Dziękujemy za udział w konkursie i przesyłanie pytań do naszych ekspertów.

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami.

Według licznych badań człowiek, w trakcie doby wykonuje ok. 20 tysięcy oddechów, co daje nam 15-16 na minutę.
Pojemność płuc u kobiet wynosi 6 do 8 litrów, natomiast u mężczyzn 8 do 12 litrów.
Powierzchnia wymiany gazowej u dorosłego człowieka równa się w przybliżeniu powierzchni kortu tenisowego.
Zdecydowana większość ludzi wykorzystuje możliwości płuc zaledwie w jednej trzeciej ich możliwości.
To, jaką ilość tlenu dostarczamy do organizmu, decyduje o zdrowiu, kondycji psychicznej i fizycznej, sprawności, a także długości naszego życia.
W czasie wydechu brzuch się kurczy, a przepona unosi, masując serce. Podczas wdechu brzuch się rozciąga, a przepona opada i wtedy masuje narządy jamy brzusznej.
Nos to nie tylko doskonały wymiennik ciepła i naturalny filtr, to także super nawilżacz. Sprawnie działające i drożne jamy nosa są w stanie nawilżyć powietrze do wilgotności 95%.
Nos spełnia cztery ważne funkcje: oddechową, obronną, węchową oraz, wraz z zatokami przynosowymi, rezonatora głosu.
W ciągu doby przez nos przepływa ok. 14 tys. litrów powietrza, czyli 6-7 litrów na minutę, tj. ponad 160 ml na sekundę. Powietrze to wymaga odpowiedniego wzbogacenia: podgrzania, nawilżenia i oczyszczenia. Wykonanie tych zadań umożliwia odpowiednia budowa jam nosa i wyściółka przewodów nosowych, czyli błona śluzowa.
Jamy nosa zwiększają temperaturę powietrza podczas oddychania przez nos, niezależnie od temperatury otoczenia, zawsze do temperatury 32-34°C.
Pracę nosa mogą zaburzać czynniki zewnętrzne, ponieważ jest on niezwykle wrażliwy. Suche, przegrzane powietrze, dym tytoniowy, kurz, szkodliwe opary w miejscu pracy.
Idealna wilgotność pomieszczeń, w których codziennie przebywamy, powinna wynosić 55-60% wilgotności względnej. Powietrze o wilgotności powyżej 60% sprzyja rozwojowi bakterii, roztoczy i grzybów.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic