II Ogólnopolski Całonocny Festiwal Piosenki Poetyckiej Nastroje

Miłośnicy muzyki rodem z krainy łagodności witali wiosnę w nocy z soboty na niedzielę w mroźnych i przysypanych śniegiem Katowicach podczas II Ogólnopolskiego Całonocnego Festiwalu Piosenki Poetyckiej Nastroje.

Gwiazdami zaplanowanej aż do świtu imprezy byli, gorąco przyjmowani przez publiczność w Centrum Kultury Katowice, Stanisław Soyka i Renata Przemyk oraz Basia Stępniak-Wilk.

Festiwal otworzył występ Stanisława Soyki i jego kwintetu z gośćmi. Artyści prezentowali przede wszystkim utwory z najnowszej, ubiegłorocznej płyty "Soyka... tylko brać. Agnieszka Osiecka znana i nieznana". Aplauz publiczności wywołała m.in. ciekawie zaaranżowana piosenka "Upływa szybko życie", autorstwa ks. Franciszka Leśniaka i Agnieszki Osieckiej, jedna z najpopularniejszych polskich piosenek biesiadnych. "Chcieliśmy przywrócić tej piosence godność" - tłumaczył podczas koncertu Soyka.

Basia Stępniak-Wilk, która wraz z Marcinem Witanem była też gospodynią wieczoru, wystąpiła z programem łączącym piosenki z jej trzech płyt: "O obrotach", "Obce kraje" i "Słodka chwila zmian". Artystka nawiązała dobry kontakt z publicznością, żartując i przepraszając m.in. za dwie "zimowe" piosenki w swoim repertuarze.

Koncert Renaty Przemyk wypełniła głównie muzyka z jej najnowszej płyty pt. "Odjazd". Towarzyszył jej skromny, 2-osobowy zespół - gitarzyści Błażej Chochorowski i Maciej Mąka, wspomagani przez samą wokalistkę, grającą na najprzeróżniejszych instrumentach, m.in. bębnie i małym akordeonie. "Tak jak każda kobieta lubię czasem wybrać się na zakupy, kupić coś ładnego i udawać, że pasuje na mnie ten rozmiar" - żartowała, zakładając instrument.

Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zostali też zaproszeni: Tomek Wachnowski, Marek Andrzejewski, Lidia Jazgar z zespołem Galicja, Barbara Gąsienica-Giewont i Jakub Blokesz. W ramach festiwalu odbyła się też ogólnopolska premiera tomiku "Czas śpiewu kobiety. Odsłona pierwsza". Wydarzeniu towarzyszył spektakl na podstawie wierszy i piosenek Marleny Zynger, inspirowany osobowością i losami wielu współczesnych kobiet, jak również bohaterek powieści i opowiadań Izaaka Bashevisa Singera.

Podczas imprezy odbyły się też spotkania autorskie poetek Wiesławy Kwinto-Koczan i Barbary Gruszki-Zych.
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic