Ruszył portal społecznościowy MAPA KULTURY

1 grudnia uruchomiony został pierwszy ogólnopolski portal społecznościowy www.mapakultury.pl zachęcający do poznawania kultury lokalnej i dzielenia się swoimi relacjami z innymi.

Hasło „Kultura cię zaskoczy – zaskocz innych, opowiedz o swoim miejscu” wyraża ideę portalu. Dzięki stronie będzie można przekonać się, że polska kultura jest intrygująca, pełna niespodziewanych faktów, możliwych do odkrycia, jeśli tylko chce się ją poznać.
MAPA KULTURY jest tworzona przez jej użytkowników. Na portalu można m.in. opisać swoje ulubione „kulturalne” miejsce, zaprezentować wyjątkową, lokalną historię, stworzyć własny szlak turystyczno-kulturowy. Można także dowiedzieć się więcej o wybranym regionie Polski, miejscu lub osobie z nimi związanej. Wszystkie wpisy mogą być komentowane i oceniane przez użytkowników, stając się tym samym interaktywnym źródłem informacji i miejscem dyskusji o „małej historii” Polski.
Wyszukiwarka jest oparta na platformie Google Maps, która w przyszłości będzie nadal rozwijana o nowe funkcjonalności, takie jak: możliwość tworzenia szlaków tematycznych zwierających lokalizację GPS, przesyłanie treści oraz zdjęć z telefonów komórkowych, tworzenie wirtualnych wycieczek w oparciu o Google Earth. Dodatkowo portal będzie przystosowany dla osób niewidomych i niedowidzących poprzez dwie funkcjonalności: możliwość powiększania treści oraz syntezator mowy IVONA pozwalający przekształcać tekst do mowy o naturalnym, ludzkim brzmieniu.

Projekt jest wspólną inicjatywą Narodowego Centrum Kultury oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MAPA KULTURY to baza wiedzy o:
     LUDZIACH
biografie i nieznane fakty z życia ludzi kultury: pisarzy i poetów, artystów, plastyków, muzyków, architektów, ludzi kina i teatru, społeczników czy mecenasów sztuki
     MIEJSCACH
opisy i dokumentacja zapomnianych miejsc wartych odwiedzenia: architektury sakralnej (kościoły, klasztory, kapliczki, synagogi, zbory), architektury świeckiej (pałace, zamki, karczmy), parków i ogrodów, zabytków archeologicznych, zabytków techniki, cmentarzy, muzeów, skansenów itp.
     KLIMATACH
zawiera informacje o lokalnych obyczajach i tradycjach – związanych  z  muzyką, śpiewem, tańcem
i zabawą. Legendy, miejskie i ludowe opowieści, anegdoty.

TWÓRCY PORTALU:
Narodowe Centrum Kultury jest państwową instytucją kultury, której przedmiotem działania jest przede wszystkim podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, promocja polskiego dziedzictwa narodowego jako elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz edukacja kulturalna i zwiększanie zainteresowania kulturą i sztuką. Swoje cele realizuje m.in. poprzez ogólnopolskie programy tj.: Dom Kultury Plus, Kadra Kultury, Obserwatorium Kultury czy społeczną kampanię Kultura się liczy. Więcej informacji na www.nck.pl.
 
Centrum Edukacji Obywatelskiej jest niezależną instytucją edukacyjną. Upowszechnia wiedzę, umiejętności i postawy potrzebne w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Wprowadza do szkół programy, które podnoszą efektywność kształcenia, pomagają młodym ludziom rozumieć świat, rozwijają krytyczne myślenie oraz wiarę we własne możliwości, zachęcają do angażowania się w życie publiczne i działania na rzecz innych. Więcej informacji na www.ceo.org.pl.
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic