MIĘDZY WODĄ A NIEBEM - otwarta wystawa Rzeźb Balansujących Jerzego Kędziory

Posłuchaj reportażu Magdy Miśki-Jackowskiej.

Kraków
8 września - 12 grudnia 2016


Otwarta wystawa Rzeźb Balansujących Jerzego ’Jotki’ Kędziory na Kładce Oj.Bernatka. Kraków. Wisła. Podgórze.
Organizator: Fundacja Art&Balance.

Nie można przejść obok nich obojętnie! Słynne Rzeźby Balansujące Jerzego Kędziory trafiły do Krakowa.

Wydarzenie ma charakter otwarty, adresowane jest zarówno do środowiska twórców i odbiorców sztuki, ale też do przypadkowego widza, pozwalając tym na swobodną interpretację i refleksję, przy obcowaniu z balansującymi w przestrzeni rzeźbami, na wietrze, nad nurtem rzeki, w tym zaskakującym miejscu, gdzie część, a może większość widzów znajdzie się zapewne przypadkowo...

Byliśmy na otwarciu wystawy, posłuchajcie!

Z twórcą - Jerzym Kędziorą, organizatorem wydarzenia - Katarzyną Wodecką-Stubbs oraz z mieszkańcami Krakowa rozmawiała Magda Miśka-Jackowska.

posłuchaj Rzeźby Balansujące

"Między Wodą a Niebem" ma pozwolić artyście rozpoznać, jakie jego niestandardowo sytuowane utwory, tworzą emocjonalne i przestrzenne relacje z ciekawym przybytkiem miasta i jego mieszkańcami i gośćmi. Jak zadziałają ustawione w określonej inżynierskiej infrastrukturze, oddalone od brzegów rzeki i wyniesione ponad jej bieg, jej lustro? Jak się sprawdzą, gdy widz ma do nich bliski dostęp, krótki dystans i gdy razem z nimi jest wyniesiony w pewną atrakcyjną, chociaż nie w pełni stabilną przestrzeń?

W potocznym pojęciu, na co dzień, most to najkrótsza, najprostsza przeprawa przez rzekę. W wypadkach szczególnych ta konstrukcja, wyjątkowa budowla może wzbudzać zgoła inne przemyślenia, emocje, refleksje i doznania. Inaczej rozkładają się one u zaangażowanych w jego urzeczywistnienie i utrzymanie konstruktorów i budowniczych, szczególnych użytkowników a inaczej u wojennych strategów, artystów, samobójców, zwyczajnych użytkowników chodzących po nim czy pływających pod jego przęsłami.

Ale u większości z nas, szczególnie obdarzonych bogatszą wrażliwością, w wyjątkowym czasie czy okolicznościach, może stać się on miejscem szczególnym. To szansa dotarcia na drugi brzeg, do nowego innego świata, w wymarzone, w nieznane, a jeśli trakt naznaczony jest dziełami sztuki to te refleksje potęgują się, wzbudzają następne.

Wystawa rzeźb na Kładce oj. Bernatka jest rozpoczęciem europejskiego projektu ukazania tych utworów w szczególnych zaułkach przestrzeni publicznej naszego kontynentu. Po kilkuletnich doświadczeniach w szukaniu i budowaniu takich relacji w klimatach bardziej oddalonych od naszych, zarówno kulturowo, jak i urbanistycznie, często egzotycznych, wraca Kedziora do tych jemu najbliższych, swojskich czy oswajanych.

Wielkie wystawy, złożone z około 30 balansjerów, które aranżował na hektarach przestrzeni centrum finansowego w Dubaju (DiFC) czy przybrzeżnych gajach Emirates Palace w Abu Dhabi, dały artyście możliwość skonfrontowania swojego myślenia z zupełnie obcym tamtemu odbiorcy postrzeganiem i pojmowaniem sztuki, a także relacji rzeźba przedstawiająca, w miarę kameralna, a otwarte przestrzenie urbanistyczne  czy bliskie zderzenie jej z nowoczesną, wielkogabarytową architekturą.

Zgoła inaczej wyglądały relacje rzeźb z otoczeniem na kontynencie amerykańskim. Tam nie mniej imponujące założenia wystawiennicze jak chociażby te w ogrodach rzeźb Ann Norton Muzeum w Western Palm Beach, czy na centralnym placu północnego Miami wo-kół muzeum MoKA, szukały ciekawych układów i dyskursu z zastanymi przestrzeniami, i ponownie, na płaszczyźnie struktur urbanistyczno-architektonicznych oraz kulturowych.

 

 Artysta: Jerzy Kędziora Jotka. Rzeźbiarz, malarz, projektant, pedagog.

Jego„ Rzeźby balansujące” (Groteska transformacji), są jedynymi statuami w świecie, które ustawione luźno jednym- dwoma punktami podparcia np. na linie, pręcie, szczycie piramidy, utrzymują równowagę, przecząc prawom grawitacji .W większych zestawach wystawienniczych tworzą  energetyzujące spektakle rozgrywane między niebem  a ziemią,  jak Globalne Balanse w Dubaju i Abu Dhabi, Powyżej Oczu w Berlinie, Na szlaku Maga CRP Orońsku, Podniebny spektakl w Lourdes i wiele innych.   Z wystaw i konkursów wracają z laurami i wyróżnieniami (LICC w Londynie, Salony Zimowe i Wiosenne w Warszawie, Sztuka przedstawiająca  w Madrycie, Rzeźba dla miasta Lakeland...) W ostatnim czasie na szczególnych warunkach, gościły twórcę amerykańskie imprezy: Miami Art przy Art Basel, Nev York art, Art San Diego oraz Monaco Art czy londyńskie Kinetic Art. Muzeum Ann Norton w Palm Beach i MOCA w Miami zorganizowały twórcy duże indywidualne wystawy. W roku 2015 Burmistrz miasta Miami Tomas P. Regalado proklamował dzień 27 lutego dniem Jerzego Kędziory w Miami.

Organizatorem pierwszej  edycji wydarzenia „Między Wodą a Niebem” - ekspozycji Rzeźb Balansujących jest Fundacja Art&Balance, która powstała z inicjatywy Jerzego Kędziory. Celem Fundacji jest promocja sztuki współczesnej, konceptualnej, a przede wszystkim polskiej w kraju i na świecie. Jednym z ważnych dla nas celów jest wprowadzanie sztuki w przestrzeń miasta, przyrody, wyprowadzanie jej z ram muzeum i galerii, tak by stała się obecna w życiu wyrafinowanego, ale też przypadkowego widza.

Działania Fundacji mają charakter otwarty, skupiony na relacji artysta - odbiorca, pozwalając jednak na wolną refleksję, stąd choćby w przypadku tej Wystawy miejsce tak uniwersalne, a jednocześnie przypadkowe, czy wręcz powszechne jak most, czy piesza kładka.

www.jerzykędziora.com.pl, www.artbalance.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic