 tysięcy ludzi, którzy mają wpojone - stać na straży prawa. To pierwsze słowa przysięgi - nie będzie tak prosto.

Pozostałe rozmowy:
 • 12:36 Hector Berlioz Potępienie Fausta (Marsz węgierski)
 • 12:45 Piotr Czajkowski Serenada na smyczki C-dur op.48 (2)
 • 12:49 Joe Hisaishi The Legend Of Ashitaka
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 193, Sunday, 23 October 2016
 • 1
  Andrzej Korzyński
  Człowiek z żelaza
  Temat
 • 2
  Hans Zimmer
  Inferno
  Life Must Have Its Mysteries
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2016 RMF Classic