Wojciech Smarzowski - reżyser i scenarzysta

Za „Wołyń” – kolejny, odważny film, w którym opowiedział o przemilczanych, krwawych epizodach polsko-ukraińskiej historii. Obraz stał się wielkim wydarzeniem, nie tylko artystycznym, bo zmusił do zabrania głosu ludzi z różnych środowisk w Polsce i na Ukrainie. I za to, że jak mówi reżyser: „Nie interesuje mnie robienie filmów błahych”.

Fot. Adam Warżawa (PAP)

Adam Nawałka - piłkarz i trener reprezentacji Polski

Za sportowe emocje, za odczuwaną przez wszystkich dumę z polskiej reprezentacji oraz za wizerunkową klasę na murawie i nie tylko. Na Euro 2016 był jednym z najlepiej ubranych trenerów! :)

Fot. Bartłomiej Zborowski (PAP)

Maestro Jerzy Maksymiuk – dyrygent, pianista, kompozytor

Za „wieczną artystyczną młodość” jednego z najlepszych i najbardziej lubianych polskich dyrygentów i za cały rok wydarzeń związanych z Jubileuszem 80-tych Urodzin Mistrza.

Fot. Tomasz Waszczuk (PAP)

Dr Adam Domanasiewicz i jego zespół z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Za pierwszy w historii przeszczep dłoni dorosłemu pacjentowi, który urodził się bez tej części ciała. To wydarzenie bez precedensu na skalę światową. 13-godziny zabieg był szczególnie trudny ze względu na słabe wykształcenie tkanek biorcy - naczyń krwionośnych, nerwów i kości. Po tygodniu od operacji nie było reakcji odrzucenia przeszczepu, a pacjent mógł już poruszać palcami. Kolejne wielkie osiągniecie polskiej medycyny.

Fot. Maciej Kulczyński (PAP)

Joanna Mytkowska - Dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Za to, że pod jej kierownictwem Muzeum Sztuki Nowoczesnej - nadal bez stałej siedziby – prowadzi działania wybitne i honorowane wyróżnieniami. W sezonie 2016 MSN zorganizowało m.in.: wystawę poświęconą twórczości Oskara Hansena, monograficzną wystawę Zofii Rydet, a także „Szaloną Galerię”, czyli mobilne centrum kultury, które latem przejechało przez Polskę. Ważna i głośna była także urbanistyczno-społeczna wystawa „Warszawa w budowie. Spór o odbudowę”, która dostała w 2016 r. Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy.

Fot. Marcin Obara (PAP)

Wystawa Maria Mater Misericordiae w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znakomita prezentacja spuścizny sakralnej i kulturowej związanej z postacią Matki Miłosierdzia, wpisującą się w obchody Światowych Dni Młodzieży. „Niebiańską” ekspozycję blisko stu dzieł dawnych mistrzów obejrzało około 40 tys. osób. Jak zauważył dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie: „Wystawa dała wyjątkową możliwość obcowania z arcydziełami. Można odebrać ją nie tylko jako przeżycie artystyczne, lecz także religijne”.

Otwarcie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Szczęśliwy i niezwykle efektowny finał 40-letniej historii budowy obiektu, dzięki któremu Lublin zyskał jedno z najnowocześniejszych centrów kultury w Polsce. Cykl imprez inaugurujących otwarcie przyciągnął blisko 100 tys. osób, a na afiszach pojawiły się takie gwiazdy jak Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna czy brytyjski wokalista Seal.

Fot. Dorota Bielak

Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016

12 miesięcy i blisko 2000 artystycznych projektów i wydarzeń kulturalnych najwyższej próby. Jak obliczyli organizatorzy uczestniczyło w nich ponad 5 milionów ludzi. Koncerty, wystawy, widowiska, spotkania z twórcami – w tym niezapomniana Gala Rozdania Europejskich Nagród Filmowych z Piercem Brosnanem w roli głównej. W projekcie aktywnie uczestniczyli sami mieszkańcy udowadniając, że kultura może być bodźcem rozwoju i sposobem na życie. Sukces wizerunkowy i frekwencyjny, dzięki któremu stolica Dolnego Śląska wzniosła się na absolutne kulturalne wyżyny!

Fot. Filip Basara

Sukces Łukasza Dyczko, saksofonisty z Gorlic

Młody muzyk, który wygrał 18. edycję Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Podczas finałowego koncertu w Kolonii Polak wykonał „Rapsodię na saksofon altowy" Andre Waigneina. Koncert transmitowała stacja WDR i 9 stacji z krajów UE. Student I roku UMFC w Warszawie wygrał rywalizację z muzykami reprezentującymi 10 krajów m.in. Szwecję, Węgry, Słowenię, Niemcy, Czechy, Norwegię i Austrię i został okrzyknięty „nową gwiazdą muzyki poważnej".

Fot. Rafał Guz (PAP)

Sukces filmu „Ostatnia rodzina” - zarówno artystyczny jak i frekwencyjny

Obraz w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, inspirowany życiem rodziny Beksińskich, otrzymał wiele nagród w tym: „Złote Lwy” na Festiwalu Filmowym w Gdyni za najlepszy film oraz nagrody za role pierwszoplanowe dla aktorów Aleksandry Koniecznej i Andrzeja Seweryna. Także jury Festiwalu Filmowego w Locarno doceniło grę Andrzeja Seweryna przyznając mu „Srebrnego Lamparta”. „Ostania rodzina” poruszyła zarówno widzów jak i krytyków, co sprawiło, że jest to niewątpliwie jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich lat.

Abel Korzeniowski - „Zwierzęta nocy”, Silva Screen Music/Magic Records

Styl Abla Korzeniowskiego można rozpoznać od pierwszych dźwięków: oryginalne i piękne tematy, klasyczne instrumenty i niezawodny instynkt jak dopełnić obraz przejmującą, a jednocześnie szlachetną muzyką. Obsesyjny, mroczny thriller Toma Forda zyskał jedyną w swoim rodzaju oprawę.

Ramin Djawadi - „Westworld”, WaterTower Music

Jeden z najciekawszych seriali telewizyjnych zeszłego sezonu miał szczęście trafić na speca od muzycznych tajemnic. Ramina Djawadi – niemiecki kompozytor o irańskich korzeniach bez pudła oddał grozę i dwuznaczny klimat opowieści. Brawo za pomysł na oryginalne aranżacje takich hitów jak “House of the Rising Sun” czy “Black Hole Sun”. Grane na rozklekotanym, “saloonowym” pianinie w świecie stworzonym przez dr Forda - zostają na długo w pamięci…

Johann Johannsson – „Nowy początek”, Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

Johannsson - muzyczny kameleon świata filmu - tym razem pokazuje, jak wyobraża sobie dźwięki “nie z tego świata”. Jego oprawa do wciągającej opowieści o przybyciu obcych na Ziemię, to bez wątpienia jeden z najbardziej oryginalnych soundtracków tego sezonu. Ludzki głos, elektronika, masy dźwiękowe - Johannsson stworzył nie tylko znakomite tło do akcji filmu, ale też niezwykły język, którym porozumiewają się przybysze. Jego muzyka gra jedną z głównych ról.

Valentina Lisitsa - „Love story”, Decca Classics/Universal Music Polska

Valentina Lisitsa - jedna z najciekawszych pianistek naszych czasów - gra tematy z kultowych filmów złotej epoki kina. Kompozycje na fortepian i orkiestrę to dzieła takich znakomitości jak Nino Rota, Richard Addinsell czy Dymitr Szostakowicz. A Lisitsa - z pochodzenia Ukrainka - z niezwykłym wyczuciem oddaje piękno i stylowość tej muzyki. Niezapomniana podróż do czasów gdy na ekranie królowały Lauren Bacall, Katherine Hepburn i Ingrid Bergman…

Justin Hurwitz, Benj Pasek, Justin Paul – „La La Land”, Interscope Records /Universal Music Polska

To bez wątpienia jeden z najbardziej docenionych soundtracków tego sezonu. Swoją światową premierę miał pod koniec roku, w grudniu 2016. Kompozytor Justin Hurwitz - ma już na półce dwie statuetki Złotego Globu, a w kolejce czekają nominacje do Oskara i nagród BAFTA. Do magicznego musicalu o parze początkujących artystów, Hurwitz napisał bajecznie barwną, a przy tym przebojową muzykę. A piosenki w wykonaniu Ryana Goslinga i Emmy Stone na pewno wejdą do kanonu piosenek filmowych.

Alexandre Desplat - „Światło między oceanami”, Sony Music Poland

Mistrz w formie! Laureat Oscara i jeden z najbardziej interesujących twórców muzyki filmowej na świecie - Alexandre Desplat - znów zabiera nas w świat subtelnej liryki i muzycznych światłocieni. Jego urzekająco piękne nuty podpowiadają nam od razu wszystkie te rzeczy, z którymi zmierzyć się muszą bohaterowie filmu – samotność, wspomnienia, pragnienia i dramaty… Desplat maluje dziś w kinie orkiestrą jak nikt inny!

Projekt pawilonu Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie

Dzieło Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes. To niewątpliwie najciekawszy architektoniczny polski projekt, zrealizowany w ostatnim roku. Poświęcony jest współczesnej historii Pomorza Zachodniego. Sam obiekt otrzymał tytuł Budynku Roku 2016 na World Architecture Festival w Berlinie. „Jest to projekt, który odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i pełen wyobraźni” – podkreślało w swoim werdykcie jury konkursu. Na marginesie warto dodać, że inny projekt tego architekta - „Arka Koniecznego” - zdobył już w tym roku tytuł najlepszego prywatnego domu świata w konkursie Design Awards 2017.

Fot. Jakub Certowicz

Orkiestrownik - aplikacja mobilna na smartfony i tablety

Aplikacja stworzona na zamówienie Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). To nowoczesny przewodnik po muzyce klasycznej, adresowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży, który wprowadza w świat orkiestry, pokazuje instrumentarium, muzyków, dyrygenta, próbę i koncert. Znakomite narzędzie edukacyjne – można rzec – klasyka XXI wieku!

Fot. orkiestrownik.pl

Książki wydawnictwa „Wytwórnia”

Niezwykle oryginalne serie wydawnictw dla dzieci, które firmuje dwuosobowe wydawnictwo Magdaleny Kłos-Podsiadło i Roberta Podsiadło. To małe arcydziełka designu i dobrego słowa, niezastąpione w oswajaniu z książkami małych czytelników. To nie tylko wspaniała literatura, ale także sztuka ilustracji i dobrze zaprojektowana książka.

Fot. wytwornia.com

AIRLY – innowacyjny czujnik

Czujnik, który informuje o stopniu zanieczyszczenia powietrza w konkretnym miejscu w danym momencie dnia i przewiduje, jak bardzo powietrze będzie zanieczyszczone w ciągu kolejnych kilku dni. Miniaturowy sensor jest dziełem studentów krakowskiej AGH – Wiktora Warchałowskiego, Michała Miśka, Aleksandra Koniora i Michała Kiełtyki. Ma szansę stać się tanim i powszechnym narzędziem wspomagającym walkę ze smogiem. Można powiedzieć, że twórcy dobrze wyczuli zapotrzebowanie na swój produkt…

Fot. airly.eu

New Classic Design – ekskluzywna kolekcja mebli Piotra Polka

To zbiór własnoręcznie zaprojektowanych i wykonanych (!) przez znanego aktora mebli, które powstały w jego domowym warsztacie. Kolekcję można było obejrzeć jesienią ubiegłego roku w jednej z warszawskich galerii wyposażenia wnętrz. Piotr Polk realizuje swoją meblarską pasję od 21 lat. Dziś aktor ma już na swoim koncie 113 mebli. Są wśród nich kanapy, szafy, biblioteki, fotele, komody, stoliki i konsolki.

MocArty RMF Classic – Sztuka nabiera mocy!

Posłuchaj:

W imieniu naszych Słuchaczy z dumą prezentujemy nominacje
w Plebiscycie MocArty RMF Classic 2016!

Przez kilka ostatnich tygodni zbieraliśmy Wasze propozycje i uważnie czytaliśmy uzasadnienia Waszych wyborów. Poniższa lista nominowanych jest dowodem na to, że trafnie potraficie oceniać dokonania niezwykłych ludzi i doceniać wartościowe wydarzenia nie tylko w świecie kultury i sztuki, ale także w innych dziedzinach życia. Jesteśmy zgodni w tej ocenie.

Jak co roku szczególnie cieszy nas fakt Waszych wyborów w kategorii Człowiek Roku. Tak jak Wy podzielamy opinię, że w tej kategorii na najwyższe oceny zasługują ludzie pełni pasji, odwagi i uporu w dążeniu do wyznaczonych celów, wierni swoim ideałom, tacy, którzy swoją twórczością czy innymi osiągnieciami sprawiają, że nasz świat staje się lepszy i bezpieczniejszy. Zresztą, za każdą z nominacji w poszczególnych kategoriach kryją się niezwykli ludzie. Teraz czas na decydującą odsłonę Plebiscytu.

Zachęcamy Was do oddawania głosów na konkretne nominacje.

Wyniki Waszego głosowania poznamy podczas uroczystej Gali MocArtów RMF Classic 2016, która odbędzie się 13 marca w Warszawie.

Wśród osób, które oddadzą głos w Plebiscycie rozlosujemy zaproszenia na tę uroczystość oraz zestawy płyt i wyjątkowych upominków od RMF Classic!

- wybierz z powyższej listy -
- wybierz z powyższej listy -
- wybierz z powyższej listy -
- wybierz z powyższej listy -
akceptuję regulamin
 • MocArty RMF Classic 2015 - rozdane! Zobacz zdjęcia z Gali!
  Dodano: 15.03.2016 (14:57) Ilość zdjęć: 126

  Już po raz szósty, corocznie przyznawane nagrody MocArty zostały wręczone najlepszym! Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz…

 • MocArty RMF Classic 2014 - zobacz zdjęcia z Gali!
  Dodano: 10.03.2015 (13:22) Ilość zdjęć: 174

  9 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym VitkAc w Warszawie, wręczono po raz piąty MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach. Statuetki MocArtów…

 • MocArty RMF Classic 2013
  Dodano: 04.03.2014 (15:03) Ilość zdjęć: 174

  3 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym VitkAc w Warszawie, wręczono po raz czwarty MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie…

 • MocArty 2012
  Dodano: 01.03.2013 (10:15) Ilość zdjęć: 142

  25 lutego w restauracji Concept 13 w domu handlowym VitkAc w Warszawie wręczono po raz trzeci MocArty RMF Classic. Słuchacze Stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa…

 • MocArty 2011
  Dodano: 08.02.2013 (11:06) Ilość zdjęć: 153

 • MocArty 2010 cz. I
  Dodano: 23.03.2011 (12:13) Ilość zdjęć: 60

 • MocArty 2010 cz. II
  Dodano: 23.03.2011 (12:13) Ilość zdjęć: 27

 
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2017 RMF Classic