Wydarzenia towarzyszące przy Kon- Tiki

Spotkania z twórcami największej i najdroższej produkcji skandynawskiej kinematografii: Wyprawa Kon-Tiki. Kulisy warsztatu reżyserów i producentów, scenarzysty oraz twórcy muzyki do filmu, a do tego niezwykle ciekawe warsztaty antropologiczne, panele z etnografami, antropologami, spotkania dla dzieci, specjalny program Ogrodu Zoologicznego w Krakowie i wreszcie wystawa organizowana wspólnie z Muzeum Kon-Tiki w Oslo. Ogłaszamy bogaty i różnorodny program wydarzeń towarzyszących światowej premierze Kon-Tiki. Dalekomorska wyprawa z muzyką na żywo, przygotowanej w koprodukcji z Festiwalem Kosmorama w Trondheim na inaugurację 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

28 kwietnia 1947 roku rozpoczęła się jedna z najbardziej brawurowych wypraw oceanicznych w historii XX wieku. Norweski podróżnik i etnograf Thora Heyerdahla, który aby udowodnić rewolucyjną tezę o zasiedleniu Polinezji przez mieszkańców Ameryki Południowej, i że możliwe były migracje na Oceanie Spokojnym dzięki tratwom z balsy, decyduje się na desperacki krok. Razem z pięcioma innymi śmiałkami (z których tylko jeden zna się na żeglarstwie) wyrusza w rejs przez Pacyfik, za środek transportu mając drewnianą tratwę o nazwie Kon-Tiki. Swoją wyprawę opisał w kultowej książce Kon-Tiki ekspedisjonen wydanej w roku 1948 (pol. Wyprawa Kon-Tiki, pierwsze wyd. w tłum. Jerzego Pańskiego, Iskry, 1957), podczas wyprawy został też nakręcony film, zatytułowany później Kon-Tiki. Producentem, operatorem oraz narratorem był sam Thor Heyerdahl. Produkcja została nagrodzona w 1951 r. Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Spektakularna fabularna  rekonstrukcja tego dokumentu w reżyserii Joachima Roenninga i Espena Sandberga nominowana była także do Oscara i Złotego Globu jako najlepszy film nieanglojęzyczny.  To właśnie ten najnowszy film z 2012 r., wyświetlony w wersji koncertowej z muzyką wykonywaną na żywo, otworzy 7. Festiwal Muzyki Filmowej. Udział w premierze wydarzenia, powstającego we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Kosmorama w Trondheim, zapowiedzieli twórcy filmu, w tym szwedzki kompozytor Johan Söderqvist (Wyspa Skazańców, Pozwól mi wejść, Wesele w Sorrento), twórcy scenariusza i producenci.  

Ale projekt Kon-Tiki to nie tylko projekcja filmu z muzyką na żywo. Towarzyszyć jej będzie bogaty program wydarzeń towarzyszących adresowanych do różnorodnej publiczności, w tym najmłodszych widzów.

Już od wtorku 2 września w centrum handlowym Futura Park w Krakowie zostanie zaprezentowana unikalna wystawa archiwalnych zdjęć z wyprawy Kon-Tiki. Powstała we współpracy z Muzeum Kon-Tiki w Oslo. Prezentuje autentyczne fotografie z wyprawy, najważniejsze przygody załogi Kon-Tiki, a także fragmenty dzienników i książki napisanej przez słynnego podróżnika. Na zdjęciach słynna tratwa z drzewa balsa, lżejszego od korka, oprawianie schwytanego rekina, czy inni uczestnicy ekspedycji, np. Bengt Danielsson, który na tratwę zabrał 73 książki i zdołał przeczytać wszystkie przed osiągnięciem celu.

Przygotowaliśmy również specjalną ofertę dla wszystkich odwiedzających Ogród Zoologiczny w Krakowie: przy zakupie biletu do ZOO można otrzymać specjalną ulotkę uprawniającą do otrzymania 20% zniżki na bilet na koncert. We wrześniu Krakowski Ogród Zoologiczny zaprasza dzieci i młodzież szkolną na spotkania ze zwierzętami Kon-Tiki i fauną Ameryki Południowej. Na zwiedzających czekają uchatki patagońskie, barwne papugi, groźne jaguary, kondory, tapiry i inni, niezwykli mieszkańcy tego kontynentu. Zoo zaprasza zorganizowane grupy ze szkół podstawowych i gimnazjów na zajęcia, które będą prowadzone przez asystenta ogrodu bez dodatkowych opłat. Wystarczy zarezerwować termin i wykupić bilety wstępu do ogrodu. Zapraszamy w dni powszednie od 8 do 19 września. Więcej informacji pod numerem tel.: 12 425 35 51 lub 52 wew. 14.

28 września, w dniu światowej premiery Kon-Tiki Live in Concert odbędzie się spotkanie z twórcami tej superprodukcji: producentem Aage Aaberge, scenarzystą Petterem Skavlanem oraz inżynierem dźwięku (m.in. oscarowe Życie Pi) Bradem Haehnelem. Spotkanie poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk. Będzie to niezwykle interesująca rozmowa o kulisach powstania tej największej skandynawskiej produkcji filmowej, problemach z rekonstrukcją, efektach specjalnych, obsadzie aktorskiej, powstawaniu muzyki i wreszcie skandynawskiej modzie na Kon-Tiki.

Również w czwartek odbędzie się panel antropologiczny Wyspy Pacyfiku – Czy wszystko już odkryto? zorganizowany we współpracy z Muzeum Etnograficznym w Krakowie. To niezwykła okazja do spotkania z dwoma członkami prestiżowego Klubu Odkrywców, uczestnikami jedynych polskich wypraw naukowych na Rapa Nui, odkrywców jaskiń na Wyspach Wielkanocnych: profesorem Zdzisławem Janem Rynem oraz dr Andrzejem Ciszewskim. Spotkanie poprowadzi dr Michał Wasilewski z Instytut Archeologii UJ.

W piątek o 10:00 organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci do udziału w warsztatach muzyczno-ekologicznych Morskie opowieści.Młodzi uczestnicy podczas zajęć stworzą muzyczną instalację z naturalnych materiałów (gałęzie, patyki, nasiona, elementy ceramiczne), a warsztaty zakończą się próbą wprawienia powstałego instrumentu w ruch. Dzieci będą miały również okazję poznać instrumenty muzyczne z obszaru Ameryki Południowej, Melanezji i Polinezji z kolekcji Muzeum Etnograficznego, m.in. tajemnicze bębny czy instrumenty muzyczne wykorzystujące elementy fauny (min. pancerz pancernika). Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku od 7 lat, ilość miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: szelingowska@etnomuzeum.eu.

W piątek o godzinie 14:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się długo wyczekiwane przez fanów spotkanie z jednym z najpopularniejszych kompozytorów Skandynawii – Szwedem - Johanem Söderqvistem – autorem muzyki do filmu Kon-Tiki. Widzowie pełni wrażeń po premierowym koncercie będą mieli okazję zadać pytania kompozytorowi. Spotkanie poprowadzą dziennikarze specjalizujący się w muzyce: Thor Joachim Haga i Mateusz Borkowski.

Udział we wszystkich wydarzeniach towarzyszących koncertowi Kon-Tiki. Dalekomorska wyprawa jest bezpłatny.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic