Danie do myślenia – serwuje Tomasz Skory

To cykl dedykowany wszystkim, którzy spragnieni są wiedzy na temat tego co ich otacza i łakną informacji z różnych dziedzin życia.

Tomasz Skory zaprasza do naszego studia wybitnych komentatorów i ekspertów – naukowców, prawników, ekonomistów etc. - słowem ludzi, których wiedza pomoże nam w zrozumieniu funkcjonowania współczesnego świata. 

„Danie do myślenia – poranna rozmowa w RMF Classic” - codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 8:30

Tomasz Skory – wieloletni dziennikarz RMF FM, reporter polityczny i komentator, autor programów radiowych, telewizyjnych i publikacji prasowych.


Mec. Bartłomiej Witucki: W 2015 roku w Polsce skala piractwa wyniosła 48 proc. To największy w historii Polski spadek

„W Polsce odnotowano największy w historii spadek skali korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania aż o 3 pkt proc. W 2015 roku piractwo było na poziomie 48 proc.” – mówi, o ogólnoświatowym raporcie na temat skali piractwa, który ma być dziś opublikowany, gość „Dania do Myślenia” w RMF Classic, mec. Bartłomiej Witucki z organizacji Business Software Alliance. Dodaje, że „nadal ta skala jest wysoka, porównując do średniej światowej, która z 43 proc. spadła do 39 proc.”. Pytany o średnią europejską odpowiada, że tutaj odnotowano spadek z 31 na 29 proc. „50 proc. to magiczna granica, która sytuuje Polskę w trwałym trendzie spadkowym, bo jeszcze 10 lat temu było to 58 proc. To jeden z największych spadków, jeśli chodzi o Europę, więc mamy się z czego cieszyć” – uważa mecenas. Co jest przyczyną spadku piractwa w Polsce? „Analitycy wskazują, że tzw. płaski rynek komputerów pod względem cenowym, stosunkowo długi okres użytkowania i tendencja, że składaki komputerowe odeszły do lamusa” – odpowiada gość RMF Classic.

Mec. Bartłomiej Witucki: W 2015 roku w Polsce skala piractwa wyniosła 48 proc. To największy w historii Polski spadek

fot.Karolina Bereza

Tomasz Skory: BSA raz na dwa lata przygotowuje ogólnoświatowy raport na temat skali piractwa, używania nielicencjonowanego oprogramowania. Raport za 2015 rok publikowany jest dziś - napięcie rośnie... Jak wypadamy?

Mec.Bartłomiej Witucki: Okazuje się, że raport przynosi bardzo dobre wieści, ponieważ w Polsce odnotowano największy w historii spadek skali korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania - aż o 3 pkt proc.

Ale dzieje się to na wysokości ilu?

48 proc.- czyli nadal blisko połowa...

Było powyżej połowy, jest nieco poniżej połowy.

50 proc. to magiczna granica, która sytuuje Polskę w trwałym trendzie spadkowym, bo jeszcze 10 lat temu było to 58 proc. To jeden z największych spadków, jeśli chodzi o Europę, tylko w Estonii zanotowano 5 punktowy spadek. Mamy się z czego cieszyć.

A średnia światowa?

Z 43 proc. spadło do 39 proc. Jeśli chodzi o UE - 29 proc. z 31 proc. Więc tutaj nasze 48 proc. pokazuje...

Kompromitacji nie ma?

Nie ma. Pamiętam czasy, kiedy Polska była w ścisłej czołówce niechlubnej klasyfikacji najbardziej pirackich krajów.

Teraz Armenia, Bangladesz, Gruzja...

...Grecja, Bułgaria, Rumunia.

Proszę powiedzieć dlaczego to spada? Jak pan to sobie tłumaczy?

Analitycy wskazują, że tzw. płaski rynek komputerów pod względem cenowym, stosunkowo długi okres użytkowania i tendencja, że składaki komputerowe odeszły do lamusa. W tej chwili kupujemy markowy sprzęt, w którym zwykle jest preinstalowane legalne oprogramowanie, przynajmniej system operacyjny.A i dłużej go używamy, więc nie brniemy w prowizorki, które mają być tanie i posłużyć krótko, w związku z tym mogą być pirackie?

Istotnym czynnikiem było powołanie - jeszcze przez poprzedni rząd - przy każdej komendzie wojewódzkiej Wydziału do walki z Cyberprzestępczością. Współpraca pomiędzy tymi wydziałami a wydziałami PG, czyli Przestępczości Gospodarczej coraz lepiej się układa i są tego konkretne efekty. Wymiar sprawiedliwości powoli przyzwyczaja się do myśli, że oprogramowanie może być drogie. W zeszłym roku pewien sąd w południowej Polsce zasądził obowiązek naprawienia szkody w wysokości równowartości jednego miliona dolarów.

Miliona dolarów? Za używanie "lewego softu"?

Za korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania. Za dwa tygodnie będziemy publikować komunikat, w którym podamy przykłady kolejnych ugód. I to są już ugody na kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów czy euro, a nie kilkunastu tysięcy jak bywało w przeszłości.

Czyli wymiar sprawiedliwości podchodzi do sprawy poważnie. W badaniu dość szokujące są dane, które dotyczą nielicencjonowanego oprogramowania instalowanego w miejscach bardzo newralgicznych - mówimy np. o pracowniach architektonicznych, gdzie ten odsetek złego oprogramowania jest dość poważny, bo przekracza 20 proc. Mowa też o bankowości, o rynku ubezpieczeń. To jest zdumiewające i troszkę przerażające - powiem szczerze.

Jest to współczynnik odnoszący się do całego świata. Ufam, że w Polsce, a tym bardziej w takich krajach jak Niemcy, Francja, Anglia, Stany Zjednoczone, Japonia - czyli liderzy w klasyfikacji krajów, w których stopa piractwa jest na najniższym poziomie - że ten odsetek jest znacznie mniejszy. To badanie przynosi kilka ciekawych danych - ewidentnie najważniejszą kwestią dla osób, które zarządzają zasobami informatycznymi, jest zagrożenie dla bezpieczeństwa IT - wskazują wyraźnie dyrektorzy IT. Badanie objęło łącznie ponad 22 tys. osób, w tym ponad 2 tysiące przedstawicieli kadry zarządzającej zasobami informatycznymi. Jednoznacznie wskazują, że to ryzyko związane z dostępem do danych, utratą danych...

Oni mają tę świadomość?

Mają tą świadomość, ale nie doszacowują skali....

Mają tej świadomości mniej i ona nie odpowiada rzeczywistości.

Ja mam na myśli 15 proc. Dyrektorzy IT uważają, że 15 proc. pracowników instaluje samodzielnie oprogramowanie, a z kolei pracownicy wskazują, że jest trochę wyższa...

26 proc.

Tak, natomiast kolejną sprawą - oprócz bezpieczeństwa - jest zarządzanie zasobami informatycznymi, które przynosi konkretne korzyści finansowe. Analitycy mówią o oszczędnościach na poziomie 25 proc. budżetu IT.

Chciałbym zapytać o skalę strat - coś, co narzuca się samo, kiedy rozmawia się z prawnikiem reprezentującym interesy twórców oprogramowania. W jakim stopniu walka z tym oprogramowaniem jest walką z zagrożeniami, jakie ono ze sobą niesie? A w jakim jest walką w interesie tych, którzy je wytworzyli  i życzą sobie, żeby im za to zapłacono? Pan działa w interesie twórców czy użytkowników, którzy mogą stracić?

Bardzo dobre pytanie. Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jest pełna zbieżność interesów użytkowników i producentów oprogramowania. Z tego badania wynika, że wartość nielicencjonowanego oprogramowania w Polsce w 2015 roku wyniosła 447 mln dolarów. W skali światowej to jest kwota...

400 miliardów.

Nie, 400 miliardów to są koszty przeciwdziałania cyberatakom, natomiast 52 mld dolarów to jest wartość nielegalnego oprogramowania. Proszę mi pokazać jakąkolwiek inną branżę, która jest narażona na tak poważne straty, którą tak łatwo oszukiwać.

Oczywiście z tych danych wynika, że jest zbieżność interesów.

Jeden z producentów, członków BSA, przeprowadził tzw. zakupy testowe i dokonał zakupu na 100 aukcjach internetowych. Na sto aukcji okazało się, że wszystkie były ofertami nielegalnego oprogramowania. To pokazuje skalę problemu - w tej chwili już nie bazar, sprzedaż na ulicy są problemem, tylko właśnie aukcje internetowe.

Cyberataki na świecie kosztowały 400 mld dolarów. Nie dajcie się w to wciągnąć.

Pozostałe rozmowy:
 • 20:00 Jan Sebastian Bach Keyboard Concerto in F minor (2)
 • 20:03 Gabriel Faure Pavana op.50
 • 20:09 Brian Byrne Lay Your Head Down (Instrumental)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 186, Sunday, 22 May 2016
 • 1
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 2
  Kazimierz Serocki
  Potop
  Chorągwie Rzeczpospolitej
 • 3
  Dario Marianelli
  Pokuta
  Briony
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2016 RMF Classic