XVII Europejski Kongres Sceptyków

Już wkrótce, bo 22-24 września, odbędzie się we Wrocławiu niezwykłe wydarzenie – 17 Europejski Kongres Sceptyków. Po raz pierwszy w Polsce w jednym miejscu i czasie spotkają się pasjonaci nauki z całego świata, a przed słuchaczami wystąpią wybitni popularyzatorzy nauki, sceptycyzmu i krytycznego myślenia.

Wrocław
22-24.09.2017


Bezsprzecznie gwiazdą Kongresu jest James Randi – człowiek legenda, przez dziesięciolecia oferujący milion dolarów w nagrodę dla każdego kto twierdzi, iż posiada zdolności paranormalne i potrafi to udowodnić. Udzielając wywiadu magazynowi FOCUS Randi zapowiada swój przyjazd do Polski tymi słowami: „Popełnię samobójstwo w imię nauki”.

Nie mniej ciekawie zapowiadają się wystąpienia wykładowców, którzy przyjadą do nas z Australii, Afryki, Azji, Ameryki Północnej i oczywiście z Europy. Uczestnicy Kongresu będą mogli posłuchać „królowej memetyki” – prof. Susan Blackmore, która ogromną część swojego życia poświęciła badaniom zdolności paranormalnych. Wśród wykładowców panelu dot. GMO usłyszymy m. in. Marka Lynasa – byłego aktywistę Greenpeace. O wzajemnych relacjach nauki i religii wypowiedzą się Sanal Edamaruku – lider jednej z największych na świecie organizacji racjonalistycznych, a także prof. Jiří Grygar – czeski astronom, popularyzator nauki, który za swoją działalność otrzymał prestiżową nagrodę Kalinga Prize. W ramach Kongresu odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Konrada Szołajskiego „Walka z szatanem” poświęconego egzorcyzmom. Prof. Scott Lilienfeld z USA, jeden z najbardziej znanych psychologów sceptycznych na świecie, wygłosi wykład poświęcony pseudonauce w psychologii.

W sumie podczas Kongresu wystąpi dwudziestu dwóch równie intrygujących wykładowców będących na co dzień naukowcami, dziennikarzami, pisarzami, popularyzatorami nauki, których łączy wspólna pasja do nauki i krytycznego myślenia. Ich wystąpienia zostały podzielone na sześć paneli tematycznych: „Nauka i religia”, „Egzorcyzmy”, „Nauka, pseudonauka i media”, „Sceptycznie o psychologii”, „Żywność modyfikowana genetycznie”, „Badanie zdolności paranormalnych”. Uczestnictwo w Kongresie zadeklarowało wielu znanych sceptyków i naukowców, którzy, chociaż nie wygłoszą wykładów, z pewnością będą aktywnie uczestniczyć w dyskusjach przewidzianych po każdej sesji tematycznej. W dyskusjach będą mogli wziąć udział również słuchacze, a z wykładowcami będzie można porozmawiać także w trakcie przerw lub wieczorem na wrocławskiej starówce. Podczas Kongresu będzie można również kupić książki samych wykładowców i niektórych uczestników Kongresu i poprosić ich o osobistą dedykację. Wykłady i dyskusje w ramach głównego programu będą odbywały się w języku angielskim.

Podczas Kongresu będzie można zwiedzić wystawę „Umysł przyłapany” przygotowaną przez patrona honorowego wydarzenia – Centrum Nauki Kopernik. Równolegle do głównego programu Kongresu będą również miały miejsce warsztaty, pokazy i wykłady pod hasłem „Daj się porwać nauce! Krytyczne myślenie dla każdego”. Zajęcia prowadzone w języku polskim przeznaczone zostały dla dzieci, młodzieży i dorosłych, których interesuje nauka, krytyczne myślenie i wiedza na temat kontrowersyjnych tematów z nauką związanych. Zostały one precyzyjnie dopasowane do odpowiednich grup wiekowych.
Kongres odbywa się pod merytorycznym patronatem European Council of Skeptical Organizations, a patronem honorowym poza Centrum Nauki Kopernik został również Prezydent Miasta Wrocławia. Szczegóły dotyczące programu i zapisów na stronie Kongresu: www.euroscepticscon.org/pl/

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic