ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zapraszają: Natalia Grzeszczyk Dariusz Stańczuk

24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda&Anima 2017”

Polecamy!

Kraków
21 – 26 listopada 2017


Program festiwalu

1.    Konkurs ETIUDA - międzynarodowy konkurs etiud studenckich, zrealizowanych w szkołach  filmowych i audiowizualnych w latach 2015 – 2017
2.    Konkurs ANIMA - międzynarodowy konkurs profesjonalnych, studenckich i  niezależnych filmów animowanych, zrealizowanych w latach 2015 – 2017
3.    Konkurs ANIMA.PL - krajowy konkurs profesjonalnych, studenckich i niezależnych filmów animowanych 2016 - 2017  
4.    Nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego artysty i pedagoga – Sławomir Idziak
5.    Koji Yamamura & TORANOKO P. A. C. Media Performance
6.    70 lat polskiej animacji i jeszcze więcej
•    80 urodziny Zdzisława Kudły
•    10/20/70 – 10 filmów wybranych przez Janusza Korosadowicza spośród animacji nagrodzonych w trakcie 20 edycji
•    Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie (1993 – 2015)
•    klasycy światowej awangardy i animacji - Stefan i Franciszka Themersonowie
7.    Wydarzenia specjalne:
•    Marek Serafiński – In memoriam
•    prezentacja laureata  Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej MFF Etiuda&Anima 2016 – Łódzka Szkoła Filmowa
•    „Notatki z życia Edwarda Żebrowskiego” – Maria Zmarz – Koczanowicz
•    ikony muzyki rozrywkowej  w obiektywie Tony Palmera („All My Loving”, „The Beatles and the World War II”, „Bird on a Wire”)
8.    Autoportrety twórców animacji - Geza M. Toth (Węgry), Svetlana Filippova (Rosja), Claudius Gentinetta (Szwajcaria)  
9.    Europejskie festiwale animacji
•    Anima Brussels Animation Film Festival
•    Animation Volda Festival
•    Animateka International Animated Film Festival
10.    Pełnometrażowe filmy animowane z ostatniego sezonu
 “Twój Vincent” – Dorota Kobiela, Hugh Welchman
„Window Horses” – Ann Marie Fleming
 “Ethel and Ernest” – Roger Mainwood
 “Revengeance” – Bill Plympton

11.    Imprezy towarzyszące:
•    25 edycji Międzynarodowych Warsztatów Filmu Animowanego Kraków – Lanckorona
•    Visegrad Animation Forum – New Talents 2017
•    dokumenty Herza Franka
•    nieznany Georges Méliès – ze zbiorów Národni Filmový Archiv w Pradze
•    Theatrum Magicum – Marcin Giżycki
•    prezentacja numeru „Kwartalnika Filmowego” na temat tricku filmowego
12.    Konferencja naukowa: Twisted Dreams of History. V4 Perspective on Propaganda, Ideology and Animation oraz projekcje filmów propagandowych z V4
13.    Warsztaty filmowe, wykłady:
•    Cinebus - warsztaty Sławomira Idziaka
•    Jak ożywić plakat filmowy – prowadzenie: Kaja Renkas, Iwona Pomianowska
•    Warsztaty Heliografu
•    Warsztaty animowane dla dzieci – prowadzenie: Piotr  Szczepanowicz
•    Warsztaty interdyscyplinarne (taniec, origami, rysunek) – spotkanie z Japonią
                
       
Program może ulec zmianie. Aktualny program festiwalu zostanie opublikowany na stronie: www.etiudaandanima.com



Podsumowanie selekcji konkursów
24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2017


KONKURS ETIUDA

Konkurs Etiuda to wiodący punkt festiwalu Etiuda&Anima, trwający nieprzerwanie od początku istnienia imprezy, czyli od 1994 roku. Jego celem jest zaprezentowanie i nagrodzenie najlepszej twórczości studenckiej ze szkół filmowych z całego świata. W tym roku do konkursu zgłoszono 1092 filmy. Komisja selekcyjna wybrała 32 etiudy z następujących krajów: Polski, Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Rosji, Węgier, Belgii, Albanii, Izraela, Kirgistanu, Filipin, Chin, Meksyku. O miano najlepszej szkoły filmowej w tej edycji rywalizować będzie sześć placówek edukacyjnych, w tym dwie z Polski:  Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filmuniversität Babelsberg KONRAD WOLF w Poczdamie, Zürcher Hochschule der Künste w Zurychu, Nederlandse Filmacademie w Amsterdamie, Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii im. S.A. Gierasimowa (VGiK) w Moskwie. Wśród twórczości fabularnej w tegorocznym konkursie Etiuda zobaczymy aż 10 dokumentów, ukazujących duży potencjał i różnorodność tej formy filmowej wypowiedzi. O Grand Prix festiwalu, czyli Złotego Dinozaura po raz kolejny powalczą zeszłoroczni finaliści – Eugeniusz Pankov  i Kordian Kądziela (nagroda publiczności dla „Szczękościsku” na 23. MFF Etiuda&Anima).

Amelia Wichowicz


Konkurs ANIMA

W konkursie ANIMA rywalizują profesjonalne, niezależne i studenckie filmy animowane z całego świata. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 1400 filmów, spośród których komisja selekcyjna wybrała 69 tytułów. Znalazły się wśród nich najnowsze dzieła uznanych twórców animacji jak Dennis Tupicoff, Koji Yamamura, Dmitry Geller, Ülo Pikkov, Steven Subotnick i Ferenc Ćako. Konkurs ANIMA ukaże wielość technik animowania, począwszy od klasycznych filmów rysowanych i malowanych, przez kunsztowne filmy lalkowe, piksylacje, rotoskopie, powszechnie znane komputerowe animacje CGI, wydrapywanie bezpośrednio na taśmie filmowej, animację łączoną z found footage, aż do przykładów unikatowych, ukazujących naturalnych rozmiarów bohaterów malowanych na ścianach rzeczywistych pomieszczeń, czy filmu stworzonego wyłącznie przy użyciu maszyny do pisania. Jak zwykle twórcy animacji zaskoczą nas różnorodnością tematyk. Będziemy śledzić relacje zarówno prywatne, jak i społeczne, zachwycać się piękną, zabawną, ale i groźną przyrodą, poznawać dalekowschodnie inspiracje twórców europejskich, a także ekranizacje arcydzieł literatury dokonane z pamięci, po 10. latach od przeczytania dzieła. Potowarzyszymy eksploratorom Antarktydy, a także pierwszej kobiecie, która przekroczyła barierę dźwięku. O niektórych tematach wspominać nie należy, gdyż największą satysfakcję daje poznanie ich dopiero w zaskakującym finale filmu. A przykładem niestandardowego podejścia do fabuły będzie pasjonujący film o tym, jak… nie dzieje się nic.

Mateusz Solarz

KONKURS ANIMA.PL


Anima.Pl to organizowany po raz pierwszy w trakcie festiwalu Etiuda&Anima konkurs polskich animowanych filmów krótkometrażowych. Stanowi on próbę podsumowania produkcji filmowej z ostatnich dwóch lat i od b.r. będzie stałym (jako trzeci konkurs) punktem festiwalowego programu. Komisja selekcyjna rozpatrzyła ponad sto zgłoszeń dopuszczając do rywalizacji 43 filmy. Udział w niej wezmą zarówno filmy autorskie, w tym znanych i nagradzanych twórców młodego i średniego pokolenia: Zbigniewa Czapli, Izabeli Plucińskiej, Marty Pajek, Wioli Sowy i Michała Sochy, filmy studenckie z czterech ośrodków akademickich: Krakowa, Poznania, Łodzi i Warszawy, i wreszcie ponownie powstające w coraz większej ilości i na coraz lepszym poziomie filmy dla dzieci. Zwraca uwagę fakt, że w realizację tych ostatnich zaangażowani są twórcy o ustalonej już pozycji w polskiej animacji, w tym m.in.: Marek Skrobecki, Andrzej Gosieniecki, Natalia Brożyńska, Robert Turło, Kamil Polak i Joanna Jasińska-Koronkiewicz. Konkurs Anima.Pl, zgodnie z najgłębszą krajową tradycją, cechuje niezwykle staranna, zrealizowana na bardzo dobrym poziomie artystycznym strona plastyczna rodzimych animacji. Zwłaszcza na tej płaszczyźnie polskie animacje konkurować mogą śmiało z filmami animowanymi z całego świata.       

Bogusław Zmudziński



Top Ten Etiuda&Anima 2017


- ANIMA.PL – konkurs polskich filmów animowanych – to organizowany po raz pierwszy w trakcie festiwalu Etiuda&Anima konkurs polskich animowanych filmów krótkometrażowych. Stanowi on próbę podsumowania produkcji filmowej z ostatnich dwóch lat i od b.r. będzie stałym (jako trzeci konkurs) punktem festiwalowego programu.

- Specjalny Złoty Dinozaur dla Sławomira Idziaka - w tym roku tę wyjątkową nagrodę przyznawaną znaczącym twórcom filmowym i zarazem wyróżniającym się pedagogom otrzyma Sławomir Idziak, znany na całym świecie wybitny polski operator filmowy, a także zaangażowany wykładowca (m.in. na cyklicznych warsztatach Film Spring Open).

 - „Window Horses”, reż. Ann Marie Fleming – pełnometrażowa animacja kanadyjskiej animatorki chińskiego pochodzenia. Film opowiada o młodej poetce z Kanady, która jedzie do Iranu, aby wystąpić na festiwalu poezji.  

- Koji Yamamura & Toranoko P.A.C. Media Peformance – uznany japoński animator, zdobywca wielu prestiżowych nagród, w tym nominacji do Oscara, przedstawi w Krakowie swój audiowizualny performans.

- Stefan i Franciszka Themersonowie - mistrzowie awangardy i animacji – przypomnienie nowatorskiej twórczości małżeństwa wszechstronnych artystów, którzy poświęcili sztuce całe życie, tworząc w Polsce i za granicą.

- „Notatki z życia. Edward Żebrowski”, reż. M. Zmarz-Koczanowicz – dokument Marii Zmarz-Koczanowicz o życiu i twórczości jednego z najbardziej intrygujących polskich reżyserów filmowych, Edwarda Żebrowskiego, zmarłego w 2014 roku.

- Leonard Cohen, Beatlesi, Pink Floyd, Jimi Hendrix i inni w oczach Tony Palmera – brytyjski reżyser, specjalizujący się w dokumentach muzycznych, zaprezentuje swoje filmy o legendarnych muzykach.

- Geza M. Toth, Svetlana Filippova, Claudius Gentinetta - autoportrety twórców animacji – coroczny kluczowy punkt programu festiwalu, światowej klasy animatorzy odsłaniają w spotkaniu z publicznością tajniki swojego warsztatu.  

- „Twój Vincent”, reż. D. Kobiela, H. Welchmann – mocny faworyt do Oscara, będąca efektem współpracy polsko-brytyjskiej, malarska animacja o życiu i twórczości słynnego artysty, Vincenta Van Gogha.

- Nieznany Georges Méliès – pokaz filmów pioniera kina, ojca ekranowej fantastyki, ze zbiorów Narodni Filmovy Archiv w Pradze.





Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic