Informacje

Spojrzenie w październikowe niebo

Dodano:

"Gdy październik ciepło chadza, w lutym mrozy naprowadza". Przysłowie to - być może - zapowiada nam pogodną, Złotą Polską Jesień, której piękno wszyscy doceniamy i wykorzystujemy. Oczywiście cieszymy się z faktu, że Słońce nie próżnuje, chociaż niestety, jego deklinacja z dnia na dzień maleje, a w związku z tym długość dnia u nas na półkuli północnej stale się skraca, z czym musimy się pogodzić i do tego przyzwyczaić.

W Małopolsce ubędzie dnia aż 108 minut; z 11 godz. 38 minut na początku października, do 9 godz. 50 minut na końcu miesiąca. Słońce, w niedzielę 1 października, wschodzi o godz. 6.40 a zachodzi o 18.18; natomiast  w ostatnim dniu miesiąca, wzejdzie o 6.28 a schowa się pod horyzontem o godz. 16.18. Wprost nie do wiary, ale ten dzień będzie jeszcze dłuższy od  najkrótszego dnia roku o 105 minut!  Ponadto Słońce w dniu 23 października, rano o godz. 07.27, przejdzie ze znaku Wagi w znak Skorpiona (czyli Niedźwiadka).   

W tym miesiącu spodziewamy się paru dni o średniej aktywności magnetycznej Słońca (plamy, rozbłyski, protuberancje), związanej z nielicznymi centrami aktywności w jego fotosferze, szczególnie zaś w pierwszej dekadzie miesiąca. Ponadto, nasza gwiazda często szykuje jakieś niespodzianki, którymi może nas zadziwić lub nawet zaskoczyć, dlatego też warto i należy prowadzić bezpieczne obserwacje Słońca.   

Uwaga! W nocy z 28/29 października  (z soboty na niedzielę) śpimy rano o godzinę dłużej, przechodzimy bowiem na czas zimowy (środkowo-europejski), czyli cofamy dotychczasowe wskazania zegarów o godzinę. Oficjalnie, w/g rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów RP, należy to uczynić w nocy o godz. 03, w niedzielę 29.X. (dotyczy to w szczególności kolejnictwa i lotnictwa). Praktycznie zaś, najlepiej cofnąć wskazania zegarów o godzinę, jeszcze przed ułożeniem się do snu.  

Ciemne bezksiężycowe noce, dogodne do obserwacji astronomicznych, będą na przełomie drugiej i ostatniej dekady miesiąca, bowiem kolejność faz Księżyca jest następująca: pełnia  5.X. o godz. 20.40, ostatnia kwadra 12.X. o godz. 14.25, nów 19.X. o godz. 21.12 i pierwsza kwadra 28.X. o godz. 00.22.  W perygeum (najbliżej  Ziemi) znajdzie się Księżyc 9.X. o godz. 08, a w apogeum (najdalej od Ziemi) będzie 25.X. po godz. 04. 

Księżyc, "spacerując" po październikowym niebie, zakryje Aldebarana (9.X. o godz.21), najjaśniejszą gwiazdę w konstelacji Byka, Regulusa (15.X. o godz.13) najjaśniejszą gwiazdę w konstelacji Lwa i Neptuna (30.X. o godz.22). Te zjawiska będą u nas widoczne, ale tylko jako ich zbliżenia do  tarczy Księżyca. Ponadto, nasz naturalny satelita przewędruje w tym miesiącu w pobliżu planet: Neptuna (3.X.), Urana (6.X.), Marsa (17.X.), Wenus (18.X.) i  Saturna (24.X.).  Oj,  będzie co obserwować!  

Na naszym jesiennym niebie, z wieczora, dostrzeżemy w kolejności gwiazdozbiory: Pegaza,  Andromedy, Perseusza, Byka, a po północy pojawią się nam konstelacje Bliźniąt i Oriona.             

Jeśli zaś chodzi o planety, to Merkurego można będzie szukać nisko na zachodnim niebie dopiero w ostatnim tygodniu miesiąca. Natomiast na porannym niebie znajdziemy Wenus i Marsa. Nad ranem 5.X. warto wstać przed godz. 5, bowiem dojdzie do ich spotkania na wschodnim niebie. Jowisza można będzie jeszcze obserwować z wieczora, nisko na zachodnim niebie w pierwszej dekadzie miesiąca, potem skryje się w promieniach Słońca aż do połowy listopada. Natomiast Saturna i jego pierścienie możemy obserwować w pierwszej połowie nocy, który przebywa w gwiazdozbiorze Wężownika.  Uran gości w gwiazdozbiorze Ryb, a ponieważ 19.X. będzie w opozycji do Słońca, zatem możemy go obserwować przez całą noc. Natomiast Neptun po opozycji (5.IX.), przebywa w gwiazdozbiorze Wodnika i widoczny jest przez teleskop od wieczora, przez większą część nocy.  

Aby móc wieczorem obserwować w/w zjawiska na niebie, najlepiej będzie złożyć wizytę w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach, przy ul. Mikołaja Kopernika 2 (tel. 12-281-15-61). W razie pochmurnego nieba, polecam tamże planetarium, zgodnie z wywieszonym harmonogramem. 

W dniach 20-22.X. MOA organizuje IX Międzynarodową Konferencję "Nauczanie astronomii w XXI wieku". Obrady, dyskusje naukowe i warsztaty praktyczne,  będą się toczyć w Zamku Królewskim oraz w Zespole Szkół im. Ojca Świętego JP II, przy placu Kazimierza Wielkiego 1.  Serdecznie zapraszamy zainteresowane osoby  - wstęp wolny.    

Już od 2 października, aż  do 7 listopada, promieniują szybkie meteory z roju Orionidów, które wchodzą w górne warstwy atmosfery ziemskiej z prędkościami nieco ponad 60 km/sek. Maksimum roju przypada na 21.X., możemy wtedy oczekiwać 25-30 "spadających gwiazd"  na godzinę. Radiant meteorów leży na granicy gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt (południowo-wschodnia część nieba). Warunki  obserwacji ich maksimum będą w tym roku dobre, ponieważ Księżyc będzie po nowiu.   Natomiast od 6 do 10 października (maksimum 8.X.), promieniują powolne meteory z roju Drakonid, czyli ich radiant leży w gwiazdozbiorze Smoka. Warunki do ich wieczornych obserwacji nie będą łatwe, bo Księżyc będzie po pełni. Dla wzbudzenia nie tylko obserwacyjnych refleksji, odwołam się do sprawdzonego po wielokroć w praktyce przysłowia:                                   

" Jesień bezdeszczowa -  to zima wiatrowa"

Adam Michalec  MOA

 • 03:39 Georg Friedrich Haendel Concerto grosso G-dur op.6 nr 1 (5)
 • 03:42 Johann Strauss II Geschichten aus dem Wienerwald
 • 03:50 Franz Joseph Haydn Symfonia nr 101 D-dur Zegarowa (2)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 224, niedziela, 15 października 2017
 • 1
  Hans Zimmer / Benjamin...
  Blade Runner 2049
  2049
 • 2
  Limahl
  Niekończąca się opowieść
  Never Ending Story
 • 3
  John Williams
  Gwiezdne wojny. Przebudzenie mocy
  Rey's Theme
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2017 RMF Classic