ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Koncert Fundacji Piotra Klera - Doroczna Gala 2016

Zapraszamy wyjątkowy Koncert Fundacji Piotra Klera, który odbędzie się 14 lutego.

Warszawa
14.02.2016


14 lutego 2016 (niedziela)
godz. 17:30
Studio Koncertowe S1
im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie
Koncert Fundacji Piotra Klera
Doroczna Gala 2016

Soliści:
Łukasz Byrdy – fortepian
Cyprian Sekrecki – fortepian

Kwartet smyczkowy Altra Volta:
Leszek Sojka – skrzypce
Jacek Dzwonowski – skrzypce
Aleksandra Marko-Lech – altówka
Michał Lech – wiolonczela

Program:

Wolfgang Amadeusz Mozart
XXIII Koncert fortepianowy A-Dur (KV 488)

przerwa (ok. 20 min.)

Wolfgang Amadeusz Mozart
XXI Koncert fortepianowy C-Dur (KV 467)

Szanowni Państwo!
Kiedy zakładałem fundację, podjąłem
zobowiązanie, by wspierać młodych,
utalentowanych, by im pomóc osiągnąć sukces.
Złożyłem to zobowiązanie na lata, bo przez całe
swoje życie ceniłem rzeczy i słowa, które trwają
i zostają, na dobre.
Ktoś kiedyś dał mi szansę. Dziś moja kolej.
Podzielmy się sukcesem
– Piotr Kler


Łukasz Byrdy

Łukasz Byrdy urodził się 29.06.1994 r. w Katowicach. Obecnie jest studentem drugiego roku w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego i dr hab. Joanny Marcinkowskiej. Łukasz jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów w tym m.in. wyróżnienia i nagrody specjalnej na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014 r.), nagrody specjalnej i szeregu nagród pozaregulaminowych na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014 r.), Grand Prix i I nagrody w XI Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku (2010 r.), I nagrody w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA (2012 r.), I nagrody w X Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu (2011 r.), I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie (2010 r.), I nagrody w XVI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2010 r.), II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Antoninie (2008 r.) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Szafarni (2007 r.), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci i Młodzieży w Jeleniej
Górze (2008 r.) oraz II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Szymanowski in memoriam” w Warszawie ( 2009 r.).

W 2010 i 2011 r. w wyniku konkursowych przesłuchań otrzymał stypendium na udział w międzynarodowych kursach muzycznych “Morningside Music Bridge”, które odbyły się w Calgary (Kanada). W 2012 r. otrzymał pełne stypendium na udział w kursie i festiwalu muzycznym Aspen Music Festival and School (USA). W 2013 roku wystąpił w polsko-rosyjskim festiwalu muzycznym w Moskwie oraz organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina cyklu koncertów „Młode Talenty”. W 2014 roku otrzymał tytuł laureata „Estrady Młodych” Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz wystąpił z recitalem w ramach 69. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju.

Koncertował w wielu ważnych ośrodkach kulturalnych kraju w tym m.in.: w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Dusznikach Zdroju, Żelazowej Woli, Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Dolnośląskiej. Otrzymywał stypendia: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Poznania, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Uczestniczył w kursach prowadzonych przez tak znakomitych pedagogów jak: Tatiana Shebanova, John Perry, Lee Kum-Sing, Andrzej Jasiński, Krzysztof Jabłoński, Yoheved Kaplinsky, Choong Mo Kang, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andre Laplante, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev. Koncertuje
w kraju i za granicą (USA, Kanada, Rosja, Austria, Niemcy).


Cyprian Sekrecki

Cyprian Sekrecki urodził się 4.01.1994 roku w Miastku. Od roku akademickiego 2013/14 jest studentem w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Alicji Kledzik i dr Piotra Żukowskiego. Przedtem pianista kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Miastku w klasie Wiktora Murawskiego oraz Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu w klasie prof. Alicji Kledzik.

Zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia: m. in. I miejsce i nagroda specjalna w I Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym Polskiej Muzyki Współczesnej im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie; I miejsce w II Polsko-Niemieckim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu; Nagroda Rektora, Wyróżnienie Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Wyróżnienie Prezydenta miasta Jeleniej Góry. Jako członek kwintetu zdobył I miejsce w VII Gdańskim Konkursie Dziecięcej Kameralistyki Smyczkowej; Grand Prix w XX Starogardzkich Spotkaniach Kameralnych oraz w tym samym Spotkaniu I nagrodę dla orkiestry, w której gra; na Międzynarodowym Konkursie w Chojnicach zdobył I miejsce dla trio, I miejsce dla kwintetu i I miejsce dla orkiestry, których jest członkiem.

Pianista koncertował w ramach polsko-rosyjskich projektów muzycznych („Młodzież Gra Chopina” w Chojnicach, Tczewie, Poznaniu i Moskwie) oraz festiwali (VII polsko-rosyjski festiwal poświęcony 200-leciu urodzin Fryderyka Chopina; inauguracja koncertu polskich i rosyjskich muzyków w Państwowym Muzeum Historycznym).

Cyprian Sekrecki doskonalił swą technikę i wrażliwość muzyczną pod opieką kilku pedagogów. Uczestniczył w kursach pianistycznych w Polsce i za granicą (lekcje otwarte na Warsztatach Pianistycznych w Moskwie u Rema Uranina, Warsztaty Pianistyczne w Wiedniu oraz mistrzowskie kursy pianistyczne u prof. Luca De Gregorio). Koncertował w Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. P. Czajkowskiego w Kijowie. Po poznańskim recitalu zorganizowanym przez Towarzystwo im. Tadeusza Szeligowskiego jeden z krytyków muzycznych okrzyknął go nowym wcieleniem Van Cliburna (zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie).

Koncertuje m.in. na Ukrainie, w Niemczech, Rosji, Austrii. Sam pianista przyznaje, że dla jego rozwoju muzycznego najcenniejszą jest współpraca z prof. Kledzik i dr Żukowskim. W roku 2013, w uznaniu dotychczasowej działalności artystycznej, młody pianista został w rodzinnym Miastku wybrany Człowiekiem Roku.




ALTRA VOLTA

Kwartet smyczkowy Altra Volta został założony w 1998 r. przez absolwentów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach – Leszka Sojkę, Jacka Dzwonowskiego, Aleksandrę Marko-Lech i Michała Lecha.
Muzycznym szlakiem zespół  przemierzył trzy kontynenty: Europę (Niemcy, Francja, Włochy, Watykan, Szwajcaria, Turcja, Litwa, Holandia), Afrykę (Egipt) i Azję (Indie, Sri Lanka).

Kwartet brał udział w licznych festiwalach i cyklach koncertowych. Do najważniejszych należą:  Międzynarodowy Festiwal „La Nuit de la Voix” – Opera Comique, Paryż; Międzynarodowy Festiwal „Szalone Dni Muzyki” – Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa; Festiwal „Ogrody Muzyczne Chopina” – Zamek Królewski, Warszawa; Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena – Głogówek; 49. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu; Festiwal im. Carla Marii von Webera.
Koncertem „Czar muzyki klasycznej” zespół zainaugurował obchody 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Sri Lanką. Dzięki współpracy Ambasady RP w New Delhi z Indian Council for Cultural Relations kwartet przybliżył polską kulturę podczas koncertu w Shri Ram Center – New Delhi.

Nagrania kwartetu smyczkowego Altra Volta emitowane były przez francuskie Radio Classique, Radio Watykańskie, Polskie Radio Opole, RMF Classic, Polskie Radio Katowice oraz telewizję Mezzo, TVP 2, TV Polonia, Telewizję Katowice. Zespół wystąpił również na planie filmu Sławomira Fabickiego „Z odzysku” – polskiej nominacji do Oskara.

Altra Volta współpracuje ze znakomitymi artystami i zespołami, m.in. Stanisławem Sojką, Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Daddy's Cash. W 2013 roku kwartet podjął współpracę z Fundacją Piotra Klera. Wspólnie ze stypendystami Fundacji dokonał nagrań płytowych w wersji studyjnej, zrealizowanych w Filharmonii Opolskiej oraz Polskim Radio Katowice, a także nagrań live zarejestrowanych podczas koncertów w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Na płytach znalazły się koncerty fortepianowe F. Chopina, W. A. Mozarta, L. van Beethovena, E. Griega w wersji kameralnej.

Ich gra znalazła uznanie w oczach wybitnych twórców, polityków i artystów: Sławomira Fabickiego, Krzysztofa Zanussiego, Macieja Płażyńskiego, Jerzego Buzka, Stanisława Soyki, Daniela Olbrychskiego. To ich grę K. Zanussi określił entuzjastycznie: „Przecież wyście tu dokazywali”, a Jadwiga Czartoryska doceniła za autentyczność i oryginalność.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic