Koncert Stypendystów Fundacji Piotra Klera w Opolu

Koncert odbędzie się w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej (ul. Krakowska 26, Opole) w piątek 19 września, o godzinie 18.30.

Wykonawcy:
Filharmonicy Opolscy pod batutą Bartosza Żurakowskiego,
Soliści - stypendyści Fundacji Piotra Klera
Mateusz Rożek - fortepian
Przemysław Winnicki - fortepian

Program:
Edvard Grieg - Koncert fortepianowy a-moll op. 16
Piotr Czajkowski - I koncert fortepianowy b-moll op. 23

Szanowni Państwo!

Kiedy zakładałem fundację, podjąłem zobowiązanie, by wspierać młodych, utalentowanych, by im pomóc osiągnąć sukces. Złożyłem to zobowiązanie na lata, bo przez całe swoje życie ceniłem rzeczy i słowa, które trwają i zostają, na dobre.

Ktoś kiedyś dał mi szansę. Dziś moja kolej.
Podzielmy się sukcesem
– Piotr Kler


Stypendyści Fundacji:


Mateusz Rożek

Mateusz Rożek, urodzony w Opolu, pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w 7 roku życia. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu w klasie fortepianu prof. Celiny Hellerowej. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Andrzeja Jasińskiego, Waldemara Wojtala, Aleksieja Orłowieckiego, Andre Boainain,
Anne Queffelec, Evgeni Levitana, Metina Ülkü, Evgeni Mikhailova. Koncertował w Polsce, Niemczech, Czechach, Włoszech, Chinach, USA, m.in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Pałacu Szustra, Łazienkach Królewskich, Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, Dworku im. F. Chopina w Dusznikach Zdroju, Pałacu Radziwiłłów w Antoninie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi ATMA i Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem, Filharmonii w Berlinie, Opolu, Krakowie, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej
Górze, Kunstsammlungen w Cottbus, Teatrze Muzycznym w Görlitz, Ronghong College w Zhuhai, The American Center of Polish Culture w Waszyngtonie.

Stypendysta Prezydenta Miasta Opola (2003-2006) oraz czterokrotnie uhonorowany tytułem „Orła Opolskiego”. W latach 2001-2007 należał do grona podopiecznych Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Jest również dwukrotnym stypendystą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej (2005-2007). W czerwcu 2013 wraz ze swoim bratem wykonał Koncert d-moll na skrzypce i fortepian F. Mendelssohna z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Opolskiej.

Brał udział w konkursach krajowych i zagranicznych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Najważniejsze osiągnięcia to: 26 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny B. Smetany w Pilznie – wyróżnienie, 51 Steinway Klavierspiel Wettbewerb w Berlinie - II nagroda i nagroda specjalna Deutsche Chopin Gesellschaft, II Ogólnopolski Konkurs Chopinowski im. Władysława Kędry w Łodzi – II nagroda.


Przemysław Winnicki

Przemysław Winnicki ukończył z wyróżnieniem Krakowską Akademię Muzyczną w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Pianista jest zdobywcą nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie „Competition For Music Teachers” w Warszawie, w kwietniu 2013 r. Jest laureatem I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rzymie ”Roma 2011”, który odbył się w październiku 2011 roku; Finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Muzyki Słowiańskiej im. Stanisława Moniuszki w Mińsku, grudzień 2011; a także półfinalistą
Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Los Angeles, w którym wziął udział pod koniec maja 2010 roku. Pianista jest finalistą konkursu pianistycznego Fundacji Yamaha, który odbył się w lutym 2011 roku. W grudniu 2007 roku Przemysław Winnicki otrzymał nagrodę w postaci stypendium II stopnia w Konkursie Pianistycznym im. prof. Tadeusza Żmudzińskiego w Krakowie. W marcu
2010 roku w Krakowie zdobył II nagrodę w Konkursie Kameralnym na głos i fortepian, a także nagrodę specjalną za wyróżniającą się partię fortepianu.

Koncertował w Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź, Zakopane, Przemyśl, Kędzierzyn-Koźle, Koszęcin, Katowice, Łańcut), a także w Hiszpanii (Santa Cruz), Niemczech (Paderborn, Schlitz), Francji (Paryż, Lion), Austrii (Reichenau), na Białorusi (Mińsk). Uczestniczył w mistrzowskich kursach pianistycznych w kraju i za granicą, doskonalił swoje umiejętności pod okiem profesorów światowej sławy: Joaquin Soriano, Paul Gulda, Gottlieb Wallisch, Tamas Ungar, Jan Gottlieb Jiracek, Katarzyna Popowa-Zydroń.

Przemysław Winnicki ma na swoim koncie występy jako solista z Orkiestrami takimi jak: Narodowa Orkiestra Filharmonii Mińskiej, Orkiestra Letniej Akademii ISA’07 w Reichenau (Austria), Orkiestra Filharmonii Krakowskiej i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej. Wystąpił jako solista z Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej na Festiwalu im. M. K. Ogińskiego w Iwoniczu. Pianista dokonał nagrania do Krakowskiego Radia z kwartetem fortepianowym.

Obecnie pianista jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Wokalnym, a także doskonali swój warsztat pianistyczny na I roku Studiów Podyplomowych Akademii Muzycznej w Krakowie w Klasie Fortepianu prof. Mirosława Herbowskiego.

Koncert pod batutą dyrygenta Bartosza Żurakowskiego:

„…Dzielę dyrygentów na „maszerujących” i „śpiewających”, ze zdecydowaną preferencją tych drugich. W moim odczuciu, Bartosz Żurakowski jest właśnie z opcji tych „śpiewających”. Jego narracja, fraza i czas zapewniają przyjemność i radość słuchania muzyki, czyli tego, po co przecież słuchacz przychodzi na koncert.”
prof. Jerzy Marchwiński
(III Symfonia G. Mahlera)

„…Wykonanie, było całkowitym triumfem Bartosza Żurakowskiego, który orkiestrę tego wieczora prowadził; dyrygenta wybitnego, o bardzo osobistym stylu. Akompaniował solistce znakomicie, wrażliwie i inspirująco, to wszystko odbywało się w tle, a raczej w brzmieniach orkiestry, na jaką Bartosz Żurakowski miał wpływ hipnotyczny.”
Kazimierz Rozbicki „Muzyka 21”
(Koncert skrzypcowy B. Brittena)

Bartosz Żurakowski jest polskim dyrygentem młodego pokolenia. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania, zaś na Rotterdam School of Management Erasmus University w 2011 roku uzyskał tytuł Master Business of Administration.

Urodził się w Opolu i w tym mieście od wczesnego dzieciństwa wchodził w świat muzyki – najpierw poprzez atmosferę domu rodzinnego, w którym silne są tradycje muzyczne, a następnie na drodze edukacji w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu. W szkole średniej zainteresował się sztuką dyrygencką i ona stopniowo stawała się jego pasją.

Studia rozpoczął na Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie tajniki sztuki dyrygenckiej poznawał pod kierunkiem wybitnego mistrza batuty i pedagoga Kazimierza Wiencka, a po jej ukończeniu studiował na wydziale dyrygentury Akademii Muzycznej w Warszawie. Również bezpośredni kontakt z najwybitniejszymi mistrzami polskiej batuty – Jerzym Semkowem, Stanisławem Skrowaczewskim i Tadeuszem Strugałą wpłynął na jego osobowość dyrygencką.

Bartosz Żurakowski brał udział w mistrzowskich kursach dyrygenckich – krajowych i międzynarodowych – m.in. Marka Tracza i Kurta Masura, pracował z orkiestrami symfonicznymi polskimi i zagranicznymi, zaś z filharmonikami opolskimi odbył tournee po Europie i Chinach. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Witolda Lutosławskiego. Począwszy od 50. jubileuszowego sezonu artystycznego 2001/2002 jest związany z rodzimą filharmonią jako dyrygent i menedżer Filharmonii Opolskiej.

W głównym kręgu zainteresowań artysty obok muzyki symfonicznej jest muzyka oratoryjna i operowa. Koncertował z wybitnymi śpiewakami: Gwendolyn Bradley (USA), Jonitą Lattimore (USA), Kałudi Kałudowem (Bułgaria), Mariną Andriejewą (Rosja), Małgorzatą Walewską, Bożeną Harasimowicz, Iwoną Hossą, Zofią Kilanowicz, Wiesławem Ochmanem, Piotrem Lempą, Izabelą Kłosińską, Januszem Monarchą, a także Ewą Podleś. Współtworzył również gale operowe prowadzone przez Bogusława Kaczyńskiego. Współpracował także z najwybitniejszymi solistami: Kają Danczowską, Nealem Larrabee, Ingolfem Wunderem, Marianem Sobulą, Alexiem Volodinem, Evgeni’em Mikhailovem, Eugenem Indjić’em, Aleną Baevą, Piotrem Palecznym, Shlomo Mintzem.

W 2007 roku reaktywował Chór Filharmonii Opolskiej, którego jest dyrygentem. W październiku 2010 roku artysta poprowadził III Symfonię Gustawa Mahlera z udziałem Ewy Podleś, chórów i orkiestry symfonicznej Filharmonii Opolskiej, za którą otrzymał pochlebne recenzje. W czerwcu 2012 roku z Filharmonią Sudecką nagrał płytę CD z dwoma koncertami skrzypcowymi maltańskiego kompozytora Karla Fioriniego.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic