Nagrody Związku Kompozytorów Polskich przyznane

Kompozytorka Marta Ptaszyńska, akustyk Andrzej Rakowski i muzykolog Zbigniew Skowron zostali tegorocznymi laureatami Nagród Związku Kompozytorów Polskich - poinformowała PAP w środę Marta Skotnicka-Karska ze związku.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi we wrześniu podczas 54. Festiwalu "Warszawska Jesień".

Marta Ptaszyńska została uhonorowana "za wybitną twórczość kompozytorską i upowszechnianie polskiej kultury muzycznej na świecie" - napisało jury w uzasadnieniu werdyktu.

Ptaszyńska - kompozytorka, perkusistka i pedagog - studiowała kompozycję i teorię muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie oraz grę na perkusji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Jako stypendystka Rządu Francuskiego odbyła uzupełniające studia kompozytorskie u Nadii Boulanger i Oliviera Messiaena. Jest laureatką wielu konkursów kompozytorskich. W 1986 roku utwór "La novella d'inverno" na smyczki otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, zaś w 1987 roku Koncert na marimbę i orkiestrę zdobył nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Nowym Jorku. W 1995 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Rzeczpospolitej Polskiej. Utwory Marty Ptaszyńskiej powstawały na zamówienie m.in.: Chicago Symphony Orchestra, Polskiej Orkiestry Kameralnej i Sinfonii Varsovii. Kompozytorka jest współtwórczynią i współorganizatorką Międzynarodowych Warsztatów Perkusyjnych w Bydgoszczy.

Andrzej Rakowski otrzymał nagrodę - zgodnie z uzasadnieniem jury - za kilkudziesięcioletnią działalność na rzecz podniesienia poziomu edukacji muzycznej w Polsce, za postawę integrującą środowiska polskiej kultury muzycznej.

Rakowski studiował na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, gdzie w 1968 roku, już jako jej pracownik, doprowadził do powstania Katedry Akustyki Muzycznej. Był stypendystą British Council w Wielkiej Brytanii. Habilitację w zakresie muzykologii uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim w 1977 roku, tytuł profesora nadzwyczajnego w roku 1982, zwyczajnego - w 1989 roku. Pracował jako inżynier dźwięku w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Pełnił funkcję konsultanta akustycznego w Teatrze Wielkim w Warszawie, jest autorem projektów korygujących akustykę sceny i widowni tego teatru oraz autorem projektu akustycznego Sali Kameralnej Teatru Wielkiego. Rakowski wykonał szereg prac badawczych dotyczących funkcjonowania i poprawy jakości instrumentów muzycznych oraz prac dotyczących projektowania i oceny akustyki sal koncertowych.

Zbigniewa Skowrona odznaczono za książkę "Myśl muzyczna Jeana-Jacquesa Rousseau", działalność translatorską i edytorską, która "wypełnia dotkliwe luki w polskiej świadomości kultury światowej" - podkreślono w uzasadnieniu.

Skowron ukończył studia w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem filologii polskiej w Uniwersytecie Warszawskim oraz teorii muzyki w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 1994 uzyskał habilitację na podstawie pracy "Geneza i rozwój nowej muzyki w Stanach Zjednoczonych". W roku 1999 został mianowany profesorem UW. Prowadził badania nad nową muzyką amerykańską w University of Pennsylvania w Filadelfii jako stypendysta American Council of Learned Societies. W roku 2003 był stypendystą Paul Sacher Stiftung w Bazylei, gdzie przygotowywał materiały do wydania pism muzycznych oraz Zapisków Witolda Lutosławskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół dziejów nowożytnej myśli o muzyce, teoretyczno-estetycznych aspektów muzyki drugiej połowy XX wieku, twórczości i myśli muzycznej Witolda Lutosławskiego, a także epistolografii i biografistyki chopinowskiej. W roku 2005 został uhonorowany medalem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego i wybrany na przewodniczącego kapituły tego medalu.

Nagroda Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1949 roku. Jej laureatami są m.in.: Zygmunt Mycielski, Witold Lutosławski, Tadeusz Szeligowski, Michał Spisak, Tadeusz Baird, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Stefan Kisielewski, Jerzy Maksymiuk oraz Krzysztof Knittel.
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic