ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Czerwiec w Teatrze 6. piętro

Zapraszamy na propozycje Teatru 6. piętro!

Warszawa
czerwiec


„Fredro Dla Dorosłych Mężów i Żon”
 CZY MIŁOŚĆ I MAŁŻEŃSTWO MOGĄ IŚĆ W PARZE? –
 
FREDRO DLA DOROSŁYCH MĘŻÓW I ŻON – Przewrotna, pełna pikanterii i gorzkiej ironii komedia o życiu miłosnym współczesnych mężów i żon. Tę postmodernistyczną parafrazę nieśmiertelnej klasycznej komedii można oglądać w Teatrze 6. piętro w reżyserii Eugeniusza Korina. W rolach słynnych kochanków podziwiać można brawurową grę znakomitych aktorów – Jolanty Fraszyńskiej, Michała Żebrowskiego i Konrada Darochy.
 
FREDRO DLA DOROSŁYCH - Uwspółcześniona wersja legendarnej komedii mistrza Fredry w reżyserii Eugeniusza Korina, stwarza nieograniczone możliwości interpretacji oraz nową przestrzeń formalną. Zaskakujące przeniesienie ponadczasowej Fredrowskiej komedii „MĄŻ I ŻONA” w nasz skomputeryzowany, technologiczny i postmodernistyczny XXI wiek.
Inteligentna zabawa z teatralną tradycją. Opowiadana z żywiołowym humorem historia o zdradzających i zdradzanych mężach, żonach i ich kochankach z zaskakującą puentą i dużą dozą niepoprawności. Błyskotliwa inscenizacja, zaskakująca interpretacja i przyjemność słuchania polszczyzny w najlepszym wydaniu.
Komedia zagrana od dnia premiery blisko 300 razy jest ciągle oblegana przez widzów i grana przy pełnej publiczności.
 
 
OBSADA:
Elwira   – Jolanta Fraszyńska
Justysia – Joanna Liszowska/Weronika Książkiewicz
Alfred    –  Konrad Darocha
Wacław –  Michał Żebrowski
Adaptacja, reżyseria i inscenizacja – Eugeniusz Korin
Scenografia – Paweł Dobrzycki
Kostiumy – Agnieszka Maciejak
 
BÓG MORDU
 
W Teatrze 6.piętro grana jest"Bóg mordu", wybitnej francuskiej dramatopisarki Yasminy Rezy, w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Na scenie zobaczymy Jolantę Fraszyńską, Annę Dereszowską, Michała Zebrowskiego i Cezarego Pazurę, który po długiej przerwie wraca na deski teatru. Na podstawie dramatu „Bóg mordu” powstał ostatni film Romana Polańskiego „Rzeź”.
 
Sztuka Yasminy Rezy jest błyskotliwie napisanym komediowo-absurdalno-tragicznym studium odkrywania tego co w nas jest „bogiem mordu” – egoistycznym pragnieniem zwycięstwa wbrew wszystkim i wszystkiemu, instynktem walki o siebie, podczas której spadają maski przyzwoitości, wychowania i tolerancji, a bohaterowie stają się przerażająco śmieszni i straszni.
 
„Bóg mordu” zaczyna się od kulturalnej, cywilizowanej, rozsądnej rozmowy dwóch par małżeńskich, które spotkały się by spisać oświadczenie o bójce swoich dzieci w parku, a kończy się tak, że później każdy z jego uczestników nazwie to spotkanie najgorszym dniem w swoim życiu.
 
Ta perfekcyjnie skonstruowana sztuka to także rzecz o naszym trudnym współczesnym rodzicielstwie, które zamiast być, jak twierdzą kolorowe gazety, największą przygodą życia, staje się kolejnym powodem lęków, frustracji i agresji. A wtedy pretekstem do wybuchu może być nawet banalne spotkanie dwóch par, które okazują się bardziej dziecinne i niedojrzałe niż własne dzieci.
Premiera spektaklu w Teatrze 6. piętro odbyła się 10 listopada 2012 roku.
 
OBSADA:
 
Veronique Houllie - Jola Fraszyńska
Michel Houllie - Cezary   Pazura
Annette Reille - Anna Dereszowska
Alain Reille - Michał Żebrowski
 
Reżyseria: Małgorzata Bogajewska
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Scenografia i kostiumy: Maciej Chojnacki
Opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk
 
 
CENTRAL PARK WEST
 
W Teatrze 6. piętro można oglądać sztukę Woody Allena „Central Park West”, w tłumaczeniu i  inscenizacji Eugeniusza Korina. Spektakl ten jest kolejną po „Zagraj to jeszcze raz, Sam” częścią zaplanowanego w Teatrze 6.piętro tryptyku  „Miłość, Zdrada i Wybaczenie według Woody Allena”.
 
Central Park West – ulica Nowego Jorku,  jeden z najbardziej pożądanych, najbardziej prestiżowych adresów do zamieszkania. Tu mają swoje apartamenty ci, którym w życiu udało się osiągnąć najwięcej. Właśnie tu mieszkają Madonna, Sting, Bono, Demi Moor, Diane Keaton, Steve Martin, Woody Allen … i bohaterowie naszej sztuki, państwo Riggs: Phyllis (Joanna Żółkowska), wybitna psychoanalityczka po pięćdziesiątce, kobieta władcza i błyskotliwa, oraz  jej pięćdziesięciokilkuletni mąż Sam (Wojciech Wysocki), prawnik gwiazd show biznesu i obiekt westchnień wielu kobiet.
 
Central Park West – to tu marzyliby zamieszkać nieco młodsi przyjaciele państwa Riggs, Carol (Małgorzata Foremniak), kobieta z problemami natury psychologicznej, osobowościowej i seksuologicznej oraz jej mąż Howard (Piotr Gąsowski), pisarz powieści, których nikt nie czyta, nadwrażliwiec z  psychiką jeszcze bardziej skomplikowaną niż  jego małżonki.
 
Central Park West – to tu przyjaźń dwóch par przerodzi się pewnego listopadowego poranka w wojnę każdego z każdym. A powodem tej wojny stanie się niewierność jednego z małżonków.
 
„Central Park West” – jest to historia, której finału nie przewidzi chyba żaden z widzów. najbardziej neurotyczna komedia Mistrza gatunku, której współautorami śmiało mogli by być Zygmunt Freud i Ingmar Bergman. Groteskowe kompendium wiedzy na temat zdrady i jej pochodnych.
 
„Central Park West” –  to druga po „Zagraj to jeszcze raz, Sam” sztuka z tryptyku „Miłość, Zdrada i Wybaczenie według Woody Allena”.
 
Polska prapremiera „Central Park West” odbyła się 31 marca 2012 roku.
 
Tłumaczenie, Inscenizacja i Reżyseria – Eugeniusz Korin
Scenografia i kostiumy – Barbara Hanicka
Muzyka – Hans Zimmer
 
OBSADA:
Phyllis – Joanna Żółkowska
Carol – Małgorzata Foremniak
Sam – Wojciech Wysocki
Howard – Piotr Gąsowski
Juliet – Michalina Sosna/ Agnieszka Sienkiewicz
 
 
 
WUJASZEK WANIA
 
Arcydzieło światowego dramatu w Teatrze 6.piętro!
 
Jedno z najważniejszych dzieł w kanonie literackiej klasyki – „Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa rozpoczyna sezon 2015/2016 w Teatrze 6.piętro. Reżyseruje Andrzej Bubień.
 
Ukończona w 1896 roku sztuka należy dziś do ścisłego kanonu klasyki dramatycznej, pozostając jedną z najbardziej cenionych i najczęściej wystawianych w dorobku Czechowa. Dzięki geniuszowi stylu i ponadczasowości zawartych w dramacie refleksji, „Wujaszek Wania” stanowi pozycję obowiązkową dla każdego miłośnika teatru.
 
Jednostajne życie w prowincjonalnym majątku przerywa przyjazd profesora Sieriebriakowa oraz jego młodej, pięknej żony. Pod wpływem tego zdarzenia rozpoczyna się subtelna gra prawdy i fałszu, podszyta typowymi dla Czechowa namiętnościami: pożądaniem, nadzieją, bólem niespełnienia, a nade wszystko – miłością i pragnieniem odmiany swojego losu.
 
Krąg postaci dramatu ożywia plejada znakomitych aktorów, od występującego w głównej roli Wojciecha Malajkata, przez Annę Dereszowską, Irenę Jun, Dorotę Krempę, Joannę Żółkowską, Piotra Machalicę, Miłogosta Reczka, po kreującego postać Astrowa Michała Żebrowskiego.
Ta, po czechowowsku, naprzemiennie śmieszna i straszna opowieść jest okazją do przejęcia się losem „człowieka zbędnego”, a także do spojrzenia na nas samych, podlegających codziennym presjom i życiowym dążeniom. Przygotowujący inscenizację dramatu Andrzej Bubień, po latach pracy na europejskich scenach dramatycznych i operowych (za które zbierał liczne nagrody i wyróżnienia, na czele z nominacją do rosyjskiej Złotej Maski), powraca do autora „Trzech sióstr”.
 
Jego spektakl dowodzi, że przenikliwość spojrzenia Czechowa nie straciła dziś nic ze swojej aktualności. Wraz z twórcami zapraszamy, aby temu spojrzeniu poddać własny codzienny trud oraz towarzyszące mu emocje.
Premiera: 21 listopada 2015
Reżyseria: Andrzej Bubień
Scenografia  i kostiumy: Anita Bojarska  
Muzyka: Piotr Salaber

Obsada:
 
Wujaszek: Wojciech Malajkat
Sieriebriakow: Piotr Machalica
Matka: Joanna Żółkowska
Sonia: Dorota Krempa
Helena: Anna Dereszowska
Astrow: Michał Żebrowski
Tieliegin: Miłogost Reczek / Janusz Chabior
Niania: Irena Jun
 

OŻENEK
Nieśmiertelna komedia Nikołaja Gogola. Znakomici aktorzy w przenikliwej, widowiskowej inscenizacji Andrzeja Bubienia.     

„Niewiarygodne zdarzenie w dwóch aktach”, jak Autor nazwał OŻENEK – to prawdziwa teatralna uczta: widowisko, któremu tempo i wigor nadają intrygi swatów oraz umizgi swatanych, zalotników reprezentujących tyle groteskowe, ile przezabawne typy ludzkie. Matrymonialne perypetie Iwana Kuźmicza Podkolesina i Agafii Tichonownej okazują się zaskakującym splotem pragnień i możliwości, zamiarów i losów, którymi podszyte są przygotowania do tytułowej ceremonii. OŻENEK to galeria przejmująco celnych, a zarazem bawiących do łez portretów niemłodych kawalerów i panien, aktualnych zawsze, ilekroć uczucie, status i szansa na szczęście stają się przedmiotami handlowej transakcji.        

Siłą OŻENKU jest cała kolekcja postaci, które na stałe wpisały się w światową tradycję teatru komedii. W roli podstarzałego kawalera Podkolesina zobaczymy Michała Żebrowskiego. Podejrzanie atrakcyjną pannę na wydaniu zagra Paulina Chruściel. Z brawurowymi rolami swatów zmierzą się Anna Dereszowska (jako Fiokła Iwanowna) oraz Piotr Głowacki (Koczkariew). Ponadto na scenie ujrzymy feerię brawurowych kreacji: dynamiczne spotkania, dialogi i konfrontacje młodych talentów (Dorota Krempa, Kamil Szklany) z gwiazdami polskiej komedii (Joanna Żółkowska, Janusz Chabior, Cezary Pazura, Cezary Żak).          

Reżyserem spektaklu jest Andrzej Bubień, powracający do Teatru 6.piętro po sukcesie, jaki odniosła tu jego inscenizacja WUJASZKA WANI Antona Czechowa. Niepowtarzalny styl jego inscenizacji i przenikliwa interpretacja OŻENKU opiera się na przekonaniu, że komedia Gogola w rzeczywistości jest refleksyjną opowieścią o ludzkiej samotności i poszukiwaniu bliskości. Reżyser stawia nieustająco aktualne pytania o sens walki o własną autentyczność oraz o granicę i cenę, jaka pozwala na przetrwanie w świecie zdominowanym przez sztuczność i zakłamanie. Scenografię do spektaklu zaprojektowała Anita Bojarska, muzykę skomponował Piotr Salaber.

OBSADA:
Agafia Tichonowna – Paulina Chruściel
Arina Pantelejmonowna – Joanna Żółkowska
Fiokła Iwanowna – Anna Dereszowska
Podkolesin – Michał Żebrowski
Koczkariew – Piotr Głowacki
Jajecznica – Cezary Żak
Anuczkin – Janusz Chabior
Żewakin – Cezary Pazura
Duniaszka – Dorota Krempa
Stiepan – Kamil Szklany
TWÓRCY:

Reżyseria: Andrzej Bubień
Scenografia: Anita Bojarska
Muzyka: Piotr Salaber
 
MIŁOŚĆ W SAYBROOK
 
Woody Allen z jedną ze swoich najbardziej niezwykłych komedii. MIŁOŚĆ W SAYBROOK to wyjątkowa zabawa różnymi gatunkami teatru, której głębszym przesłaniem jest opowieść o złożonej prawdzie ludzkich uczuć. Opowiadając o miłosnych problemach trzech  małżeńskich par, Woody Allen z właściwą sobie błyskotliwością miesza różne konwencje, włączając komedię, absurdalną groteskę, musical oraz kryminał, a robi to, żeby z teatralnej fikcji wydobyć trochę prawdy o naszych tęsknotach i niespełnieniach. Zaskakujący finał allenowskiej trylogii o miłości, zdradzie i przebaczeniu już 21 maja w Teatrze 6.piętro!
 
MIŁOŚĆ W SAYBROOK w reżyserii Eugeniusza Korina dopełnia tryptyk „Miłość, Zdrada i Przebaczenie według Woody Allena” w Teatrze 6.piętro, będąc jednocześnie prapremierą tej sztuki na polskich i europejskich scenach.
Wraz z poprzednimi częściami (ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM oraz CENTRAL PARK WEST), tworzy prześmiewczą, ale nie pozbawioną ciepła, a czasem także wzruszenia,  opowieść o naszym zagubieniu we współczesnym rozpędzonym świecie i niezmiennej potrzebie ciepła i bliskości drugiego człowieka.
W spektaklu wezmą udział Sonia Bohosiewicz, Joanna Liszowska, Barbara Kurdej-Szatan//Anna Cieślak, Szymon Bobrowski, Marcin Perchuć, Andrzej Poniedzielski, Wiktor Zborowski.
 
 
Reżyseria: Eugeniusz Korin
Scenografia: Maciej Chojnacki
Kostiumy: Beata Harasimowicz
Tłumaczenie i opracowanie tekstu: Eugeniusz Korin
Opracowanie muzyczne: Tomasz Szymuś
 

„NIEZWYCIĘŻONY”
 
 
Wszystko w tej sztuce, zaczynając od tytułu, jest przewrotne, śmieszne i smutne zarazem.
 
Komiczne niezauważalnie przeistacza się w Tragiczne, a jedno i drugie łączy się w przejmująco prawdziwym obrazie zagubienia współczesnego nam świata… Już sam tytułowy „Niezwyciężony” po bliższym poznaniu okazuje się być nazwą dwóch mało do siebie podobnych „zjawisk” – legendarnego brytyjskiego lotniskowca, walczącego w wielu bitwach końca XX wieku i… rudego kota, postrachu sąsiedzkich ptaków i zwierząt domowych.  Jak się okazuje, mają ze sobą dużo wspólnego: nie tylko miłość, którą darzy ich jeden z bohaterów sztuki, ale i dramatycznie absurdalne losy, które wywrą duży wpływ na życie pozostałych bohaterów. Lotniskowiec Jej Królewskiej Mości i kot, który zawdzięcza mu swoja ksywkę, na zawsze zmienią losy bohaterów sztuki.
 
Historia zacznie się w niewinny sposób: Emily (Agnieszka Grochowska) i Oliver (Bartłomej Topa) – małżeństwo dotychczas zajmujące dość wysokie miejsce na drabinie społecznej, pod wpływem finansowych trudności jest zmuszone do przeprowadzki ze stolicy do biednej dzielnicy prowincjonalnego miasteczka. Chcąc być mili, zapraszają do siebie na wieczorek zapoznawczy Alana (Szymon Bobrowski) i Dawn (Aleksandra Popławska) – małżeństwo z sąsiedztwa, tak zwanych „ludzi z dołów”. A potem, jak w każdej znakomitej sztuce i jak w każdym prawdziwym życiu, spotkanie czterech niebanalnych charakterów uruchamia całą lawinę trudnych do przewidzenia zdarzeń, w których wszyscy ostatecznie przegrywają ze swoimi słabościami… Ale przegrywają z klasą. Przegrywają, żeby nas, widzów, upewnić w istnieniu jednego niezwyciężonego. Tym prawdziwym NIEZWYCIĘŻONYM jest ludzkie człowieczeństwo, zadziwiająca zdolność do współczucia i czynienia dobra, pomimo wszystko a czasem i wbrew wszystkiemu…
 
Torben Betts, znakomity angielski autor średniego pokolenia, opisuje w NIEZWYCIĘŻONYM  nasze życie nie po to, żeby postawić jeszcze jedną alarmująca diagnozę, lecz żeby upewnić nas, że człowiek zawsze ostatecznie daje radę z absurdalnością wszechświata. A fakt, że świat nam tego absurdu nie szczędzi, jest podstawą opowiadanej przez niego historii.
 
Spektakl reżyseruje Eugeniusz Korin, artysta teatru, opery i kina, twórca ponad sześćdziesięciu spektakli dramatycznych, komedii i spektakli muzycznych na polskich i międzynarodowych scenach. Po znakomicie przyjętych inscenizacjach klasyki dawnej i współczesnej komedii na scenie Teatru 6.piętro (którego jest współzałożycielem i dyrektorem) jako pierwszy polski reżyser sięga po twórczość Bettsa nazywając go “Czechowem XXI wieku”.
 
Obsada:
 
Emily – Agnieszka Grochowska
Olivier  - Bartłomiej Topa
Dawn – Aleksandra Popławska
Alan – Szymon Bobrowski
 
Twórcy:
 
Reżyseria – Eugeniusz Korin
Scenografia – Maciej Pietuch
Kostiumy – Dorota Williams
Tłumaczenie tekstu – Małgorzata Semil
Projekcje – Marcin Kot
 
POLITYKA
 
„Polityka” to gorzko - ironiczna komedia, która w sposób inteligentny i z przymrużeniem oka szydzi z licznych przywar i ułomności klasy politycznej. Śmiech, który mamy nadzieję będzie towarzyszył temu spektaklowi, nie jest jednak celem, tylko środkiem do rozmowy o bolączkach współczesnej Polski. Pochodzący z 1920 roku, zaskakująco aktualny tekst Włodzimierza Perzyńskiego potwierdza bowiem znaną prawdę, że prawdziwa sztuka nie ma wieku, a natura ludzka to najbardziej stały i niereformowalny element życia - powiedział Eugeniusz Korin, dyrektor artystyczny Teatru 6.piętro i reżyser przedstawienia.
W realiach lat 20-tych, czasu emancypacji kobiet i budowy II Rzeczpospolitej, rozgrywać się będzie burzliwy romans dwójki głównych bohaterów. Posłanka lewicy (Małgorzata Socha) i poseł prawicy (Rafał Królikowski) uwikłani zostają nie tylko w miłosne, ale także międzypartyjne perypetie, w których łapówkarstwo, prywata i nepotyzm są nieodzowną częścią tego, co się nazywa „uprawianiem polityki”.
W tej walce dwóch wrogich obozów towarzyszyć im będą polityczne osobowości-osobliwości: była kucharka, a obecnie sekretarka Ministra Franciszka (Hanna Śleszyńska), Minister Kręciołek, którego nieodzownym atrybutem jest kiełbasa (Sylwester Maciejewski), zmieniający ugrupowania jak rękawiczki poseł Krotowski (Paweł Nowisz), karierowicz z polecenia (Bartłomiej Firlet) czy rozpolitykowana Hrabina (Joanna Żółkowska) oraz udający demokratę konserwatywny Tatuś (Kazimierz Kaczor). Całość stworzy prześmiewczą komedię lewicowo - prawicowych namiętności, którą zakończy ironiczny happy end.

Adaptacja i reżyseria: Eugeniusz Korin

Scenografia: Maciej Chojnacki

Kostiumy: Beata Harasimowicz

Muzyka: Janusz Tylman i Czesław Majewski

Obsada:

Jadwiga Łazańska – Małgorzata Socha
Adolf Burski – Rafał Królikowski
 Łazański – Kazimierz Kaczor
Hrabina Linowska – Joanna Żółkowska
Franciszka – Hanna Śleszyńska
Minister Kręciołek – Sylwester Maciejewski
Kiełbikowski – Bartłomiej Firlet

Biznesmen Szpakowski – Paweł Nowisz
 Poseł Krotoski – Miłogost Reczek
Pokojówka/Jan – Michalina Sosna

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic