Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa

Laptop coraz częściej zastępuje komputery stacjonarne i znajduje swoje zastosowanie zarówno w domach jak i biurach. Ich niezwykłą zaletą jest mobilność, która pozwala na korzystanie z niego praktycznie w każdym miejscu. Zakup laptopa to nie lada wyzwanie. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert przeróżnych producentów, dlatego warto widzieć na co należy zwrócić uwagę podczas sprzętu.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa

Laptop, a jego zastosowanie

Przed zakupem laptopa należy zastanowić się do czego ma być on wykorzystywany w głównej mierze. Inne parametry będą potrzebne w przypadku laptopa do użytku domowego, a inne laptop gamingowy. Na co zwrócić uwagę w zależności od zastosowania?

•    laptopy gamingowe - tutaj niezwykle ważny jest mocny procesor i karta graficzna. Zapewni to płynną grę. Dodatkowo ważna jest także duża ilość pamięci RAM.
•    laptop do domu - uniwersalne, o przeciętnych parametrach, które pozwolą na obejrzenie filmu w HD, surfowanie po Internecie i zainstalowanie kilku prostych programów czy gier. Fajnie, gdy bateria trzyma długo bez konieczności podłączania.
•    laptopy biurowe - Jaki powinien być? Wytrzymały, bezawaryjny i funkcjonalny. To przede wszystkim. Reszta przeważnie zależy od specyfiki branży, w której ma być użytkowany. Inne parametry będą funkcjonalne w przypadku pracy grafika czy projektanta wnętrz, a inne gdy praca polega np. na wpisywaniu danych.

Czy procesor Intel Core i5 to dobry wybór?

Na pewno na procesor. Wybierz taki, aby móc pracować na wielu aplikacjach. W przypadku laptopów biznesowych potrzebna jest wysoka wydajność. Nie pozwól aby narzędzie, które ma służyć do pracy Cię ograniczało. Jeżeli chodzi o podstawowe jednostki stosowane w laptopach z niższej półki cenowej, które zastosowanie znajdą w przypadku prostych czynności jak pisanie maili, idealnie sprawdzą się także do codziennego przeglądania internetu, do wyboru mamy: Intel Pentium, Intel Core i3. Wyższej klasy, który na pewno zapewni Ci komfort to procesor Intel Core i5. Jeżeli szukasz czegoś, co będzie inwestycją na lata wybierz jego nowszy model - Intel Core i7. Dla najbardziej wymagających użytkowników - najmocniejszy układ Intel Core i9.

Pamięć RAM - ile powinno jej być?

Kolejny ważny punkt na liście to Pamięć RAM. W tym przypadku, im więcej tym lepiej. Większa ilość pamięci RAM pozwala na lepsze wykorzystanie potencjału procesora. A co oznacza to dla użytkownika? Zapewnia płynną pracę i pozwala na korzystanie z wielu aplikacji/ arkuszy naraz. Ile wybrać na początek? Optymalna wielkość to 8GB. 16GB pozwoli Ci nie martwić się tym zagadnieniem na długo. Na szczęście wiele modeli ma możliwość rozbudowania wielkości Pamięci RAM. Dzięki temu zamiast w razie potrzeby wymieniać cały komputer na nowy, możesz tylko dołożyć do niego odpowiednią ilość RAM.

Dysk SSD czy HDD?

Przy przechowywaniu dokumentacji ważna jest także pojemność dysku i to jaki dysk został zastosowany. Czym różni się SSD od HDD? Dysk SSD sprawia, że programy uruchamiają się znacznie szybciej, a umówmy się, to ma znaczenie jeżeli komputer to Twoje codzienne narzędzie pracy oraz działa zdecydowanie ciszej (co również jest bardzo ważne, jeżeli spędzasz przy nim większość swojego dnia)! Dysk HDD to prostsza wersja, równie wydajna.

Karta graficzna

W zależności od tego w jaki sposób użytkujemy laptopa sprawdzi się inny model karty graficznej. To ona poza procesorem i RAM ma wpływ na wydajność komputera. Każdy laptop posiada przynajmniej jedną zintegrowaną kartę graficzną. Dodatkowe możliwości zyskujemy dzięki karcie dedykowanej. Tymi parametrami powinni w szczególności zainteresować się Ci, którzy swój laptop planują wykorzystywać do gier czy specjalistycznej obróbki wideo. W takim przypadku warto zainteresować się dwoma firmami: Nvidia i AMD.

Jaka rozdzielczość ekranu będzie odpowiednia?

Większa rozdzielczość to wyraźniejszy obraz, który przedstawia więcej szczegółów. To wpływa na komfort pracy, jeżeli planujemy wykorzystywać laptop do celów biurowych. Najwyższą stosowaną obecnie rozdzielczością jest 4K. Taką posiadają najlepsze laptopy dostępne na rynku. Jednak wciąż najczęściej spotyka się wyświetlacze o rozdzielczości full HD.

Przekątna ekranu - jaką wybrać?

To od przekątnej ekranu zależy wielkość laptopa. Dlatego jeżeli planujemy codzienne zabieranie go ze sobą na zajęcia szkolne czy do pracy warto przemyśleć wybór mniejszego modelu. Jeżeli laptop ma być używany raczej stacjonarnie i nie ogranicza nas powierzchnia pracy - nie musimy się ograniczać. Najpopularniejsze wielkości to od 13,3 cala do 17 cali, ale są także mniejsze oraz większe modele.

Częstotliwość odświeżania obrazu

To parametr stosowany do określenia liczby klatek wyświetlanych na monitorze w ciągu jednej sekundy. Wbrew pozorom, to bardzo ważne, gdyż korzystanie z ekranu o częstotliwości niższej niż 50 Hz może powodować bóle głowy i szybsze zmęczenie. Tutaj ponownie potrzeby różnić się będą w zależności od przeznaczenia laptopa. W standardowym użytkowaniu sprawdzi się częstotliwość na poziomie 60-75 Hz. Inaczej sprawa ma się w przypadku monitorów gamingowych. Tutaj powinna ona wynosić 144 Hz.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Małe rzeczy, które wpływają na funkcjonalność. Jednym z nich jest podświetlana klawiatura. Prosta rzecz, ale niezwykle praktyczna. Warto także zastanowić się nad wyborem odpowiedniego systemu operacyjnego oraz dowiedzieć się jakie złącza ma wybrany przez nas model. Takie szczegóły często wpływają na komfort użytkowania.

Artykuł sponsorowany
 
 
 
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic