Początkowa litera tytułu opery:

Kniaź Igor

Kniaz Igor

 • Muzyka: Aleksandr Porfirjewicz Borodin
 • Libretto: Aleksandr Porfirjewicz Borodin
 • Premiera: 1890-10-23

Opera w czterech aktach, z prologiem. Akcja rozgrywa się na Rusi w XII wieku. Prolog Jest rok 1185. Kniaź Igor Światosławowicz przygotowuje wyprawę wojenną przeciw Połowcom. Niespodziewanie w środku dnia ziemię ogarnia mrok. Przerażeni żołnierze usiłują odwieść Igora od zamierzonej wyprawy. Wódz nie ustępuje. Księżna Jarosławna wychodzi pożegnać mężczyzn. Igor zleca bratu Jarosławny, księciu Włodzimierzowi Halickiemu, opiekę nad żoną. Rycerze odjeżdżają. W mieście pozostają Skuła i Jeroszkin, dwaj grajkowie, którzy boją się wzięcia udziału w wyprawie. Akt I Odsłona 1 Na dworze w Putywlu książę Włodzimierz pokazuje swe prawdziwe oblicze – hulaki i rozpustnika. Rej wśród pijanej czeladzi wodzą Skuła i Jeroszkin. Nocą Włodzimierz porywa dziewczynę z dworu Jarosławny. Pijana gromada postanawia obwołać go kniaziem. Odsłona 2 Dwórki proszą księżnę Jarosławnę o pomoc w uwolnieniu porwanej dziewczyny. Zjawia się Włodzimierz i nie potrafi sprzeciwić się księżnej. Nagle pojawiają się bojarzy z wieścią, iż wojska Igora zostały rozbite, a on dostał się do niewoli. Księżna rozkazuje przygotować miasto do obrony. Akt II Obóz Połowców. Córka ich chana – Kończakówna – podbija serce młodego Włodzimierza, syna Igora, który wraz z ojcem znalazł się w niewoli. Młodzi wyznają sobie miłość. Igor, choć tęskni za Rusią i żoną, odrzuca propozycję nawróconego na chrześcijaństwo Połowca Owłura, który chce mu ułatwić ucieczkę. Chan Kończak, który nie traktuje Igora jak niewolnika i chciałby się z nim sprzymierzyć, urządza na jego cześć barwne widowisko. Akt III Igor ogląda powrót Połowców ze zwycięskiej wyprawy na Ruś. Postanawia posłuchać rad Owłura i uciec z niewoli. Wśród Połowców zostaje jednak zakochany Włodzimierz. Chan oddaje mu córkę za żonę. Akt IV Wśród jeźdźców zbliżających się do Putywla Jarosławna rozpoznaje Igora. Nie wszystkich jednak cieszy jego powrót – Skuła i Jeroszkin, którzy dotąd wyśmiewali nieudaną wyprawę, są teraz przerażeni. Wpadają na pomysł, by jako pierwsi obwieścić całemu miastu powrót kniazia. Bojarzy i lud z radością witają Igora i zapominają o winach grajków. (Streszczenie libretta według "Przewodnika operowego" J. Kańskiego)

Zobacz także inne Opery:

 • Kastor i Polluks
  (Castor et Pollux)
  Premiera: 1737

  Tragedia liryczna w pięciu aktach. Akcja toczy się w Sparcie, w czasach mitycznych. Akt I W Sparcie trwają przygotowania do ślubu króla Polluksa i Telairy, córki Słońca. Siostra Telairy,... zobacz więcej »

 • Kniaź Igor
  (Kniaz Igor)
  Premiera: 1890-10-23

  Opera w czterech aktach, z prologiem. Akcja rozgrywa się na Rusi w XII wieku. Prolog Jest rok 1185. Kniaź Igor Światosławowicz przygotowuje wyprawę wojenną przeciw Połowcom. Niespodziewanie w środku... zobacz więcej »

 • Kawaler srebrnej róży
  (Der Rosenkavalier)
  Premiera: 1911-01-26

  Komedia muzyczna w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Wiedniu, w pierwszych latach panowania Marii Teresy. Akt I Księżna von Werdenberg potajemnie przyjmuje swojego młodego kochanka, Oktawiana... zobacz więcej »

 • 22:14 Andrzej Zaucha C'est la vie
 • 22:20 Daniel Hope, Christoph Willibald Gluck Orfeo ed Euridice (Dance of the blessed spirits)
 • 22:25 Daniel Hope Fragment Lata z Czterech Pór Roku w aranżacji Maxa Richtera
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 247, niedziela, 15 kwietnia 2018
 • 1
  Nino Rota
  Ojciec chrzestny
  Main Title (The Godfather Waltz)
 • 2
  Jerzy Matuszkiewicz
  Janosik
  Temat
 • 3
  Vangelis
  Rydwany ognia
  Main Title
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic