ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

Local Natives, Sivert Høyem, Sóley, Under Byen, Anna von Hausswolff, Domowe Melodie, Bobby The Unicorn to pierwsi, choć nie jedyni goście drugiej edycji Halfway Festival 2013 w Białymstoku

W dniach 28-30 czerwca znów będziemy BLISKO LUDZI, BLISKO MUZYKI. Spotykamy się w Białymstoku, w połowie drogi między wschodem, a zachodem, między muzyką songwriterów i twórców folkowych. Zmieniają się mody, zmieniają muzyczne trendy, co i rusz sezonowi bohaterowie rozpalają wyobraźnię, a songwriting i folk niezmiennie od lat poruszają wyobraźnię fanów. Nieważne czy chodzi o wykonawców, którzy opiewali „lato miłości”, czy o współczesnych idoli, których koncerty przyciągają tłumy na największych festiwalach świata.

Halfway Festival to kameralny festiwal. Zależy nam przede wszystkim na niepowtarzalnej atmosferze. Chcemy by przez 3 dni, najważniejsza była muzyka i fani. Pomaga nam w tym niepowtarzalne miejsce – piękny amfiteatr o znakomitej akustyce, gdzie scena znajduje się na wyciągnięcie ręki. Nie tworzymy skomplikowanych regulaminów, nie piętrzymy trudności, ważne jest byśmy wszyscy z sobą się dobrze czuli. Blisko ludzi ludzi i blisko muzyki to podstawowa idea naszego festiwalu. Udało się nam ją zrealizować podczas pierwszej edycji.

NIEKONIECZNIE NAJBARDZIEJ OCZEKIWANE WYDARZENIE MUZYCZNE ROKU
Halfway Festiwal 2013 nie jest najbardziej oczekiwanym medialnie wydarzeniem muzycznym roku w Polsce i zupełnie nam to nie przeszkadza.
Prezentujemy artystów ważnych, odważnych, ciekawych, choć niekoniecznie najbardziej w Polsce medialnych. Nikogo nie wyróżniamy. Headlinerami są wszyscy, którzy do Białegostoku przyjadą i zagrają, headlinerem jest dla nas także publiczność. Halfway Festival to impreza podczas której nikt nie powinien się spieszyć. Nikogo nie przeganiamy ze sceny, nie wyciągamy wtyczek ze wzmacniaczy i bardzo liczymy na bisy... 


KARNETY JUŻ W SPRZEDAŻY

Karnety na Halfway Festival 2013 w cenie 100 zł i 80 zł (dla posiadaczy legitymacji studenckich) już dostępne na stronie www.bilety24.pl i www.oifp.eu, bezpośrednio po kliknięciu linków:
https://www.bilety24.pl/events/view/id/4570/2830062013_Halfway_Festival_2013_BialystokKARNET
http://www.oifp.eu/pl/instytucja/festiwale/38-instytucja/festiwale/118-halfway-festival
 
Dzięki współpracy z serwisem bilety24.pl karnety dostępne są w sieci bez prowizji.


Więcej informacji na:

http://halfwayfestival.com/
http://www.facebook.com/halfwayfestival  


GOŚCIE DRUGIEJ EDYCJI HALFWAY FESTIVAL

Rok temu po raz pierwszy spotkaliśmy się w Białymstoku w połowie drogi. Zagrali dla nas Lifemotiv, Palina Respublika, Людзі на балоце (Ludzie z bagien), Alina Orlova, Martin Hall, Lech Janerka, Low Roar, Sébastien Schuller, The Mountain Goats, Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, chór męski Constantine, Kapela ze Wsi Warszawa, FolkRoll, Re1likt, The Loom, Vasya Oblomov, Chłopcy kontra Basia, Sin Fang, Haydamaky, Great Lake Swimmers, Wovenhand.
Tym razem szeroko pojęta muzyka folkowa i songwriterska zabrzmi w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej w dniach 28 – 30 czerwca 2013 r. Zagrają dla nas (lista jest jeszcze niekompletna):

Local Natives (USA)
Jedna z najbardziej „gorących” amerykańskich formacji ostatnich tygodni. Świetne recenzje i wyniki sprzedaży drugiej płyty, która ukazał się zaledwie kilka tygodni temu (29 stycznia), wyprzedana „na pniu” trasa koncertowa po USA, trasa po Europie to mówi samo za siebie. Grupa powstała w 2008 roku w Los Angeles i jak dotychczas nagrała dwie znakomicie przyjęte przez  przez publiczność i krytykę płyty – „Gorrila Manor” (2009) i „Hummingbird” (2013).  W Polsce Local Natives zagrają po raz pierwszy.

Sivert Høyem (Norwegia)
Świetny, mocny, głęboki głos i rockowo-balladowe brzmienie. Sivert to były wokalista nieistniejącego już, legendarnego norweskiego zespołu Madrugada i jeden z ważniejszych wokalistów i songwriterów w Norwegii. Na swoim koncie ma 4 solowe płyty - „Ladies and Gentlemen of the Opposition” (2004), „Moon Landing” (2009), Prisoner of Road” (2010), „Long Slow Distance (2011)”. Podczas koncertów Sivert prezentuje zarówno utwory solowe jak i zespołu Madrugada (w tym „nieśmiertelne” „Majesty”). Sivert polskiej publiczności zaprezentuje się po raz pierwszy.

Sóley (Islandia)
Tak naprawdę zwie się Sóley Stefánsdóttir, pochodzi z Islandii, krainy niezwykłych i zwariowanych muzyków. Przez wiele lat współtworzyła kapelę Seabear, koncertowała także z formacją Sindri Sigfússona - Sin Fang. W czasie zeszłorocznego koncertu tego zespołu w ramach Halfway Festival na bis Sóley zaprezentowała utwór „Blue Leaves”. Sóley ma w swoim dorobku jedną płytę, wydaną w 2011 roku - „We Sink”. Wiosną Sóley odbędzie mini tourne po Polsce.

Under Byen (Dania)
Jedna z najbardziej niezwykłych formacji duńskiej sceny. „Spadkobiercy” J. Ch. Andersena; pod powłoką zwiewnych i łagodnych melodii w ich muzyce czai się lęk, strach nierzadko zło. Na czele formacji stoi zjawiskowa wokalistka Henriette Sennenvaldt. Zespół konsekwentnie śpiewa pieśni w rodzimym języku, koncertuje rzadko. Słynie z niezwykłych, magicznych „występów”, na scenie używa wielu dziwnych instrumentów w tym piły. W swoim dorobku zespół ma 4 płyty - „Kyst” (1999), „Det er mig der holder træerne sammen”(2002), „Samme stof som stof” (2006), „Alt er tabt” (2010). Zespół zagra w Polsce po raz pierwszy.

Anna von Hausswolff (Szwecja)
Zaczynała jako „tradycyjna songwriterka” -  pianino, spora dawka emocji i liryzmu. Ale już na swoje debiutanckiej płycie „Singing From the Grave” pokazała, że jest artystką nietuzinkową i bezkompromisową. Debiut przyniósł młodej wokalistce pochodzącej z artystycznej rodziny (jej ojcem jest Carl Michael von Hausswolff znany kompozytor i artysta wizualny oraz malarz i performer) sporo uznania w rodzimej Szwecji. Ale prawdziwą bombą okazała się druga płyta Szwedki „Ceremony”, która choć głęboko osadzona w tradycji songwriteryzmu mocno ową tradycję przewartościowywała. Anna główny „bohaterem” swojej muzycznej opowieści uczyniła bowiem organy z kościoła Annedalkyrkan w Göteborgu.. Płyta zyskała entuzjastyczne recenzje szwedzkiej prasy i została nominowana do Nordic Music Prize. Anna słynie z charyzmatycznych i bardzo emocjonalnych koncertów, o sile jej talentu będziemy mogli przekonać się podczas Halfway Festival. To będzie pierwszy koncert Anny w Polsce.  

Domowe Melodie (Polska)
Nie udzielają się w kolorowej prasie, nie wdzięczą się w śniadaniowych telewizjach, nie rozbierają w pismach dla panów i nie ubierają na wystawne rauty prześwitujących bluzek. W ogóle na rauty nie uczęszczają. Konsekwentnie pozostają na uboczu, tworząc swoją muzykę w domowym zaciszu, porozumiewając się z fanami poprzez internet i podróżując po Polsce dzięki niezawodnemu Tadkowi. Nie przeszkodziło to im bardzo szybko zyskać uznania publiczności w całej Polsce. Gdzie się nie pojawią – sukces, a liczba ich fanów na Facebooku lawinowo rośnie. Bilety na ich koncerty wyprzedają się równie szybko jak na Local Natives w USA. Nic dziwnego, bo grają zacnie, kolorowo, radośnie i mądrze. Grają po swojemu, po domowemu i to się publiczności bardzo podoba.

Bobby The Unicorn (Polska)
Bobby to solowy projekt urodzonego w Białymstoku Darka Dąbrowskiego (StraightMinds). Założeniem projektu jest muzyka wolna i niczym nie ograniczana. Zabiegiem celowym jest używanie sprzętu starego i niedoskonałego, aby jak najlepiej oddać klimat lat 50, 60 czy 70. Efekt? Bobby brzmi jak „rasowy” folkowy songwriter z południa Ameryki, który nie wiadomo jakim cudem znalazł się w Polsce. Jeśli czegoś Bobby’emu brakuje to długiej brody i bejsbolówki na głowie. Ale wszystko w swoim czasie. Bobby ma na swoim koncie epkę „The Bravery” , na której znalazły się utwory zarejestrowane m.in. bez użycia metronomu, nagrywane na instrumentach i urządzeniach z lat 50, 60,70 i 80. Epkę można zakupić lub pobrać ze strony


Do zobaczenia w Białymstoku 28 – 30 czerwca 2013 r. w czasie drugiej edycji Halfway Festival.




Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic