Amerykańscy niezależni w Krakowie

W programie Netia Off Camera znalazły się wyjątkowe, autorskie filmy powstające poza głównym nurtem. Twórcy prezentowani w ramach sekcji „Amerykańscy niezależni” podejmują często duże ryzyko dotyczące stylu i opowiadanej historii, zmieniają sposoby myślenia i odczuwania widzów.

Amerykańscy niezależni w Krakowie

„Zawsze piękna” („Always shine”) to drugi pełnometrażowy film Sophii Takal. Aktorka i reżyserka opowiada pełną niespodziewanych zawirowań i zwrotów akcji historię o przyjaźni pomiędzy dwudziestokilkuletnimi kobietami. Bohaterki wyjeżdżają na weekend do Big Sur, chcąc odbudować swoją relację. Obie są aktorkami, odnoszącymi mniejsze i większe sukcesy. Powodów do niesnasek jest całkiem sporo. Fabuła zaczyna balansować między jawą a sennym koszmarem, a na powierzchnię wychodzą utajone pretensje i żale, ujawniając kryzys tożsamościowy, jaki staje się udziałem obu postaci. Poza nawiązaniem do kultowego filmu Roberta Altmana, „Trzy kobiety”, Takal umiejętnie buduje napięcie i atmosferę zagrożenia wynikające z odwiecznej rywalizacji i pasma rozczarowań, jakie definiują przyjaźń Anny i Beth.

„Hunter Gatherer” to debiut Josha Locy’ego. Filmowiec dowcipnie i przekornie rozprawia się ze stereotypami wokół czarnych społeczności i rzekomej patologii, której siedliskiem miałaby być jedna z dzielnic Los Angeles. Po trzech latach spędzonych w więzieniu, Ashley powraca do domu matki, usiłując uratować związek z niegdysiejszą ukochaną, Lindą. Nieskutecznie zresztą, bo ta zaręczona jest już z lokalnym śmieciarzem. Niespodziewanie bohater zaprzyjaźnia się z innym pogubionym mężczyzną, młodym Jeremy’m i wciąga go w swój mało realistyczny plan zdobycia fortuny poprzez skup używanych lodówek.

„LoveTrue” to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czym jest prawdziwa miłość. Reżyserka śledzi historie trzech skomplikowanych relacji. Blake i Joel właśnie rozpoczynają romans, on jest chory, a ona pracuje jako striptizerka. Surfer Willie dowiaduje się, że nie jest biologicznym ojcem swojego syna. A piosenkarka Victory filozofuje na temat wierności i wiary, razem z rodzeństwem występując na ulicach Nowego Jorku w towarzystwie ojca, porzuconego przez żonę. Har’el gra z mitem romantycznej miłości dzięki poetyckim ilustracjom, inscenizacjom z udziałem aktorów i tancerzy.

10.Netia Off Camera zaczyna się już 28 kwietnia w Krakowie.

Więcej informacji o Festiwalu można znaleźć na www.offcamera.pl


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic