ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Dariusz Stańczuk

Duch terroryzmu. Requiem dla Twin Towers

W esejach zebranych w tej książce autor wzywa do odrzucenia wszystkich narosłych wokół 11 września moralnych interpretacji i powrotu do fascynacji obrazem walących się wież.

"Terroryzm jest amoralny. Wydarzenie z World Trade Center, to symboliczne wyzwanie, jest amoralne i jako takie odpowiada globalizacji, która sama jest amoralna. A zatem my także bądźmy amoralni i jeśli chcemy coś z tego pojąć, spróbujmy zobaczyć, co widać poza Dobrem i Złem. Ten jeden raz, kiedy mamy do czynienia z wydarzeniem, które rzuca wyzwanie nie tylko moralności, ale też każdej formie interpretacji, spróbujmy być inteligentni inteligencją Zła" – pisze Jean Baudrillard.

11 września był pierwszym od bardzo dawna wydarzeniem symbolicznym na skalę globalną – wydarzeniem, którego sprawcy rzucili globalizacji prawdziwe wyzwanie. Co więcej, w wydarzeniu tym – uważa autor i to jest jego główna teza – wszyscy mieliśmy swój bezwiedny udział. Czy nie marzyliśmy skrycie o upadku globalnej potęgi symbolizowanej przez World Trade Center? Czy w ogóle można nie marzyć o upadku potęgi, która osiąga taki stopień hegemonii? Czy na walące się Twin Towers nie patrzyliśmy z przerażeniem, fascynacją i… dziwną ulgą, że nareszcie coś wydarzyło się naprawdę?

Jean Baudrillard: Duch terroryzmu. Requiem dla Twin Towers, Sic! 2005

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic