ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

15. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów w Kobyłce (27- 30 czerwca)

Idea tego wydarzenia pozostaje niezmieniona od lat. Przyjeżdżają znakomici artyści na światowym poziomie, by wypełnić przepiękną bazylikę w Kobyłce nadzwyczajną i nadzwyczajnie różnorodną muzyką. Na jubileuszową 15. edycję w 2022 roku zawitają artyści z Włoch, Polski, Chin i Korei Południowej. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują Adam Lubiak Starosta Wołomiński i Edyta Zbieć Burmistrz Miasta Kobyłka.

15. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów w Kobyłce (27- 30 czerwca)

Po dwóch edycjach w obostrzeniach planowany jest festiwal „jak za starych czasów”. Wszyscy są zaproszeni do bazyliki, nie jest prowadzona rezerwacja miejsc na wejściówki. Wstęp wolny! 

Pomysł tego festiwalu zrodził się latem 2007 r. Powstał z zachwytu dla znakomitej muzyki i sztuki, ale także dla urody bazyliki Świętej Trójcy w Kobyłce. Pragnienie przerodziło się w działanie i tak, w maju 2008 r. dzieło ukazało się światu – odbył się I Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów. Jego misją od początku istnienia jest upowszechnianie znakomitych interpretacji wielu gatunków i stylów muzyki. Usłyszeć tu można muzykę od renesansowej po jazz, a kluczem doboru artystów była i pozostaje wybitna osobowość artystyczna.

Podczas pierwszej edycji festiwal nazywany był w prasie „najważniejszym wydarzeniem od dziesięcioleci” i „centrum kulturalnej Europy”. Do dziś artykuły na temat festiwalu osiągnęły nakład kilku milionów egzemplarzy. Obecnie jednym z najważniejszych czynników, które rozsławiają to wydarzenie, jest nadzwyczajna atmosfera koncertów, zachwycająca nie tylko widownię, ale także przybywających na festiwal artystów. Wielu z nich- choć koncertowali w najznamienitszych salach koncertowych świata- to po koncercie na tym Festiwalu mówi „to mój najlepszy koncert w życiu”, a czyni to właśnie wspaniała festiwalowa atmosfera i publiczność.

27.06 Poniedziałek, g.19.00, wstęp wolny
INAUGURACJA FESTIWALU. ACCADEMIA STRUMENTALE ITALIANA z Patrizią Marisaldi przy klawesynie.
Festiwal zainaugurują Włosi w muzyce francuskiego Baroku.  Grać będą ostatnią instrumentalną księgę muzyczną Rameau. To piękna żywiołowa barokowa muzyka. Wystąpią: Patrizia Marisaldi – klawesyn, Chiara Zanisi – skrzypce barokowe, Luigi Lupo - flet travesrso, Alberto Rasi – viola dla gamba. Artyści zdobyli dziesiątki prestiżowych nagród muzycznych, nagrywają m.in. dl EMI, Brilliant Classics, Naive, Stradivarius i wielu innych znakomitych wytwórni. Koncertują m.in. z Amsterdam Baroque, Il Giardino Armonico  - najlepszymi barokowymi zespołami świata.

https://perlabaroku.pl/festiwal-2022/academia-strumentale-italiana/

28.06 Wtorek, g.19.00, wstęp wolny
KACPER DWORNICZAK – Mistrzowski recital gitarowy. Zachwycający program, w którym Bach spotka Piaf, a Fernando Sor zabrzmi obok Patha Metheny’ego . Kacper Dworniczak jest laureatem ponad 40 krajowych i międzynarodowych konkursów, z których zwyciężył … 22! W 2019 r. debiutował w Carnegie Hall zdobywając złoty medal na nowojorskim konkursie.

https://perlabaroku.pl/festiwal-2022/kacper-dworniczak/

29.06 Środa, g.19.00, wstęp wolny

„BURSZTYNOWY JEDWAB” MARIA POMIANOWSKA I MINGJIE YU
Projekt prof. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu to spotkanie dwóch odległych kultur muzycznych. Podróż wyobraźni, w której na dalekim Jedwabnym Szlaku 800 lat temu spotykają się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wieczór pełen opowieści, niezwykłej muzyki i instrumentów. Maria Pomianowska to królowa dawnej muzyki polskiej – charyzmatyczna twórczyni. Mingjie Yu jest kierownikiem katedry muzyki na uniwersytecie w Hebei – wybitna specjalistka od chińskich cytr, z których kilka zaprezentuje podczas koncertu.

https://perlabaroku.pl/festiwal-2022/maria-pomianowska-mingjie-yu/

30.06 Czwartek, g.19.00
HYUK LEE – RECITAL FORTEPIANOWY FINALISTY KONKURSU CHOPINOWSKIEGO 2021

Występował m.in. w salach im. Dvořáka i Smetany w Pradze,  w Filharmonii Warszawskiej, Salle Cortot w Paryżu, Muziekgebouw w Eindhoven, Tivoli Vredenburg w Utrechcie, Kioi Hall w Tokio. Recital zacznie się od przepięknego Preludium i Fugi J.S. Bacha C-dur, a następnie wypełnią go wspaniałe wykonania utworów Fryderyka Chopina, zwieńczone Andante Spianato i Wielkim Polonezem Brillante op.22.

https://perlabaroku.pl/festiwal-2022/hyuk-lee/

15. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów
Pod Honorowym Patronatem:
Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka, Burmistrz Miasta Kobyłka Edyty Zbieć
Dofinansowano ze środków Miasta Kobyłka, Powiatu Wołomińskiego i Województwa Mazowieckiego.
Współpraca: RMF Classic, Yamaha.

https://www.facebook.com/perlabaroku/

www.PerlaBaroku.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic