Prezentacja filmu Metropolis z udziałem orkiestry symfonicznej i chóru

19 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków zaprezentowany zostanie film Metropolis Fritza Langa ze wspaniałą muzyką skomponowaną przez Abla Korzeniowskiego. Zgromadzoną publiczność zachwycą niezwykłe, precyzyjnie zsynchronizowane z obrazem kompozycje, które wykona Orkiestra i Chór Akademii Beethovenowskiej w pełnym składzie. Widowisko filmowo – muzyczne Metropolis to wydarzenie artystyczne w skali światowej, bo publiczność usłyszy i zobaczy trzecie wykonanie tego dzieła w historii.

Film Metropolis z 1927 r., Fritza Langa, to arcydzieło zaliczane do klasyki kina niemego.  Ten jeden z najbardziej znanych niemieckich filmów z tamtego okresu. Jest także pierwszym obrazem, jaki wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Scenariusz powstał przy współpracy reżysera z Theą von Harbou. Bezpośrednią inspiracją do nakręcenia filmu miała być podróż do Nowego Jorku. Monumentalne dzieło opowiada historię miasta przyszłości, w którym rządzi wąska i uprzywilejowana kasta rozumu, a robotnicy utrzymujący miasto przy życiu mieszkają w podziemnych osiedlach.

Film odtworzony zostanie w cyfrowo odrestaurowanej wersji, uzupełnionej o sceny pomijane niekiedy we wcześniejszych kopiach, z czasem emisji 147 minut.

W 2004 roku Abel Korzeniowski skomponował muzykę do filmu Metropolis, uznawaną za najważniejsze i najpoważniejsze dzieło tego artysty. Precyzyjnie zsynchronizowane z obrazem kompozycja, została po raz pierwszy zaprezentowana w Cieszynie, podczas prapremiery na festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2004 roku.  

Krakowskiej prezentacji filmu Metropolis towarzyszyć będzie muzyka Abla Korzeniowskiego wykonywana przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej z udziałem Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej, pod dyrekcją Andrzej Korzeniowskiego - brata kompozytora. Solowe partie wokalne wykonają Anna Witczak i Katarzyna Nowicka.

Koncert odbędzie się w rodzinnym mieście kompozytora - Krakowie, w sali audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków 19 marca (czwartek) 2015 roku o godz. 19.00.

Prezentacja filmu Metropolis jest jednym z wydarzeń w ramach projektu Kobieta –Wiedza – Władza 2015 r.

Głównym celem Widowiska filmowo – muzycznego Metropolis jest przypomnienie o roli jaką klasyczne dzieła kina europejskiego odegrały w dokumentowaniu i kreacji społecznych wizerunków kobiet oraz ukazanie wizjonerskiego spojrzenia na świat, stanowiącego podstawę rozwoju cywilizacyjnego Europy u progu Nowożytności.

W obrazie społeczeństwa Metropolis pojawiają się szczególne kreacje postaci kobiecych. Ważnymi bohaterkami opowieści von Harbou i Langa są Maria oraz jej fałszywy odpowiednik - kobiecy android (Maschinenmensch). Reprezentują one nie tylko przeciwstawne modele kobiecości demonicznej i żeńskiej Caritas. Ich działania zdradzają także obawy jakie budzić mogło połączenie pierwiastka żeńskiego i siły generowanej zarówno przez ferwor zbuntowanych mas ludzkich, jak i maszyny ożywione nowymi technologiami. Interesującym wątkiem jest zatem łączność filmowej wizji z doświadczeniem cywilizacyjnym lat 20-tych. Zarówno Maria jak i Futura są de facto bohaterkami czasów emancypacji, ich działania sięgają daleko poza tradycyjne granice prywatnego świata, jakie Europejkom narzucał kanon wychowania wypracowany jeszcze w dobie Oświecenia.

Metropolis, ukazuje wizjonerskie spojrzenie na świat, w kierunku przyszłości industrializowanej, w której następuje rewolucja przemysłowa. Szybki, niekontrolowany w ujęciu środowiskowym rozwój techniki i przemysłu, prowadzi do degradacji człowieka i jego otoczenia. W efekcie zmieni to naszą cywilizację,  a w ideologii technokratycznej podważy twierdzenie, że najważniejsza jest relacja człowiek – przyroda, a stosunki społeczne powinny być na niej wzorowane.
Socjologicznym i ekologicznym komentarzem do filmu Metropolis będzie wystawa Kobieta w Metropolis. Człowiek i technologia (dostępna od 8 do 22 marca 2015 r., w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) oraz segment Konferencji Świat dla Kobiet, czy Kobiety dla świata (08 marca 2015 r., Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach).
Zarówno projekt artystyczny jak i wydarzenia towarzyszące mają za zadanie zwrócić uwagę na problemy degradacji środowiska w dobie gwałtownego rozwoju techniki. Stawiają pytanie, czy w takim kierunku zmierza świat, czy jedno jest podporządkowane drugiemu?

Poprzez organizację wydarzenia chcemy zaprezentować wkład polskiego kompozytora – Abla Korzeniowskiego dla utrwalenia najcenniejszych dokonań światowej kinematografii. Jesteśmy przekonani, że współczesna interpretacja muzyczna jest niezbędna dla ożywienia przekazu Metropolis, a kierując percepcją odbiorców, zamieni projekcję dzieła historycznego w prawdziwe przeżycie artystyczne, przypominając ważne pytania, które twórcy filmu postawili niemal przed wiekiem.   

Bilety w cenie od 50 do 150 zł będzie można kupić już dziś od godz.10:00 za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz czterech punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

Oto zwiastun zapowiadający wydarzenie:



Patron honorowy: Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa

Organizator: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju
Współorganizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe operator Centrum Kongresowego ICE Kraków
 
Partnerzy:
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.
Apollo Film Sp. z o.o.
Novamedia innovision Sp. z o.o.

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, cykl Opera Rara, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz Krakow Film Commission, operatorem wydarzeń kulturalnych w Kraków Arenie. Dodatkowo administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portale Krakow.travel i Kids In Kraków. Krakowskie Biuro Festiwalowe jest również operatorem programu Miasta Literatury UNESCO.

Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic