55. sezon KONCERTÓW CHOPINOWSKICH w ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

Program - 3 sierpnia 2014

Godz. 12.00 – QI XU (Chiny)

Należy do najciekawszych wirtuozów młodego pokolenia. Jego wyjątkowa technika i muzykalność przyniosła mu uznanie publiczności i krytyków, gdziekolwiek występował.
Urodził się w Shenzhen gdzie rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat. Następnie uczył się w Shenzhen Art School pod kierunkiem prof. Dan Zhaoyi - jednego z najznakomitszych pedagogów fortepianu w Chinach.
W 2008 Qi Xu zdobył nagrody na wszystkich krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, w których brał udział, m.in. I nagrodę na 9. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. W. Krajniewa na Ukrainie i II nagrodę w 11. Międzynarodowym Młodzieżowym Konkursie Pianistyczny w Ettlingen, gdzie jako 14. latek był najmłodszym uczestnikiem w starszej grupie do lat 20.
Od 2008 pianista występował na całym świecie, w tym w Chinach, Polsce, Ukrainie, Niemczech, Francji, Maroku i Stanach Zjednoczonych. W kwietniu 2010 na zaproszenie hiszpańskiej Telewizji wziął udział w nagraniu programu "Młody solista", który emitowano szesnaście razy. Latem tego samego roku wystąpił na festiwalu "Pianofest"w Long Island.
W 2009 Qi Xu zdał do Juilliard School oraz Curtis Institute of Music z najwyższym wynikiem przesłuchań wstępnych. Obecnie studiuje w Juilliard School u prof. Yohaved Kaplinsky - szefowej katedry fortepianu tej renomowanej uczelni. Od września 2012 roku studiuje też równolegle na Uniwersytecie Columbia.
W 2011 Qi Xu zdobył pierwszą nagrodę i nagrodę orkiestry na 11. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Casablance. Jest najmłodszym zwycięzcą w historii tegoż konkursu.
Latem 2011 roku Qi Xu wystąpił na słynnym Festiwalu Muzycznym w Aspen. We wrześniu 2012 roku zadebiutował z recitalem w Filharmonii Krakowskiej, po którym otrzymał komplementujące recenzje i zaproszenia na kolejne koncerty po Polsce w listopadzie 2013 roku. 


W programie:

Fantaisie f-moll, op. 49
Polonez-fantaisie As-dur, op. 61
Scherzo cis-moll, op. 39
Nokturn Des-dur nr 2 op. 27
Ballada f-moll, op. 52



Godz. 16:00 – JOANNA MARCINKOWSKA

Ukończyła z wyróżnieniem  studia w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego. W roku 2006 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej i została powołana na stanowisko adiunkta w Katedrze Fortepianu macierzystej uczelni.

Należy do czołowych pianistów polskich młodszego pokole¬nia. Jest laureatką 20 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych. Zdobyła m.in.:
–  I nagrodę na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt
– III nagrodę i nagrodę publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (Niemcy)
Uzyskała także najwyższe laury na konkursach muzyki kameralnej:
– I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy wraz z nagrodą dla najlepszego pianisty Konkursu  
– I nagrodę i Grand Prix „Rydwan Apollina” na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameral¬nej we Wrocławiu .

W grudniu 1996 roku, w wyniku konkursu nagrań, zdobyła stypendium Japońskiej Fundacji Mu¬zycznej J.E.S.C. dla najlepszego młodego pianisty z Polski.  
Występowała z recitalami oraz jako solistka koncertów symfonicznych w wielu miastach Polski. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi, m. in.  : Wiesław Bednarek, Piotr Berniak,  Jacek Boniecki,  Andrzej Bujakiewicz,  Jakub Chrenowicz, Agnieszka Duczmal,  Helmuth Froschauer,  Ian Hobson,  Bohdan Jarmołowicz,  Vladimir Kiradjiev.

Występowała jako solistka z wieloma znakomitymi zespołami muzycznymi i orkiestrami symfonicznymi, m. in. : WRD Radio Orchestra of Cologne / das WRD Rundfunkorchester Köln, Jugendkammerorchester Berlin, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy,   Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu,  Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Warszawie,  Orkiestra Kameralna „Concerto Avenna” w Warszawie,  Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "AMADEUS" w Poznaniu,   Kwartet „Prima vista” ( Warszawa ), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina,  

Jako kameralistka koncertowała z tak znanymi muzykami, jak m.in. :  Stanisław Firlej, Michał Grabarczyk, Bartosz Bryła. Za granicą występowała z recitalami w Austrii, Bułgarii, Czechach, Francji, Holandii, Macedonii, Niemczech, Portugalii, Szwecji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii  oraz w USA i Chinach.

Uczestniczyła w wielu prestiżowych festiwalach pianistycznych w Polsce i za granicą. Wystę-powała z recitalami i jako solistka koncertów symfonicznych na Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Dusznikach Zdroju (1997, 2000), w Wiedniu (1999), w Salzburgu w słynnej Mozarteum-Saal (1999), w Gaming (1997), na Międzynarodowym Festiwalu w Hanowerze - „Wybitni laureaci konkursów pianistycz¬nych” (2002), a także na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996, 2000, 2004, 2007, 2011, 2013 ), Festiwalu Piano Passion w Saint Etienne ( 2010 ), oraz na Festiwalu im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie (2000), na którym dokonała prawykonania IV Sonaty fortepianowej poznańskiego kompozytora Mirosława Bukowskiego. W 2002 roku wystąpiła z recitalami utworów Karola Szymanowskiego na Międzynarodowych Festiwalach Muzycznych w Sofii i Płowdiw (Bułgaria).

Dorobek nagraniowy Joanny Marcinkowskiej obejmuje utrwalone na płytach CD i kasetach utwory W. A. Mozarta, J. Haydna, R. Schumanna, F. Chopina, C. Debussy’ego i  K. Szymanowskiego. Dla Telewizji Polskiej nagrała m.in. recital chopinowski zarejestrowany w 187. rocznicę urodzin kompozytora. Recital z utworami Chopina nagrała również dla Polskiego Radia  „Merkury” w  Poznaniu.

W 2009 r. Joanna Marcinkowska poprowadziła dwutygodniowy Mistrzowski Kurs Pianistyczny w Pekinie na zaproszenie tamtejszego Konserwatorium  Muzycznego.  Wystąpiła tam również ze specjalnym recitalem fortepianowym.                                             
Została uhonorowana Medalem Młodej Sztuki ( 1997 ) , przyznawanym poznańskim twórcom młode¬go pokolenia za szczególne osiągnięcia artystyczne,  Medalem Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego ( 2004 ) za osiągnięcia w pracy organicznej, Brązowym Medalem za długoletnią służbę ( 2013 )oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” ( 2012 ). Była też wielokrotną laureatką stypendium artystycznego Ministra Kultury RP i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także stypendystką Miasta Poznania  i  Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W roku 2013 otrzymała Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
 
 
W programie:

Scherzo b-moll op. 31     
Walc As-dur op. 34 nr 1
Walc Es-dur op. 18
Walc As-dur op. 42
Impromptu – Fantaisie cis – moll op. 66
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic