PIANO DAY WARSAW 2018

W 2015 roku wybitny pianista, producent i kompozytor – Nils Frahm wraz z londyńską wytwórnią Erased Tapes Records oraz berlińską agencją artystyczną Agentur Grimm ogłosił 29. marca "Dniem Fortepianu". W tym roku, już po raz drugi, będziemy obchodzić to święto również w Warszawie!

Warszawa
8.04.2018


Od tego czasu na całym świecie 88. dnia w roku odbywają się różnej skali wydarzenia, poświęcone muzyce fortepianowej, podczas których artyści spotykają się, aby wspólnie celebrować Piano Day poprzez występy na żywo. Poza udziałem w koncertach, każdy chętny może z tej okazji przesłać do organizatorów autorski utwór, który zostanie opublikowany na specjalnej playliście Nils'a Frahm'a na platformie SoundCloud.

W pierwszej edycji Piano Day Warsaw, która odbyła się 29 marca 2017 roku, udział wzięli tacy artyści jak: laureat nagrody Grammy - Włodek Pawlik, laureat Konkursu Chopinowskiego - Janusz Olejniczak, a także koncertujący po całym świecie jazzman Sławek Jaskułke. Ponadto, aby urozmaicić program koncertu, wystąpili muzycy młodego pokolenia: wokaliści Justyna Święs i Ralph Kamiński oraz  tworzący muzykę ambientową - Bartosz Dziadosz i kompozytorka Hania Rani. Muzyka zabrzmiała w industrialnych przestrzeniach kamienicy przy ul. Kredytowej, a o dostarczenie znakomitej klasy instrumentu zadbała marka Yamaha. Podczas koncertu mogliśmy odbyć prawdziwą podróż przez gatunki i style muzyczne, które zgrabnie spinał jeden instrument - fortepian.

W tym roku obchody Piano Day w Polsce odbędą się już po raz drugi, z centralnym wydarzeniem - w Warszawie, przy udziale  polskich i zagranicznych pianistów oraz  muzyków inspirujących się brzmieniem fortepianu. Artyści reprezentują cały przegląd gatunków muzycznych - od muzyki klasycznej, przez jazz, aż po muzykę elektroniczną. Koncert będzie miał miejsce 8 kwietnia o godzinie 19:00 w warszawskim klubie Niebo przy ul. Nowy Świat 21.

Na scenie pojawią się tacy artyści jak:
•    Znakomity pianista młodego pokolenia Piotr Orzechowski, znany także jako Pianohooligan - wystąpi solo, wykonując utwory z wydanego jesienią albumu pt. "24 Preludes & Improvisations".
•    Luke Howard, światowej klasy australijski pianista,  tworzący w gatunku modern classic, związany z prestiżową wytwórnią Mercury KX (Olafur Arnalds, Lambert)
•    Misia Furtak, wokalistka i basistka, laureatka m.in Paszportu Polityki i Fryderyka. Wcześniej występowała z zespołem très.b i solowo jako Misia Ff. Podczas Piano Day razem z pianistką Hanią Rani zaprezentuje specjalne wersje piosenek z planowanej na jesień solowej płyty.
•    Hior Chronik (Giorgos Papadopoulos), producent muzyki ambientowej greckiego pochodzenia, związany z berlińską wytwórnią K7!. Wykona premierowo kompozycje ze swojego najnowszego wydawnictwa w formie live set-u z gościnnym udziałem pianistki Hani Rani i wiolonczelistki Dobrawy Czocher.
•    Bass Astral - czyli Kuba Tracz, młody producent muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, 1/2 duetu Bass Astral &  Igo oraz członek rockowego zespołu Clock Machine. Podczas koncertu zaprezentuje po raz pierwszy autorski set eksperymentalny z improwizowaną na żywo muzyką fortepianową.

DATA: 8 kwietnia 2018 roku
START: 19:00
CZAS TRWANIA KONCERTU: ok. 180 min (2 przerwy)
MIEJSCE: Klub Niebo, ul. Nowy Świat 21, Warszawa
BILETY: 70/90 zł

Link do wydarzenia na  Facebook'u:
https://www.facebook.com/events/444233652660779/
Bilety do nabycia w serwisie: Eventim.pl, Biletomat.pl, przez aplikację Going. oraz w Empikach i salonach Media Markt i Saturn


PIOTR ORZECHOWSKI ‘PIANOHOOLIGAN’
Pianista i kompozytor, absolwent Berklee College of Music, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia okrzyknięty przez krytykę „nadzieją polskiej pianistyki jazzowej”. Po głośnym zwycięstwie na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011) występuje na całym świecie, a jego albumy sygnuje m.in. Decca Classics. Piotr Orzechowski porusza się z powodzeniem na gruncie muzyki klasycznej i improwizowanej, nierzadko zacierając ich granice. Tak było w przypadku okrzykniętego sensacją fonograficzną debiutu płytowego pt. Experiment: Penderecki (Decca/Universal, 2012). Podobnie dzieje się na albumie wydanym z High Definition Quartet pt. Bukoliki, będącym jego autorską aranżacją muzyki W. Lutosławskiego na kwartet jazzowy (ForTune, 2015). Inne przedsięwzięcia fonograficzne, które ma na swoim koncie to wydany z HDQ krążek pt. Hopasa z autorskimi kompozycjami (EmArcy Records/Universal, 2013), nagrany wraz z Marcinem Maseckim z towarzyszeniem Capelli Cracoviensis album pt. Bach Rewrite (Decca/Universal, 2013), czy solowe 15 Studies for the Oberek (Decca/Universal, 2014). Oprócz działalności solowej jako pianista jazzowy, występuje jako solista z wiodącymi orkiestrami polskimi, m.in. Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną AUKSO, czy Polską Orkiestrą Radiową. Współpracował z gigantami muzyki współczesnej, takimi jak Philip Glass, Steve Reich, czy Krzysztof Penderecki. Występował z wybitnymi postaciami światowego i polskiego jazzu, takimi jak Randy Brecker, Avishai Cohen, Victor Mendoza, Michał Urbaniak czy bracia Oleś. Ma na swoim koncie projekty z innymi wielkimi osobowościami świata muzyki jak, m.in.: Adrian Utley z Portishead, Carlos Zíngaro, Agata Zubel, Skalpel, William Basinski, Fennesz, czy Krzysztof Knittel. Laureat „Grand Prix Jazz Melomani” w kategoriach: „Nadzieja Melomanów” oraz „Płyta Roku” za album Hopasa, otrzymał nominacje do najważniejszych polskich nagród: „Koryfeusz Muzyki Polskiej”, „Gwarancje Kultury”, czy „Fryderyk”. W 2017 miała premierę trzecia solowa płyta Piotra Orzechowskiego pt. 24 Preludes & Improvisations, której fragmenty, pianista wykona podczas Piano Day Warsaw 2018.

MISIA FURTAK
Wokalistka, basistka i dziennikarka. Z zespołem Très.B laureatka Fryderyka w kategorii Debiut Roku i Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Popularna, a z solowym projektem Misia Ff nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego. Występuje pod własnym nazwiskiem, a także współtworzy zespół Ffrancis. Gościnnie współpracowała m.in z kwintetem Wojtka Mazolewskiego, a “Chaos pełen idei” otrzymał status złotej płyty. Zagrała kilkaset koncertów w całej Europie i Japonii, m.in. na The Great Escape, Liverpool Soundcity, Tallin Music Week, Opener, Europavox, OFF, MIDEM, w NOSPRze, Liquid Room’ie, Filharmonii Szczecińskiej, a także u boku takich gwiazd jak m.in. TV On The Radio, Jamie Lidell, Spiritualized, Asteroids Galaxy Tour, Dry The River i wielu innych. Współpracowała ze znakomitościami ze świata muzyki, m.in. nad płytą „The Other Hand” Très.B, którą wraz z zespołem współtworzył Victor van Vugt odpowiedzialny za produkcję „Murder Ballads” Nick’a Cave’a, stały współpracownik m.in. PJ Harvey i Depeche Mode. Jest aktywna jako dziennikarka, przez kilka lat prowadziła audycję muzyczną w polskim radio RDC. Razem z Hanią Rani wykona piosenki napisane na nową płytę, której premiera planowana jest na jesień tego roku roku.

LUKE HOWARD
Pianista i kompozytor, laureat Festiwalu Jazzowego w Montreaux, nominowany do Australian Music Prize, nazwany przez Mary Anne Hobbs (BBC Radio) "absolutnie nieziemskim”, a jego muzyka - “mistrzostwem ambientu” (Musos’ Guide), ale moc oddziaływania jego absorbujących kompozycji nie da się w pełni opisać słowami. Od dzieciństwa grający na fortepianie, Howard tworzy muzykę do filmów oraz autorskie projekty. Występował na całym świecie, solo oraz z tak różnymi artystami jak Lior czy Jeff Mils, czarując słuchaczy utworami z nurtu modern classic, które to, w jego wydaniu, odwołują się zazwyczaj do konkretnej emocji, analizując i odkrywając jej granice.  Pomimo braku tekstu, utwory Howarda z sukcesem spełniają rolę wyjątkową dla muzyki jako środka przekazu - sugerują bez potrzeby opisywania, czy nazywania, przenosząc odbiorców w świat, który wymyka się werbalizacji. Współpracując obecnie z prestiżową brytyjską wytwórnią Mercury XX (Lambert, Olafur Arnalds, Solomon Grey), w 2017 roku Howard pracował nad wieloma projektami: zaaranżował utwory na fortepian fotografa Williama Egglestona, prekursora fotografii barwnej; wyruszył w europejską trasę koncertową zwieńczoną wyprzedanym występem w Elbphilharmonie w Hamburgu; oraz pracował nad nowym albumem. Bez wątpienia Luke Howard jest jednym z czołowych przedstawicieli gatunku modern classic na świecie.

HIOR CHRONIK
Hior Chronik (Giorgos Papdopoulos), producent muzyki elektronicznej, z zamiłowania pianista, mieszkający między Atenami, a Berlinem. Urodził się w Atenach w 1974 roku. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął jako producent radiowy w Jazz FM oraz redaktor kilku magazynów muzycznych. Jako producent własnej muzyki wyłonił się siedem lat temu, kierując swoją uwagę na minimalistyczne motywy wykonywane na pianinie. W jego aktywności kompozytorskiej główną inspiracją i motywacją są kolaboracje, a jego muzyka zdobiła wiele filmów i performansów. Premierowy album “I’m a tree” został wydany w 2010 roku przez Enregistrements Variables, a kolejna solowa produkcja to “Unspoken words”, wydana w 2011 roku przez Mu-Nest. Hior działa dodatkowo w projekcie Pill-Oh, z którym wydał album “Vanishing Mirror” (Kitchen Label, 2012), na którym współpracował m.in. z Sophie Hutchings, Field Rotation i Halo. Kolejnym etapem w jego rozwoju była kolaboracja z Mikaelem Deltą zwieńczona albumem “The First Ray” (Sun Sea Sky) oraz z Arovane, gdzie rezultatem współpracy była płyta “In Between” (ASIP). Rok 2017 był jak dotąd najproduktywniejszym w karierze Chronika: kolejna produkcja z Arovane - “Into my own” - wydana w maju ubiegłego roku oraz materiał solowy “Out of the dust”, wydany przez prestiżową, berlińska wytwórnię 7K!  w grudniu 2017. Prezentacja materiału z najnowszego wydawnictwa miała premierę podczas Eurosonic Music Fetsival w Groninngen, gdzie na scenie towarzyszył mu duet Hani Rani & Dobrawy Czocher. Giorgos również chętnie sam pojawia się gościnnie na występach innych artystów np.  jako pianista podczas live setu wybitnego producenta niemieckiego Christiana Löfflera.



BASS ASTRAL (DJ Set)
Jak sam mówi o sobie  - chłopak artysta, tańczący producent muzyki elektronicznej. Od 3 lat występuje w duecie Bass Astral x Igo, z którym wydał dwie płyty. Lubi: Nicolasa Jaara, Johna Frusciante i chodzić po lesie. Podczas Piano Day wykona eksperymentalny set na Ableton i piano, materiał komponowany w drewnianej chacie, z pierwszej solowej płyty „Techno do miłości”.


ORGANIZATOR:
Hania Rani
Pianistka, kompozytorka, aranżerka, animatorka kultury. Jako pianistka jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, występowała na takich scenach koncertowych jak Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki w Warszawie, ale również festiwalach Open’er, SoundEdit i Slot Art oraz poza granicami m.in. w Niemczech, Austrii, Finlandii, Szwecji, Islandii, Włoszech, Holandii, na Węgrzech czy Litwie. Do jej najświeższych osiągnięć należy wyróżnienie specjalne na Międzynarodowym Festiwalu "Transatlantyk" w Łodzi oraz zwycięstwo w konkursie Firestone Headliners of Tomorrow. Od 5 lat tworzy autorską muzykę, której owocem są projekty mające na celu przekroczenie granic podziału na gatunki i style np. nowe aranżacje pieśni John'a Dowland'a na kwintet smyczkowy i solistów, eksperyment muzyczno-akustyczny "Preludium i Fuga na 3 akustyki", muzyka do filmów i spektakli teatralnych czy projekt z piosenkami w języku polskim - "tęskno". Od 2012 współtworzy duet z wiolonczelistką Dobrawą Czocher. Owocem tej współpracy jest album "biała flaga" wydany we wrześniu 2015 roku, który zdążył znaleźć się na liście Olis - 50 najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Płytę rekomendują tak wybitni artyści jak Włodek Pawlik czy Justyna Steczkowska. Pianistka zajmuję się również animacją kultury - jest organizatorką pierwszej edycji Piano Day w Warszawie, inicjatorką cyklu koncertów na warszawskim osiedlu Jazdów - Muzyka w Pracowni oraz opiekuje się programem muzycznym wydarzeń grupy twórczej - Terytoria Kultury.

Autor plakatu: Łukasz Pałczyński

(PP)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic