ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Od Tunezji po Dolinę Krzemową - Netia Off Camera nadrabia zaległości

Debiutująca Gia Coppola, wnuczka Francisa Forda i bratanica Soffi, charyzmatyczna Bérénice Bejo w filmie Joachima Lafosse’a, w końcu filmowa Tunezja sprzed Jaśminowej rewolucji - w ramach sekcji „Nadrabianie zaległości” Netia Off Camera prezentuje uznane na świecie filmy, które z różnych przyczyn nie trafiły do polskiej dystrybucji kinowej.

Gdzie powstają pomysły na filmy? Na przyjęciach. Tak było w przypadku spotkania Jamesa Franco z Gią Copollą. Postanowili zrobić film na podstawie krótkich opowiadań aktora o dzieciństwie spędzonym w Palo Alto, finansowym centrum Doliny Krzemowej.

Bohaterami "Palo Alto" są m.in. nastoletnia opiekunka do dzieci (Emma Roberts), dwaj chłopcy z problemami (Jack Kilmer i Nat Wolff). Na ekranie pojawia się również sam James Franco i Val Kilmer. Atuty filmu to znakomite zdjęcia Autumna Duralda i wrażliwość pozwalająca uchwycić skomplikowanie uczuciowe i nie tylko wokół dojrzewania. Uwagę zwraca również starannie dobrana muzyka (m. in. Blood Orange, Maca DeMarco i Tonstartssbandht)

Ostatnie wakacje przed rozpoczęciem studiów to z jednej strony festiwal życia,  z drugiej coraz mocniej odczuwalna melancholia. W debiucie „Z otwartymi oczami" Leyla Bouzid konfrontuje swoją  bohaterkę z trudnymi pytaniami: studia artystyczne czy medyczne, niezależność czy posłuszeństwo matce,  serce czy rozum.  Akcja filmu toczy się w roku 2010. Kilka miesięcy później w Tunezji zaczęła się Jaśminowa Rewolucja, która zamiast demokratyzacji przyniosła rządy konserwatywnego Bractwa Muzułmańskiego.

"After Love” Joachima Lafosse’a to gorzka historia rozwodu rodziców dwóch dziewcząt. Dramat rodzinny bezlitośnie odsłania cienie dorosłego życia. W jednej z głównych ról Bérénice Bejo, znana polskiemu widzowi z „Artysty” i „Przeszłości”.

W sekcji „Nadrabianie zaległości" zgromadzono uznane na świecie filmy, które nie trafiły do polskiej dystrybucji kinowej. Programerzy kierują się nie tylko wysokim poziomem artystycznym wybranych produkcji, ale przede wszystkim ich znaczeniem dla rozwoju światowej kinematografii. Wybrane obrazy, dzięki świeżości spojrzenia, odwadze w zgłębianiu kontrowersyjnych tematów oraz formalnemu nowatorstwu, zostały docenione przez międzynarodową publiczność największych światowych festiwali.

Więcej informacji o programie 10.Netia Off Camera znajdziecie na www.offcamera.pl.

Do zobaczenia w Krakowie od 28 kwietnia do 7 maja 2017 roku.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic